دوشنبه, 28 بهمن 1398

تحریریه

گزارش تحلیلی درباره نقش زنان در آثار سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصویری وام گرفته از جامعه ای بیگانه!

آوینی فیلم: سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را می توان به لحاظ کیفیت آثار، مضامین انتخابی از سوی فیلمسازان و محتوای مغایر با آموزه های دینی و عرفی جامعه ایرانی یکی از ضعیف ترین دوره های تاریخ برگزاری آن دانست. درباره نقش زنان در فیلم ها همین بس که انقدر پرسوناژهای بی خاصیت و عقب مانده در فیلم ها وجود داشت که انتخاب بازیگر برتر نقش های اصلی و مکمل برای اعطای سیمرغ یکی از دشوارترین کارها برای داوران و منتقدان بود.

عکاس بازداشتی مجوز فعالیت از دولت گرفت!

آوینی فیلم: نوشن جعفری، عکاس سینما و تئاتر که چندی پیش به دلیل هتاکی به مقدسات در فضای مجازی و نیز مشارکت در برپایی مهمانی ویژه در سفارت انگلیس برای هنرمندان، توسط ضابطان قضایی دستگیر شده بود، در سکوت و بی اعتنایی مسئولان فرهنگی باز هم در یک پروژه سینمایی حاضر می شود!

بنیاد فارابی چه سهمی از تولید فیلم سرد «ابر بارانش گرفته» دارد؟

آوینی فیلم: مجید برزگر، کارگردان و تهیه کننده فیلم پُرانتقاد «ابر بارانش گرفته» در تاریخ ۲۵ آبان تقاضای حمایت از بنیاد فارابی کرد و موضوع در شورای تولید و تسهیلات بررسی و با معرفی وی به صندوق اعتباری هنر برای دریافت وام کم بهره موافقت و مصوبه پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات بنیاد سینمایی فارابی به صندوق اعتباری هنر اعلام شد.
در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

تقریظ مقام معظم رهبری برای کتاب «آن مرد با باران می‌آید» منتشر شد

آوینی فیلم: در آستانه‌ فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب، سومین پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی با موضوع معرفی کتاب «آن مرد با باران می‌آید» و انتشار تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب از سوی مؤسسه‌ پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد.

پرمخاطب ترین های جشنواره فجر کدام فیلم ها هستند؟

آوینی فیلم: فیلم‌های آبادان یازده 60، دوزیست، شنای پروانه، روز بلوا، مغز استخوان، خوب بد جلف2، درخت گردو، روز صفر و خروج، 9 فیلم برتر آرای تماشاگران سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر تا روز 15 بهمن ماه اعلام شده است.
مهران مدیری چگونه به «درخت گردو» رسید؟

مدیری: من در دل فاجعه سردشت بودم

آوینی فیلم: سینمای رسانه ها در روز گذشته تحت تاثیر نمایش فیلم «درخت گردو» بود. چهره متمایز این فیلم اما «مهران مدیری» بود که با شمایلی متفاوت در نشست خبری فیلم حاضر شد و از حضورش در جبهه های جنگ تحمیلی گفت.
آیا برگزارکنندگان جشنواره فجر مقررات را رعایت نکردند؟

«خورشید» مجیدی چرا آمد و چرا رفت؟

آوینی فیلم: آیا پذیرش فیلم سینمایی «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی، بدون دریافت «کپی نهایی» از سوی دبیرخانه را باید حمل بر «عدم احترام به مخاطبان» کرد؟ اساساً چگونه فیلمی که تا نیمه جشنواره هنوز نسخه مناسب اکران آن آماده نشده است، سه هفته پیش از آغاز جشنواره، توسط هیأت انتخاب دیده شده و مهر تأیید برای حضور در این رویداد دریافت کرده است؟
دفاع عجیب منتقد سختگیر از فیلم سعید ملکان

فراستی: «روز صفر» بهترین فیلم ملی-امنیتی سینمای ایران است

آوینی فیلم: مسعود فراستی که معمولا در نشست های خبری فیلم های جشنواره شرکت نمی کند و به صراحت به تمجید فیلمی نمی پردازد، با حضور در نشست رسانه ای فیلم «روز صفر»، این اثر را نه تنها بهترین فیلم جشنواره بلکه بهترین فیلم ملی- امنیتی تاریخ سینمای ایران دانست.
گزارشی درباره انتخاب فیلم های ضد انقلابی برای جشنواره فجر انقلاب!

از تمایل به نمایش صحنه اروتیک تا حمله به احکام دینی

آوینی فیلم: وقتی آثار این روزهای سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشاهده می کنیم، به جز تعداد معدودی فیلم که به سلامت روایت می شوند، با فیلم هایی مواجه می شویم که نه تنها نسبتی با عنوان جشنواره ندارند بلکه نگاه مغرضانه سازندگان شان کاملا پیداست. در این شرایط باید پرسید که هیات انتخاب جشنواره با چه نگاه و تحت چه حال و هوایی به این فیلم های توهین آمیز به دین و کشور مجوز حضور داده است!
نقد فیلم «روز صفر» ساخته سعید ملکان از آثار سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

فیلمی فراتر از سینمای ایران

آوینی فیلم: تماشای آثار به نمایش درآمده در دو روز اول سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر جز سرگیجه و خستگی و تلخی بهره ای برای مخاطب نداشته است، اما وقتی به اولین اکران فیلم «روز صفر»، اولین ساخته سینمایی سعید ملکان در مقام کارگردان می رسیم، قضیه کاملا رنگ متفاوتی می یابد؛ فیلمی که ابعاد سینمایی دارد و حس عشق ورزیدن به وطن را از میان تار و پود به هم پیوسته درام به مشام مخاطب می رساند.
خروج مجیدی از فجر

«پسرکشی» جایگزین «خورشید» شد

آوینی فیلم: دبیرخانه جشنواره فیلم فجر درباره حضور فیلم پسرکشی در جشنواره اعلام کرد: نظر به اینکه فیلم سینمایی «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی و تهیه‌کنندگی آقایان بنان و مجیدی به دلیل طولانی شدن مراحل فنی فیلم، تا زمان مقرر آماده نمایش نشد، با توجه به مقررات اعلامی، فیلم سینمایی «پسرکشی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدهادی کریمی وارد بخش مسابقه جشنواره می‌شود.

حاتمی کیا در «خروج» چه نگاهی دارد؟

آوینی فیلم: «خروج» حاتمی کیا کاملا روستایی است، در حالی‌ که سکانس‌های مربوط به روستا در مجموعه آثار حاتمی‌کیا نه‌تنها معدود هستند، بلکه روی‌هم‌رفته به یک کف دست هم نخواهند رسید و به‌لحاظ متریک در حساب نخواهند آمد. در ضمن این فیلم کاملا جاده‌ای است، حال آنکه حاتمی‌کیا به جز سریال «خاک سرخ»، کمتر پیش آمده یک سفر جاده‌ای را حتی اگر در قصه وجود داشت، در تصویر نمایش بدهد.
در نشست خبری فیلم «بی‌صدا حلزون» در جشنواره فجر مطرح شد

چگونه هانیه توسلی به ناشنوایی رسید؟

آوینی فیلم: یکی از جذابیت های جشنواره فیلم فجر، برپایی نشست خبری فیلم ها است. هانیه توسلی، بازیگر نقش الهام در فیلم «بی‌صدا حلزون» درباره چگونگی ایفای نقش یک ناشنوا گفت.
گفتگوی آوینی فیلم با امیر امیری نویسنده و کارگردان نمایش «مجلس قتل رئیس جمهور»

براساس علاقه ای که به شهید رجایی دارم، این موضوع را انتخاب کردم

آوینی فیلم: نمایش «مجلس قتل رئیس جمهور» به کارگردانی امیر امیری در ۶ اپیزود از طرفی گوشه چشمی به رمان جنایت و مکافات دارد و از طرفی دیگر مساله نفاق را به نقد درمی آورد. این نمایش با نگاهی متفاوت نسبت به ماجرای ترور دفتر نخست وزیری در سالهای ابتدایی انقلاب، با ماجراهای تروریسم جهانی و این روزهای ما هم نزدیکی دارد. نمایش «مجلس قتل رئیس جمهور» در تماشاخانه مهرگان بهانه ای شد برای گفتگو با امیر امیری، نویسنده و کارگردان این نمایش.

اجرای نمایش «سرباز» براساس زندگی شهید حاج قاسم سلیمانی

آوینی فیلم: نمایش «سرباز» بر اساس مستندات و روایت‌های موجود از سه فراز مهم زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تولید می‌شود.

تعطیلی سینماها به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

آوینی فیلم: سینماهای سراسر کشور به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) دو روز تعطیل هستند.
اعلام اسامی داوران «سودای سیمرغ» جشنواره فیلم فجر

حضور سینماگرانی از طیف های مختلف فکری

آوینی فیلم: نرگس آبیار، تورج اصلانی، عباس بلوندی، رضا پورحسین، فریدون جیرانی، سعید راد، محمدمهدی عسگرپور، طهماسب صلح‌جو و مازیار میری، 9 داوری هستند که امسال آثار بخش «سودای سیمرغ» را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

5 داور بخش مستند، کوتاه و نگاه نو فجر38 معرفی شدند

آوینی فیلم: مهدی جعفری، روح‌الله حجازی، مصطفی رزاق‌کریمی، فرشته طائرپور و هادی مقدم‌دوست به عنوان اعضای هیأت داوران بخش‌های مستند، فیلم کوتاه و نگاه نو (فیلم اول فیلمسازان) در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.

اعلام داوران بخش مسابقه تبلیغات سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

آوینی فیلم: دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، داوران بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران معرفی کرد.

سریال سازی ۹۰ قسمتی توسط «تصویر شهر»

آوینی فیلم: مدیرعامل مؤسسه «تصویر شهر» اعلام کرد که به تازگی با سیما فیلم برای تولید یک سریال ۹۰ قسمتی قرارداد بسته شد.

جنایت‌های داعش به شکل رمان درآمد

آوینی فیلم: رمان «عاشق داعشی من» تلاش می‌کند جنایت‌های آشکار داعش را در سایه‌ داستانی عاشقانه روایت کند و از این رهگذر برخی مسائل جامعه را از نگاه زنی مطلقه به چالش بکشد.

اعلام جدیدترین آمار فروش فیلم‌های روی پرده سینماها

آوینی فیلم: جدیدترین آمار فروش فیلم‌های روی پرده در سینماهای تهران و شهرستان‌ها تا عصر سه شنبه یکم بهمن ماه اعلام شد.
استقبال بی نظیر مردم از جشنواره فجر انقلاب

ملت آغوش خود را برای «فجر» باز کرد

آوینی فیلم: با وجود تلاش برخی افراد خاص فرهنگ و رسانه مبنی بر ناچیز شمردن اهمیت رویداهای هنری فجر انقلاب، ظهر امروز استقبال از پیش فروش بلیت‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر بین مردم بی نظیر بود و در همان ۱۰ دقیقه ابتدایی اکثریت صندلی‌ها و سانس‌های اصلی به فروش رسید.
تحلیل و بررسی شوی جدید سلبریتی های بی ریشه

دست هایی که می خواهند چراغ «فجر» را خاموش کنند

آوینی فیلم: اگر تدبیر و منش کافی نزد هر انسانی باقی باشد، می تواند به این باور برسد که دادخواهی ایرانیان در ماجرای به شهادت رساندن سردار گرانقدر مقاومت و مرد شماره یک مبارزه با تروریسم، باید مهمترین اصل باشد و جنایتکار شماره یک عالم به سرکردگی این روزهای دونالد ترامپ باید به دادخواهان جهان بابت طرح ترور «حاج قاسم سلیمانی» جوابگو باشد اما برخی افرادی که عقلانیت را در موقعیت های مختلف جا میگذارند، وارد دایره ای شدند که نقش ها را تغییر داده و شاکی را به جای مجرم معرفی می کند.
نامه حمایتی یک کارگردان تئاتر از جشنواره تئاتر فجر

جشنواره فجر؛ تنها و بزرگ‌ترین رویداد مشترک میان هنرمندان و تماشاگران

آوینی فیلم: فرهاد مهندس‌ پور، مدرس و کارگردان شناخته شده تئاتر که سابقه دبیری جشنواره تئاتر فجر را دارد، طی یادداشتی همکاران خود را به مشارکت در جهت برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر دعوت کرد.
بررسی تازه ترین سناریوی سرگردانی سلبریتی های مدعی

جوسازی علیه هنرمندی که در آنسوی مرزها هم در پی منافع ملی است

آوینی فیلم: این روزها بخشی از سناریوی سرگردانی چهره های شناخته شده و فراموش شده در حال اجرا است. افرادی که طرح هایشان بارها با شکست مواجه شده و باز هم به دنبال فرصتی جهت خودنمایی در فضای مجازی هستند. انصراف از همکاری با صدا و سیما، تحریم جشنواره های فجر، دوقطبی سازی ملت و سپاه، ایجاد یأس و سرخوردگی مردمی و ایجاد شکاف میان اقشار مختلف جامعه از جمله نقشه ها و به تعبیری دیگر؛ پیامدهای لشگرکشی اخیر سلبریتی ها به حساب می آید.
پاسخ کارگردان «آقای رئیس جمهور» به یک سوال مهم + فیلم

چرا در سینمای ایران فیلمی درباره سردار سلیمانی ساخته نشد؟!

آوینی فیلم: ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما و تلویزیون در برنامه جهان آرا در شبکه افق به سوالی مبنی بر اینکه چرا تاکنون در سینمای ایران فیلمی درباره سردار سلیمانی ساخته نشده است؟ پاسخ داد.
پیام مستندساز ایرانی به مایکل مور در اختتامیه جشنواره مردمی «عمار»

محسن اسلام زاده: مستندسازان آمریکایی از جنایات آمریکایی ها مستند بسازند

آوینی فیلم: محسن اسلام زاده، کارگردان مستند «خصوصی سوزی» در حاشیه اهدای فانوس جشنواره، به پیام‌های مایکل مور، مستندساز آمریکایی، پس از ترور شهید قاسم سلیمانی اشاره کرد و به مایکل مور و مستندسازان آمریکایی پیام داد.

انتشار کتاب «دشمن‌شناسی» براساس بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی

آوینی فیلم: کتاب «دشمن‌شناسی» براساس بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی توسط انتشارات انقلاب اسلامی به صورت رایگان و به شکل فایل pdf منتشر شد.

اجرای نمایش «مجلس قتل رییس جمهور»

آوینی فیلم: نمایش «مجلس قتل رییس جمهور» به نویسندگی و کارگردانی امیر امیری از بیست و دوم دی ماه به روی صحنه می رود. این نمایش، روایتی مدرن از یک قصه پر از ابهام تاریخ معاصر است.