سه شنبه, 11 آذر 1399
کد خبر: 13208
گفت‌وگو با شیرین پارسا؛ دبیر جشنواره‌ی «نه ب جنگ»

ما جنگ‌طلب نیستیم

یکی از نوپاترین جشنواره‌های داخلی که قرار است با عنوان «نه ب جنگ» در حوزه‌ی سینما شکل بگیرد، نگاهی به مقاومت داشته و در فراخوان اوّلیه‌اَش اشاره به ایستادگی دارد تا صلح.
آوینی فیلم

یکی از نوپاترین جشنواره‌های داخلی که قرار است با عنوان «نه ب جنگ» در حوزه‌ی سینما شکل بگیرد، نگاهی به مقاومت داشته و در فراخوان اوّلیه‌اَش اشاره به ایستادگی دارد تا صلح. شورای سیاست‌گذاری جشنواره بر آن است تا بعد از تعیین شرایط فعالیت‌های فرهنگی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در بلاتکلیفی به سر می‌برد، به برگزاری نخستین دوره‌ی جشنواره اقدام نماید. به این منظور بخش رسانه‌ای «مؤسسه‌ی فرهنگی هنری اندیشه‌ی شهید آوینی» با «شیرین پارسا»؛ دبیر جشنواره به گفت‌وگو پرداخت. دبیر جشنواره با اعلام فعالیت‌های این رویداد به خبرنگار ما، گفت: به دلیل اتفاقات بیماری کرونا، برگزاری جشنواره عقب افتاد و از طرف وزارت ارشاد توصیه شد که رویدادها در این وضعیت برگزار نشود. ما در جشنواره‌ی «نه ب جنگ» تلاش داریم تا ضمن ارزش‌گذاشتن به مفوم دفاع، به صلح هم توجه کنیم. ما با هرگونه جنگ و تعرض مخالفیم و به آن نه می‌گوییم. این مفهوم اوّل جشنواره‌ی ما است. اما معنای دوم «نه ب جنگ»، همان جنگیدن است. قطعاً وقتی دزدی به حریم خانه‌یِ‌تان وارد می‌شود، ساکت نمی‌شوید و واکنش نشان خواهید داد. پس در صورت هرگونه تعرضی به خاک کشورمان دفاع خواهیم کرد. می‌جنگیم تا دشمن را دور کنیم. در نهایت می‌توان گفت شعار اصلی جشنواره، ایستادگی برای صلح است.

شیرین پارسا درباره‌ی حامیان مادی و معنوی جشنواره «نه ب جنگ»، گفت: ما از اداره‌ی کل ارشاد استان تهران مجوز گرفتیم و «مؤسسه‌ی فرهنگی هنری فراسیمای پیام رسا» که مؤسسه‌ای خصوصی است، جشنواره را برگزار می‌کند. در شورای سیاستگذاری، بازبینی و هیأت داوران از افراد پیشکسوت و حرفه‌ای استفاده می‌شود. جشنواره با توجه به اهمیت خانواده به دنبال این است تا با برگزاری جشنواره، محتوای درستی در اختیار مخاطبان قرار دهد. پس با توجه به جامعیت این جشنواره که در حوزه‌های مختلف فیلم، انیمیشن، شعر، عکس، طراحی پوستر، پادکست و روایت خاطره برگزار می‌شود، انتظار داریم تا نهادها و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی به کمک ما بیایند و از همه دعوت می‌کنم ما را در برگزاری به‌تر جشنواره حمایت کنند.

دبیر جشنواره‌ی «نه ب جنگ»، اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره را «سالار حسن‌زاده» به عنوان نماینده‌ی اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، «پیام مهرنوش»؛ مؤسس جشنواره، «امیر اسفندیاری»، «حمید بهمنی»، «مسعود فتح‌اللهی» و «شیرین پارسا» اعلام کرد و در پایان گفت: ما منتظر عبور از بحران کرونا هستیم، چراکه علاقمندیم که یک اختتامیه‌ی مناسب با اعلام جوایز و برندگان داشته باشیم. جشنواره به‌دنبال پویایی و بصیرت‌افزایی در جامعه است و امیدوار است در سال‌های آتی به شکل منظم برگزار شود و حتی به‌دنبال این هستیم که در آینده جشنواره را بین‌المللی کنیم. این جشنواره می‌تواند شامل آثاری در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، سایبری و موارد مختلفی باشد و تلاش ما بر این است جشنواره‌ی قابل ارزشی برگزار کنیم. متأسفانه در غرب از ما به‌عنوان کشور جنگ‌طلب اسم می‌برند، درحالی‌که ما مردمی صلح‌طلب هستیم و تنها از خودمان دفاع می‌کنیم. ما از انرژی هسته‌ای برای جنگ استفاده نمی‌کنیم و مثل آمریکا درصدد فروش سلاح به کشورهای دیگر نیستیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.