يكشنبه, 11 خرداد 1399
کد خبر: 13106

آماده سازی اپرای «همای همایون» توسط بهروز غریب پور

آوینی فیلم: سرپرست گروه تئاتر «آران» اعلام کرد که متن اپرای «همای همایون» اثر خواجوی کرمانی آمده شده و گروه در انتظار انعقاد قرارداد برای تولید این اپرای عروسکی است.

آوینی فیلم: بهروز غریب پور سرپرست گروه تئاتر «آران» و کارگردان اپراهای عروسکی مختلف، درباره فعالیت این گروه تئاتر در ماه‌های باقیمانده سال ۹۸ گفت: به زودی و در ادامه رپرتوآر اپراهای عروسکی گروه «آران»، از ۱۱ دی به ترتیب اپراهای «رستم و سهراب» و «مکبث» به صحنه می‌روند و برنامه ریزی مان بر این است که تا پایان سال ۲ یا ۳ اثر دیگر گروه نیز اجرا شوند.

وی یادآور شد: برای گروه تئاتر «آران» ماه‌های درخشانی سپری شد زیرا رپرتوآر اپراهای عروسکی گروه در سال جاری موج جدیدی از تماشاگران را جذب کرد که این اتفاق برایم بسیار جذاب بود.

غریب پور درباره برنامه ریزی برای تولید اپرایی جدید، اظهار کرد: پیشنهادی از سوی مسئولان فرهنگی استان کرمان برای تولید اپرایی عروسکی به منظور بزرگداشت شأن خواجوی کرمانی ارائه شد. در این خصوص سفری هم به کرمان داشتم. بعد از یکسال متن اپرای «همای همایون» بر اساس یکی از مثنوی‌های بی نظیر خواجوی کرمانی به اتمام رسید. گروه ما برای تولید این اپرا اعلام آمادگی کرده ولی هنوز قراردادی با ما منعقد نشده است. البته واسطه این پروژه بنیاد فرهنگی رودکی است که طبیعتاً به دلیل تغییر مدیریت بنیاد، مدت زمانی تا از سرگیری روند تولید این پروژه لازم است.

این کارگردان تئاتر درباره اینکه آیا قصد اجرای تئاتری زنده بعد از چند سال تولید اپراهای عروسکی دارد یا نه، تأکید کرد: تئوری اپرای عروسکی ایرانی طبعاً نباید تحت تأثیر یک رشته اعمالی قرار گیرد که آن را متوقف کند. من اصولی داشتم که این اپرا باید اصول و چارچوب لازم را داشته باشد تا در اجرا نیز به شاخصه‌های خود دست پیدا کند. خوشبختانه در حال حاضر اپرای عروسکی ایرانی جایگاه خود را در بین مردم و جهان پیدا کرده و نباید متوقف شود.

وی در پایان سخنان خود بیان کرد: بسیار مایلم که به صحنه تئاتر برگردم و برای این منظور هم متونی را نوشته و هم آثاری را آداپته کرده ام. به محض اینکه مطمئن شوم در روند تولید و اجرای اپرای عروسکی ایرانی وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود، اثری را روی صحنه تئاتر خواهم برد.

منبع: مهر

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.