سه شنبه, 30 دى 1399
کد خبر: 13093
رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا تصریح کرد

چاپ و تحریر بیشترین مصرف بازار کاغذ

آوینی فیلم: رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا گفت: عدم همکاری برای ثبت سفارش به موقع برای برخی از انواع مقوا‌ها همانند مقوای «اف بی بی» و مقوای گلاسه باعث شده تا این کالا با کمبود مواجه شود.

آوینی فیلم: سید حسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا پیرامون علل ثبات قیمت کاغذ در بازار گفت: ثبات فعلی در بازار کاغذ ریشه در همکاری دولت و بخش خصوصی دارد هر چند دست‌هایی در کار است و تلاش دارد تا ثبات بازار را که منافعشان را تحت تاثیر قرار داده از میان بردارند. 
 

وی در همین راستا ادامه داد: در حال حاضر عرضه و تقاضای کاغذ در بازار به بهترین شکل انجام می‌شود، حتی برخی از فروشندگان برای رسیدن به تعادل سرمایه‌گذاری خود اقدام به فروش کاغذ‌ها با حداقل قیمت کرده‌اند، لذا قیمت در بازار برای مصرف‌کننده در سطح مطلوبی قرار دارد.

میرباقری پیرامون کمبود مقوای «اف بی بی» و مقوای گلاسه ابراز کرد: بیشترین مصرف بازار هم اکنون در بخش کاغذ چاپ و تحریر است، هم اکنون این نوع از کاغذ به میزان لازم در بازار وجود دارد و از ثبات قیمت مناسبی نیز برخوردار است، اما مقوای «اف بی بی» و مقوای گلاسه که در عرصه داروسازی و مواد غذایی بیشترین کاربرد را دارد با کمبود مواجه است و چنانچه تدابیر لازم برای رفع کمبود این کالا انجام نشود با افزایش قیمت و بازار سیاه برای این کالا مواجه خواهیم بود. 
 

وی به موانع پیش روی واردات برخی از انواع مقوا‌ها اشاره و اظهار کرد: عدم همکاری برای ثبت سفارش به موقع برای برخی از انواع مقوا‌ها همانند مقوای «اف بی بی» و مقوای گلاسه باعث شده تا این کالا با کمبود مواجه شود که البته چنانچه تدابیر لازم برای سرعت بخشیدن به ثبت سفارش و همچنین پاسخ به ثبت سفارش‌ها انجام شود قطعا موانع پیش روی کمبود مقوا از بین خواهد رفت، با این همه طی رایزنی‌های و گفت‌وگو‌های انجام شده قول‌های مساعدی از سوی دولت برای برطرف شدن موانع موجود بر سر راه واردات مقوا انجام شده است. 
 

میرباقری به وجود برخی دست‌های پنهان برای برهم زدن ثبات در بازار کاغذ اشاره و تاکید کرد: متاسفانه دست‌های پنهانی وجود دارند که برای منافع خود از ثبت سفارش جلوگیری و موانعی را بر سر راه واردات ایجاد می‌کنند، اما دولت با اتکا به سیاست‌های چند ماه اخیر و همکاری خود با بازرگانان خوش نام می‌تواند راه را بر سوء استفاده‌ کنندگان ببندد و این اتفاق در گرو سرعت بخشیدن به ثبت سفارشات در سامانه جامع تجارت «نیما» است.
 

وی کارشکنی برای برهم زدن ثبات را معضل بزرگ این روزهای بخش کاغذ دانست و تاکید کرد: کارشکنی برای برهم زدن ثبات بازار کاغذ و همراهی دست‌های پنهان چالشی است که باید به آن توجه کرد، هر چند همکاری بخش خصوصی و وزارت صمت همچنین بانک مرکزی اجازه آشفتگی و حضور دلالان کاغذ را در بازار نمی‌دهد. 
 

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا ضرورت ثبات و نقش رقابت در بازار کاغذ را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: رقابت در بازار به ثبات قیمت کاغذ می‌انجامد این رویکردی ارزشمند است که طی چند ماه اخیر آرامش را به بازار کاغذ هدیه کرده است از سوی دیگر بازرگانان نیز درراستای تدبیر و سیاست دولت جهت ثبات در بازار و رقابتی شدن قیمت‌ها رویکرد‌های خاصی را در پیش گرفته‌اند، آنان با خریداری کردن کاغذ با قیمت‌های مناسب و پایین تلاش می‌کنند تا با حداقل سود در بازار به ارائه کاغذ بپردازند، این مهم به ثبات در بازار کمک می‌کند از سوی دیگر عدم نقدینگی برای تجار و بازرگان حوزه کاغذ باعث شده تا بسیاری از کاغذ‌ها با قیمت تمام شده در بازار عرضه شود و این امر به کاهش قیمت این کالای استراتژیک کمک فراوانی کرده است. 

  

وی نقش مهم همکاری بانک مرکزی برای واردات کاغذ و مقوا را متذکر شد و تصریح کرد: پرداخت به موقع ارز برای بارزگانان از سوی بانک مرکزی یکی از گزینه‌های مهم و اثر بخش در واردات و بازرگانی کاغذ محسوب می‌شود هرچند همکاری خوبی تابحال بین بخش خصوصی و دولتی همچنین بانک مرکزی انجام شده و گره بازار سیاه با همکاری این سه حوزه تا حدود زیاده باز شده است. 

 

وی در مورد حمایت از تولید کاغذ داخلی خاطرنشان کرد: ما همواره حامی تولید داخلی هستیم، اما این تولید نیز همانند بسیاری از بخش‌ها نیازمند بستری مناسب است. مواد اولیه و اساسی تولید کاغذ در چوب درختان خلاصه می‌شود، همان چیزی که به عنوان سرمایه‌های طبیعی در کشور نام برده شده است، با این همه کارشناسان و دست اندرکاران بهترین رویکرد تامین کاغذ را در نظر خواهند گرفت. 

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.