سه شنبه, 30 دى 1399
کد خبر: 13087
تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «خط فکه»

کتاب «خط فکه» از دقیق‌ترین سند‌های دفاع مقدس است

آوینی فیلم: نویسنده کتاب «خط فکه» گفت: کتاب «خط فکه» در سال ۷۰ به چاپ رسید و چندین سال بعد مورد تقریظ مقام معظم رهبری قرار گرفت و ایشان در مورد این کتاب فرمودند: کتاب «خط فکه» از دقیق‌ترین سند‌های دفاع مقدس محسوب می‌شود و باید به زبان‌های مختلف ترجمه گردد.

آوینی فیلم: سید حسن شکری نویسنده کتاب پیرامون مضمون کتاب «خط فکه» گفت: این کتاب دست نوشته‌های برادر شهیدم «سید محمد شکری» است. وی دانشجوی سال چهارم دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده که در گردان ۲۷ بعثت در جبهه‌های حق علیه باطل با دشمنان کشور می‌جنگید. این شهید بزرگوار به وسیله دست نوشته‌هایش که به ثبت وقایع و رخداد‌های چندعملیات اقدام کرده بود به تولید این کتاب کمک کرد.

وی درهمین راستا ادامه داد: کتاب «خط فکه» خاطرات و دست نوشته‌هایی است که در عملیات‌های مختلف توسط «شهید سید محمد شکری» نوشته شده است، این دست خاطرات تا سال ۶۵ که وی به شهادت رسید ثبت شده است، وی در گردان عمار و گردان حبیب از لشکر ۲۷ بعثت حضور داشته است. 

فکه

شکری به نحوه نگارش کتاب «خط فکه» اشاره و ابراز کرد: دست نوشته‌های شهید سید محمد شکری بسیار زیبا، ساده و روان نوشته شده بود لذا در سال ۶۹ و به‌هنگام تدوین کتاب تصمیم گرفیتم تا دست خط‌ها را بدون هیچ تغییری منعکس کنیم، تنها در ابتدای کتاب صفحاتی را به معرفی و زندگی نامه این شهید بزرگوار و در انتهای کتاب نیز تعدادی از تصاویر وی را قرار دادیم. چیدمان مطالب بر طبق ترتیب عملیات‌های رخ‌داده در هشت سال دفاع مقدس تنظیم شده است. 
 

وی به تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «خط فکه» اشاره و تصریح کرد: کتاب «خط فکه»  در سال ۷۰ به چاپ رسید و چندین سال بعد مورد تقریظ مقام معظم رهبری قرار گرفت و ایشان در مورد این کتاب فرمودند: کتاب «خط فکه» از دقیق‌ترین سند‌های دفاع مقدس محسوب می‌شود و باید به زبان‌های مختلف ترجمه گردد. 
 

نویسنده کتاب «نونی صفر» به جذابترین بخش کتاب «خط فکه» اشاره و بیان کرد: یکی از جذابترین خاطرات «شهید سید محمد شکری» در عملیات فکه است. در این عملیات گردان عمار بعد از مبارزه در فاو به دو کوهه بر می‌گردد و لشکر رژیم بعثی عراق برای حمله به ایران اقدام به پاتک روی جاده فکه می‌کند، اما بچه‌های لشکر عمار با رشادتی که از خود نشان دادند و با نثار جان ۴۰ شهید اجازه تسخیر جاده را به دشمن ندادند در طی این عملیات اتفاقات جذابی رخداده که در کتاب «خط فکه» بیان شده است و نام کتاب نیز برگرفته از این عملیات است. 
 

فکه

        
شکری در مورد کتاب‌های دیگری که در دست چاپ دارد خاطرنشان کرد: دو کتاب زیر چاپ دارم که تا دوهفته دیگر به مخاطبان ارائه خواهد شد سر گذشت‌نامه «شهید سعید مقتدی» با عنوان کتاب «هم نفس» در ۵۲۰ صفحه و کتاب سرگذشت‌نامه «شهید سعید سلیمانی» با عنوان «بحر سعید» است، هر دو این شهدا از فرماندهان لشکر ۲۷ بعثت هستند و رونمایی کتاب‌ها ۱۹ دی ماه مصادف با روز شهادت این دو شهید در تالار اندیشه انجام انجام خواهد شد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.