شنبه, 29 شهريور 1399
کد خبر: 13005

انتقاد احمد شاکری از روند برگزاری «جایزه ادبی جلال»

آوینی فیلم: نویسنده برگزیده «جایزه ادبی جلال آل احمد» گفت‌: «جایزه ادبی جلال آل احمد» باید منعکس کننده گفتمان جمهوری اسلامی و حاکمیت باشد، همانگونه که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود تاکید کرده‌اند باید توجه ویژه‌ای به جنگ فرهنگی که دشمنان برای کشور ایجاد کرده‌اند داشته باشیم.

آوینی فیلم: احمد شاکری نویسنده و برگزیده «جایزه ادبی جلال آل احمد» از روند برگزاری «جایزه ادبی جلال آل احمد» گلایه  کرد و گفت: «جایزه ادبی جلال آل احمد» جایزه‌ای ملی محسوب می‌شود، این امر ارزش این جایزه ادبی را چند برابر می‌کند. اما رویکردهای برگزار کنندگان این مراسم دلزدگی‌هایی را برای نویسندگان به دنبال داشته است.

وی به حضور در «جایزه ادبی جلال آل احمد» اشاره و ابراز کرد: علت شرکت من و قبول «جایزه ادبی جلال آل احمد» برای کتاب «درباره مانایی و میرایی» به دست آوردن فرصتی برای بیان دیدگاه ادبیات متعهد بود، نحوه اداره و رویکرد‌هایی که طی سال‌های اخیر توسط دست اندرکاران «جایزه ادبی جلال آل احمد» به اجرا گذاشته مناسب شخصیت جلال آل احمد و کشور نبوده و این نکته بسیار مهم و قابل توجهی است. من با حضور در اختتامیه «جایزه ادبی جلال آل احمد»  از تنها فرصت پیدا شده استفاده کردم تا صدای مخالفان این جایزه شنیده شود. این اعتراض نه تنها از سوی من بلکه سایر افراد فعال در عرصه ادبیات نیز بیان شده است.

 

                                              انتقاد مهم احمد شاکری از نحوه برگزاری «جایزه ادبی جلال آل احمد»/ گفتمان انقلاب اسلامی در این جایزه مهجور باقی مانده

وی ضرورت توجه به رویکرد‌های «جایزه ادبی جلال آل احمد» را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: از آنجا که «جایزه ادبی جلال آل احمد» ملی و در عرصه ادبیات است، طبعا منعکس کننده گفتمان جمهوری اسلامی و حاکمیت خواهد بود، همانگونه که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود تاکید کرده‌اند باید توجه ویژه‌ای به جنگ فرهنگی که دشمنان برای کشور ایجاد کرده‌اند داشته باشیم لذا برای مقابله با این تهاجم ملی و فرهنگی نیاز به شنیده شدن صدایی متقن، شفاف و محکم داریم که شعار و پیام جمهوری اسلامی ایران را بیان کند، بنابراین «جایزه ادبی جلال آل احمد» باید چنین خصوصیاتی داشته باشد.
 

شاکری با انتقاد از روند برگزاری «جایزه ادبی جلال آل احمد» طی سال‌های اخیر اظهار کرد: «جایزه ادبی جلال آل احمد» طی سال‌های اخیر از شاکله تعریف شده خود سال به سال فاصله گرفته و متاسفانه معیار‌های آن تغییر کرده، همین امر سبب شده تا از ارزش «جایزه ادبی جلال آل احمد» به عنوان یک جایزه ادبی ملی کاسته شود و جایگاهش را از دست بدهد. متاسفانه در برگزاری «جایزه ادبی جلال آل احمد» شاهد معیار‌های سلیقه‌ای و تفاسیر غلط  هستیم، حتی در انتخاب داوران نظرات و اعمال سلایق تاثیر گذار بوده است.

وی به برخی از نقایص موجود در «جایزه ادبی جلال آل احمد» اشاره و تصرح کرد: غفلت‌های ایجاد شده در «جایزه ادبی جلال آل احمد» به عنوان جایزه کتاب جمهوری اسلامی ایران قابل توجه است، زیرا گفتمان انقلاب اسلامی تقربیا در بین بخش‌های این جایزه مهجور باقی مانده از سوی دیگر معیار‌های قالب از فلسفه، حکمت و مبانی روشن اسلامی فاصله گرفته است، همچنین گرایش غرب‌زدگی و انحرافات در این جایزه به وضوح دیده می‌شود، نکته قابل توجه دیگر عدم نقد عالمانه و آشکار اندیشه‌های غربی، کم و بیش در آن وجود دارد.

 

شاکری با انتقاد از انتخاب برگزیدگان «جایزه ادبی جلال آل احمد» تصریح کرد: اثری در بین جوایز امسال وجود داشت که اصول و مبانی فقهی را زیر سوال می‌برد، وقتی کتابی با مضامین اروتیک منتخب شده، یک فاجعه محسوب می‌شود. متاسفانه مجموعه برگزارکنندگان «جایزه ادبی جلال آل احمد» افرادی انتقاد پذیر نیستند و این یک معضل است. 
 

                          مجموعه برگزار کنند جایزه ادبی جلال افرادی انتقاد پذیر نیستند/ تنها برای اعلام اعتراض در این جایزه ادبی شرکت کردم

وی دریافت «جایزه ادبی جلال آل احمد» برای کتاب خود با نام «درباره مانایی و میرایی» خاطرنشان کرد: نکات قابل توجهی در کتاب «درباره مانایی و میرایی» گنجانده شده است، نکته اول اینکه کتاب «درباره مانایی و میرایی» از جنس نقد است، از سوی دیگر در فضای عمومی ادبیات داستان کشور به آن پرداخته شده است، نکته دوم مواضع این نقد‌ها بوده و نکته سوم اینکه کتاب «درباره مانایی و میرایی» تنها نقد نیست بلکه پژوهشی است که در آن نقد دیده می‌شود.
شاکری به دیگر آثار جدید خود اشاره و خاطرنشان کرد: در گروه پژوهش ادبیات فرهنگ و اندیشه اسلامی آثار متعدد دیگری را در دستور کار دارم که از آن‌ها می‌توان به فلسفه داستان، فلسفه مضاف، دشمن شناسی در ادبیات داستانی دفاع مقدس با زیر تیتر شناخت شناسی نام برد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.