سه شنبه, 12 فروردين 1399
کد خبر: 12997
مهدی نقویان کارگردان مستند «روایت رهبری» از آثار جشنواره «سینما حقیقت» گفت

چیزی را سانسور نکردیم

آوینی فیلم:مهدی نقویان کارگردان مستند «روایت رهبری» گفت: کل اتفاقاتی که در روز 14 خرداد سال 1368 در مجلس خبرگان رخ داد را نشان دادیم و چیزی را سانسور نکردیم.

آوینی فیلم:مهدی نقویان کارگردان مستند «روایت رهبری» که در دو بخش مسابقه بلند و جایزه شهید آوینی سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت حضور داشت، درباره دلیل انتخاب سوژه خود که به روایتی از زندگی رهبری می پردازد گفت: سوژه مستند من سوژه ای غریب و غیرمعروف نیست که برای کار کردن درباره آن دلیل خاصی وجود داشته باشد. این مستند درباره یکی از مهم ترین افراد کشور است و چگونگی انتخاب ایشان، برای سمت رهبری محور اصلی این داستان است.

وی ادامه داد: به نظرم به این نوع موضوعات کم پرداخت می شود، ولی این پرداخت کم نباید باعث شود که هر کسی هم به این موضوعات پرداخت، برای دیگران سوال ایجاد شود که چرا به این موضوع پرداخته است. سوال اصلی این است که چرا دیگران درباره چنین موضوعات مهمی فیلم نمی سازند؟! وقتی درباره این افراد مهم فیلمی ساخته نشود، انسان های معاند ما هم سعی می کنند موضوعات را طور دیگری جلوه دهند.
نقویان با اشاره به اینکه در حوزه تاریخ انقلاب و تاریخ معاصر بسیار کار کرده است، عنوان کرد: این موضوع که در «روایت رهبری» به آن پرداختم، دغدغه من بود و در نهایت باعث شد این مستند ساخته شود.
این کارگردان مستند در ادامه اضافه کرد: فیلمسازان موضوعات مختلف را انتخاب می کنند و هر موضوع برای فیلمساز دغدغه ای به وجود می آورد که چگونه کار کند. مهم ترین مساله این است که با توجه به حساسیت یک موضوع به روایت درستی از آن برسیم و این کمی کار ما را سخت تر کرده بود.
وی در پاسخ به این سوال که در راه ساخت این مستند، آیا از بیت مقام معظم رهبری کمکی برای پژوهش دریافت کرده است یاخیر؟ توضیح داد: ما به دلیل حساسیت موضوع با انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّ ظلّه‌العالی) همکاری گام به گامی داشتیم و آن ها نظرات خودشان را در زمان نگارش به ما می گفتند تا به دلیل حساسیت موضوع دچار اشتباه تاریخی نشویم.وقتی خروجی کار را می بینید، متوجه می شوید که کل اتفاقاتی که در روز 14 خرداد سال 1368 در مجلس خبرگان اقتاد را نشان دادیم و چیزی را سانسور نکرده و همه موضوعات را گنجاندیم.
نقویان در پاسخ به این سوال که جشنواره سینماحقیقت چه میزان می تواند در دیده شدن مستندها از جمله «روایت رهبری» کمک کند؟ عنوان کرد: کارکرد اصلی سینماحقیقت همین است که کارهای فیلمسازان دیده شده و در بخش های های دیگر هم فیلم قابل ارایه باشد. برای «روایت رهبری» هم که در این جشنواره حضور دارد، این فرصت به وجود آمده که طیف وسیع تری از مخاطبان کار را ببینند. در کل جشنواره استاندارد خوبی را رعایت می کند و فیلم با کیفیت خوب صدا و تصویر پخش می شود.

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.