دوشنبه, 20 مرداد 1399
کد خبر: 12992
مدیرعامل موسسه خانه کتاب گفت

برخورد جدی و فکر شده با کتاب‌های قاچاق واجب و لازم است

آوینی فیلم:  مدیرعامل موسسه «خانه کتاب» گفت: برخورد جدی و فکر شده با کتاب‌های قاچاق واجب و لازم است، بسیاری از دست فروشانی که در کنار خیابان انقلاب به فروش کتاب‌های غیر مجاز و یا غیر قانونی دست می‌زدند طی سالهای گذشته تعدیل و کاهش داده شده‌اند اما کافی نبوده است.

آوینی فیلم: نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب پیرامون بحث تولید کتب بی‌‎محتوا و یا به معنای عامیانه «کتاب سازی» به عنوان یکی از معضلات موجود عرصه چاپ و نشر گفت: بخشی از کتاب‌سازی‌ها ریشه در سیاست‌های نادرست حوزه آموزش دارد، وقتی برخی از نهادها لزوم ادامه فعالیت اساتید و مدرسان را موکول به داشتن کتاب می‌کنند زمینه برای کتاب‌سازی فراهم می‌شود یعنی این قشر به دنبال ایجاد رزومه برای خود به چاپ کتاب اما کتاب‌های بی‌محتوا می‌پردازند.

وی در همین راستا ادامه داد: کتاب‌سازی و حواشی پیرامون این رویداد سبب شده تا کتا‌ب‌ها از نظر محتوا کم ارزش شوند، طبیعتاً در این شرایط کیفیت کتاب‌ها کاهش یافته و کمیت کتاب به عنوان ارزش برای افراد شناخته می‌شود.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب بیشترین تولید کتاب امروز را در حوزه کتاب‌های روانشناسی و تغذیه‌ای دانست و بیان کرد: بیشترین حجم کتاب‌سازی در بخش کتاب‌هایی با مضمون تغذیه و یا روانشناسی انجام می‌شود، این امر ضربه مهلکی را بر ذائقه مخاطب امروز وارد کرده لذا باید مورد بررسی، نظارت و توجه بیشتر قرار بگیرد.

دبیر هجدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در همین رابطه اذعان کرد: کتاب‌سازی در حوزه نشر یک فاجعه است، البته برای جلوگیری از این وضع تمهیداتی صورت گرفته اما هنوز مفید واقع نشده است. 

وی با اشاره به رواج کتب قاچاق در بازار نشر تاکید کرد: در حال حاضر فناوری جدید چاپ امکان توسعه و افزایش میزان کتاب‌های قاچاق را فراهم کرده است، حتی برخی فایل کتاب‌ها را از طریق فضای مجازی تهیه کرده و به شکل غیر قانونی چاپ می‌کنند و با این حرکت به شیوع کتاب‌های غیر مجاز دامن می‌زند.

گفته‌ها و ناگفته‌های کتاب و کتاب‌خوانی در کشور///////////////////////یکشنبه

مدیر موسسه خانه کتاب در همین راستا ادامه داد: البته طی سه سال گذشته اقدامات مناسبی از سوی دفتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته و از سوی نیروی انتظامی نیز برخورد‌ مناسبی نسبت به قاچاق کتاب انجام شده است، این رویکرد بازخورد مناسبی را با خود به دنبال داشته و توانسته تا حدودی در حفظ حقوق ناشران و مولفان تاثیرگذار باشد.

حسینی‌پور در پایان پیرامون ضرورت برخورد با دست‌فروشان کتب قاچاق خاطرنشان کرد: برخورد جدی و فکر شده با کتاب‌های قاچاق واجب و لازم است، بسیاری از دست فروشانی که در کنار خیابان انقلاب به فروش کتاب‌های غیر مجاز و یا غیر قانونی دست می‌زدند طی سالهای گذشته تعدیل و کاهش داده شده‌اند، هم اکنون تعداد و میزان کتاب‌های قاچاق در بازار کاهش چشم‌گیری داشته است ولی کافی نبوده و نباید از این نکته گذشت که فروش کتب قاچاق همچنان در سطح بازار وجود دارد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.