دوشنبه, 11 فروردين 1399
کد خبر: 12889
یک بازیگر و کارگردان تئاتر تصریح کرد

حمایت دولتی از تئاتر تنها در حد کلام باقی مانده است

آوینی فیلم: كارگردان نمايش مانستر گفت: واقعیت امر تئاتر کار کردن نسبت به گذشته بسیار سخت شده است، یکی از دلایل اصلی این قضیه هزینه‌های بالای تولید تئاتر است، هزینه‌هایی همچون دستمزد عوامل، دکور، موسیقی و غیره بالا رفته‌اند اما متاسفانه در نقطه مقابل تعداد مخاطبان تئاتر به افت داشته است.

آوینی فیلم: کوروش شاهونه بازیگر و کارگردان تئاتر پیرامون آخرین فعالیت‌های خود در عرصه بازیگری گفت: امسال در دو اثر نمایشی به ایفای نقش پرداختم و خوشبختانه هر دو اثر شانس بالایی برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر را دارند. البته در نمایش «چاروسی» هم بازی داشتم که اين نمايش اسفند سال پیش روی صحنه رفت اما باز هم شانس حضور در فجر را دارد. 

وی در همین راستا ادامه داد: از اوایل سال در تمرینات نمایش کرونوس شرکت پیدا کردم که خرداد و تیر ماه امسال روی صحنه رفت، در همان زمان مشغول تمرینات نمایش صدای خنده حضار بودم که با چند روز اختلاف تیر و مرداد ماه در تماشاخانه دیوار چهارم اجرا رفت، حال منتظر نظر هیات انتخاب فجر هستم تا ببینم کدامیک از این دو اثر در بخش مسابقه جشنواره تئاتر فجر امسال حضور خواهند داشت.

بازیگر نمایش «بی‌پدر» درباره دومین تجربه کارگردانی تئاتر خود اضافه کرد: نمایش «مانستر» دومین تجربه من در عرصه کارگردانی تئاتر است، ما‌ه‌ها مشغول نگارش این متن بودم و حال بعد از چند ماه تمرین از دی ماه سال جاری در پردیس تئاتر شهرزاد آن را روی صحنه خواهم برد. 

وی درباره موضوع نمایش «مانستر» تاکید کرد: این نمایش با محوریت بیماری اسکیزوفرنی نوشته شده است، برای پرداخت بهتر به این مساله ماه‌ها درگیر پژوهش درباره این بیماری بودم و به همین واسطه با افراد متعددی پیرامون این مقوله به بحث و تبادل نظر پرداختم.

بازیگر نمایش «کرونوس» تولید تئاتر در زمان حاضر را اتفاقی بسیار سخت دانست و اذعان کرد: واقعیت امر تئاتر کار کردن نسبت به گذشته بسیار سخت شده است، یکی از دلایل اصلی این قضیه هزینه‌های بالای تولید تئاتر است، هزینه‌هایی همچون دستمزد عوامل، دکور، موسیقی و غیره بالا رفته‌اند اما متاسفانه در نقطه مقابل تعداد مخاطبان تئاتر افت داشته است. 

وی درباره وضعیت فعلی تئاتر افزود: حال تئاتر اصلا خوب نیست، هیچ چیز سرجایش نبوده و انگار کسی هم راه حلی برای آن ندارد. امیدوارم تئاتر از حال مریض گونه فعلی خود که منبع درآمدی برای دلالان شده به سرعت خارج شود.

                         تئاتر منبع درآمد دلالان شده است/حال هنر نمایش اصلاٌ خوب نیست

بازیگر نمایش «صدای خنده حضار» نبود حمایت مناسب از تئاتر را مشکلی بزرگ خواند و اذعان کرد: متاسفانه حمایتی از تئاتر نمی‌شود، به نوعی همه چیز در تئاتر به بخش خصوصی واگذار شده و حمایت دولتی از این رشته تنها در حد کلام باقی مانده است، اوضاع شاید برای عده‌ای در تئاتر مناسب باشد اما متاسفانه نسل جوان تئاتر به شدت تحت فشار است. 

شاهونه با اشاره به همکاری با سجاد افشاریان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در نمایش مانستر همکاری با سجاد افشاریان را تجربه کرده‌ام، افشاریان در این نمایش به عنوان تهیه کننده کنار گروه بوده و همین اتفاق، انرژی مثبتی را به شخص من و سایر عوامل تزریق کرده است. 

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.