سه شنبه, 24 تير 1399
کد خبر: 12747
انتقاد تهیه کننده فیلم «سال دوم دانشکده من» از نحوه فعالیت بنیاد سینمایی فارابی

«فارابی» تبدیل به بانک شده است

آوینی فیلم: مسعود ردایی، تهیه کننده فیلم «سال دوم دانشکده من» به انتقاد از نحوه فعالیت بنیاد سینمایی فارابی پرداخت.

آوینی فیلم: مسعود ردایی، تهیه کننده فیلم «سال دوم دانشکده من» با انتقاد از نحوه فعالیت بنیاد سینمایی فارابی به تسنیم گفت: فارابی باید مسائل مهم اجتماعی را در نظر بگیرد و بعد برای مهم‌ترین مسائل آن با برنامه‌ریزی به فیلمنامه‌نویس حرفه‌ای سفارش کار دهد و بعد هم با تیم حرفه‌ای فیلم بسازد. این اصلی‌ترین وظیفه فارابی است ولی سینمای اجتماعی در این میان فراموش شده است. هدف فارابی این است که برای موضوعاتی که مبتلا به جامعه است تقاضای سناریو بدهد و آن ها را پشتیبانی کند ولی این درها بسته شده است و کسی توجه نمی‌کند که سازنده سینمای اجتماعی باید پشت درهای بسته بماند.

وی افزود: اگر نهادها به این گونه سینما توجه جدی کنند و باعث شوند که تعداد فیلم‌های اجتماعی و خانوادگی ما زیاد شود، کم‌کم فروش این گونه هم می‌تواند به تبع بالاتر برود. زیرا سینمای اجتماعی ما برای مردم مهم است و مسائل آنان که در زندگی تجربه می‌کنند را بیان می‌کند. بهبود کمی و کیفی این گونه سینمایی می‌تواند به جذب مخاطب کمک کند و فروش بهتری را تجربه کند. اما فعلا که توجه نهادهای سینمایی ما مانند فارابی به سمت دیگری رفته است. رئیس سازمان سینمایی باید دستورالعمل‌های مهمی برای این حوزه تجویز کند تا میان فارابی و سینماگری که دنبال ساخت سینمای اجتماعی است رابطه شرافت‌مندانه‌تری برقرار شود.

ردایی ادامه داد: من به عنوان تهیه‌کننده تا چقدر می‌توانم هزینه فیلم‌های خودم را بدهم؟ تهیه‌کننده مجبور می‌شود که بعد از آن برود سراغ سینمایی که کمدی و بفروش است. تعداد زیادی از کارگردان‌ها همین شرایط را دارند. این بنیادها و نهادهای زمینه ساز متأسفانه چشمشان را بسته‌اند و نمی‌آیند در یک صورت مطلوب برای سینمای اجتماعی هزینه کنند. این سینمای اجتماعی فعلی ما با این روند افولی که دارد چند سال دیگر بیشتر دوام نمی‌آورد. فیلم‌های اجتماعی ما در بهترین حالت پول تولیدش را درمی‌آورد.

این تهیه کننده درباره عدم دربافت پول از فارابی گفت: واقعاً نمی‌خواستم از فارابی پول بگیرم. فارابی رسما بیشتر از اینکه یک نهاد سینمایی باشد تبدیل به یک بانک شده است که وام می‌دهد. این فیلم را توانستم با پول خودم بسازم چون بیشتر بازیگران آن جوان هستند و تازه‌کار ولی تا چندبار می‌توانم به این صورت ادامه بدهم؟ من تا یک مرحله می‌توانم این کار را بکنم ولی امیدوارم در مراحل بعد نهادهای سینمایی به کمک ما بیایند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.