شنبه, 18 مرداد 1399
کد خبر: 12724
از توقیف «خانه پدری» تا جنجال «ایکسونامی» و «مطرب»!

جدال دنباله دار سازمان سینمایی و حوزه هنری درباره موضوع مهم «مجوز»

آوینی فیلم: وقتی «ایکسونامی» در روزهای قبل جهت رونمایی و معرفی در یکی از سینماهای مشهد اکران شد، از طرف سازمان سینمایی نامه‌ای به اداره‌کل ارشاد استان خراسان رضوی رسید که این فیلم بدون مجوز اکران شده است و نباید در هیچکدام از سینماها اکران شود و حتی تبلیغات آن ممنوع است. از سوی دیگر با توجه به اینکه سینمایی که فیلم مذکور را اکران کرده یکی از سینماهای وابسته به حوزه هنری است، رونوشتی از آن نامه‌ برای مدیرعامل بهمن سبز صادر شد. اما بحث «مجوز سازمان سینمایی» برای «حوزه هنری» عمیق تر از این حرف هاست!

آوینی فیلم: اخیرا مستندی درباره صنعت پورن و سیر تحولات آن در تاریخ اجتماعی آمریکا، به صورت مستندی با نام «ایکسونامی» ساخته و به‌ نمایش درآمده است.

وقتی «ایکسونامی» در روزهای قبل جهت رونمایی و معرفی در یکی از سینماهای مشهد اکران شد، از طرف سازمان سینمایی نامه‌ای به اداره‌کل ارشاد استان خراسان رضوی رسید که این فیلم بدون مجوز اکران شده است و نباید در هیچکدام از سینماها اکران شود و حتی تبلیغات آن ممنوع است. از سوی دیگر با توجه به اینکه سینمایی که فیلم مذکور را اکران کرده یکی از سینماهای وابسته به حوزه هنری است، رونوشتی از نامه‌ای که خطاب به «جعفر مروارید» مدیرکل ارشاد خراسان رضوی صادر شده است، برای مدیرعامل بهمن سبز (مؤسسه مسئول سینماهای حوزه هنری در کشور) نیز ارسال می‌‌شود.

سینما , سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری , مستند , حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی | حوزه هنری ,

«محمدی» معاون هنری اداره‌کل ارشاد مشهد در  گفت‌وگویی با تسنیم تصریح کرد «با وجود تذکر ما به مدیر سینمای هویزه مبنی بر عدم اکران این مستند، این اثر سینمایی اکران شد.» وی در این گفت‌وگو گفت که هیچ مستند و فیلمی نباید بدون مجوزهای لازم برای نمایش و اکران در سینماهای کشور حتی برای مراسم رونمایی اکران شود. 

در ادامه تحقیق و بررسی‌ها و پیگیری این موضوع از دست‌اندرکاران مستند مذکور و همین‌طور نهادهای سینمایی معلوم شد، این مستند تنها و اولین مستندی نیست که بدون جواز لازم برای مراسم رونمایی وارد شده است و حتی برخی از مستندها نیز بوده‌اند که بدون مجوزهای لازم اکران شده‌‌اند؛ اما اکران این مستند با موضوع بسیار مهمی که دامنگیر نسل جوان در سرتاسر دنیا شده با مخالفت و مشکلات روبه‌رو شده است.

گفتنی است پیش‌تر تبادل پیام توئیتری میان «حمزه‌زاده» رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری و «داروغه‌زاده» دبیر جشنواره فیلم فجر درباره توقیف فیلم «خانه پدری» و «رحمان 1400» منتشر شده بود که نشان از نوعی قدرت‌نمایی و به‌رخ کشیدن قدرت این دو نهاد سینمایی در برابر یکدیگر بود. با این حساب شاید بتوان گفت که اکران این مستند در یکی از سینماهای حوزه هنری در مشهد به نوعی ادامه قدرت‌نمایی سازمان سینمایی حوزه هنری برای سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

سینما , سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری , مستند , حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی | حوزه هنری ,

سینما , سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری , مستند , حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی | حوزه هنری ,

یکی از عوامل این مستند درباره موضوع بیانیه‌ منتشرشده مطالبی را منتشر می‌کند.
مساله دیگر شرایط اکران بعضی از فیلم های مجوزدار سازمان سینمایی در سالن های وابسته به حوزه هنری است که تعداد زیادی را در سطح کشور در برمی گیرد و گاه مواردی بوده که فیلم هایی با مضامین مساله دار در سینماهای حوزه اکران نشدند، هر چند این روزها شاهد اکران فیلم مبتذل «مطرب» در سینماهای حوزه مثل سینما بهمن تهران هستیم!

در نهایت اینکه دیدگاه های متفاوت سازمان سینمایی با مدیران حوزه هنری معمولا در طی سالهای مختلف حواشی های زیادی را به دنبال داشته است و برای نمونه اخیر، موضوع اکران یا عدم اکران فیلم «دیدن این فیلم جرم است» از آخرین تولیدات سینمایی حوزه هنری همچنان نامشخص مانده است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.