شنبه, 18 مرداد 1399
کد خبر: 12696
برنامه های «هفته کتاب» می تواند به شعار «حال خوش خواندن» منتهی شود؟

از طرح ناقص پاییزه کتاب تا مشکلاتی که همچنان با کتاب است

آوینی فیلم: در حالی که رقم بالای پشت جلد کتاب ها در این روزها امکان خرید آن را حتی برای کتاب خوان ها هم دشوار کرده است، برخی از مدیران فرهنگی همچنان براساس شعارها به استقبال هفته کتاب و کتابخوانی می روند. این در حالی است که هنوز مشکلات بسیاری از مرحله انتخاب سوژه برای تالیف و ترجمه و وجود بازار سیاه کتاب و گرانی قیمت کتاب موجب دوری مردم از فرهنگ مطالعه شده است. این در حالی است که شعار امسال هفته کتاب، «حال خوش خواندن» است. آیا برنامه های مدیران فرهنگی دولت این فضا را ایجاد خواهد کرد؟!

آوینی فیلم: نیکنام حسینی‌پور - مدیرعامل موسسه خانه کتاب و دبیر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی در نشست خبری درباره انتخاب شعار هفته کتاب، «حال خوش خواندن» بیان کرد: در شوراری سیاست‌گذاری هفته کتاب درباره شعار هفته کتاب بحث‌های زیادی صورت گرفت و چند شعار دیگر هم بررسی شد. در نهایت تصمیم گرفته شد شعار سال گذشته که حس خوبی را منتقل می‌کرد برای امسال نیز انتخاب شود.

او با اشاره به تغییر رویکرد خانه کتاب درباره نام‌گذاری‌ روزهای هفته کتاب، اسامی روزهای این هفته را به این شرح اعلام کرد: چهارشنبه (۲۲ آبان) کتاب و پایتخت کتاب ایران، پنجشنبه (۲۳ آبان) کتابخانه، کانون فرهنگی، جمعه (۲۴ آبان) کتاب معجزه پیامبر(ص)، شنبه (۲۵ آبان) وقف کتاب و تروج کتاب‌خوانی، یکشنبه (۲۶ ابان‌ماه) مدرسه کتاب‌محور و دانش‌آموز کتاب‌خوان،  دوشنبه (۲۷ آبان) کودک، کتاب، آینده، سه‌شنبه (۲۸ آبان) کتاب مبنای تمدن، چهارشنبه (۲۹ ابان) کتاب، رسانه و فضای مجازی،  و پنجشنبه (۳۰‌ آبان) کتاب‌فروشی پاتوغ فرهنگی.

کتاب

مدیرعامل خانه کتاب با بیان این‌که مکاتباتی را با سازمان اوقاف برای وقف کتاب انجام داده است، گفت: در شرایط اقتصادی کشورمان واقفان خوبی را می‌توانیم در حوزه کتاب پیدا کنیم. همان‌طور که خیرین مدرسه‌ساز وجود دارند، در حوزه‌ کتاب و کتاب‌خوانی  نیز خیرینی وجود دارند.

او سپس افزود: در حوزه‌ کودک و نوجوان نیز نهادهای متولی کودک و نوجوان مانند آموزش‌ و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، وزارت ارشاد و  بهزیستی برنامه‌هایی را دارند.  ما اگر در این حوزه سرمایه‌گذاری داشته باشیم می‌توانیم در آینده نسل  کتاب‌خوانی داشته باشیم. مدرسه‌های ما باید کتاب‌محور باشد؛ البته نه از نوع کتاب‌های کمک‌درسی که مدرسه‌ها را فراگرفته‌اند. بلکه کتاب‌های غیردرسی که می‌تواند فهم دانش‌آموزان را تربیت کند و به جامعه تحویل بدهد.

دبیر هفته کتاب خاطرنشان کرد: خانه کتاب  با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات هفته کتاب را در خارج از مرزهای جغرافیایی کشورمان نیز گسترش داده‌اند. هفته کتاب در ۱۲ کشور همزمان با ایران و با کمک رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مراکز ایران‌شناسی و زبان فارسی برگزار خواهد شد؛ کشورهای ترکیه، مجارستان، لهستان، پاکستان و اوگاندا از  جمله این کشورها هستند.

وی از مشارکت بیش از ۷۰ نهاد و سازمان در برگزاری این هفته خبر داد و اظهار کرد: با توجه به این‌که طرح‌های حمایتی فصلی در هفته کتاب آغاز شده بود، علی‌رغم پیگیری‌های ما و مکاتبات صورت‌گرفته، با توجه به این‌که چشم‌انداز روشنی از بودجه فرهنگ وجود ندارد، «پاییزه کتاب» برگزار نمی‌شود.  معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گرفته با توجه به این‌که چشم‌انداز روشنی وجود ندارد و امکان تأمین اعتبار این طرح‌ را ندارد،  زیر بار تعهد آن نرود. او افزود: ما رایزنی‌هایی با نهادی‌های دیگر برای تأمین اعتبار طرهای حمایتی فصلی داشتیم؛ با جلساتی که با معاونت اجتماعی شهرداری تهران داشتیم، قرار شد شهرداری هزینه این‌ طرح را در شهر تهران تقبل کند. طرح «پاییزه کتاب» با مشارکت شهرداری تهران از ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ در تهران برگزار می‌شود و مخاطبان می‌توانند با تخفیف ۲۰ درصد کتاب‌های خود را تهیه کنند. با توجه به این‌که زیرساخت‌های این طرح آماده است ما اعلام آمادگی می‌کنیم تا استان‌های دیگر هم در صورت تمایل آن را اجرا کنند تا این طرح به فراموشی سپرده نشود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.