شنبه, 18 مرداد 1399
کد خبر: 12694
درباره یک انقلاب جنسی متفاوت که در آمریکا ضبط و در ایران رونمایی خواهد شد

دعوت از ترانه علیدوستی و تهمینه میلانی برای تماشای مستتند «ایکسونامی»

آوینی فیلم: مستند «ایکسونامی» عصر امروز در حوزه هنری و همچنین در مشهد رونمایی خواهد شد. نام متفاوت و حاشیه دار این مستند تا شکل کاری که برای اولین بار با استفاده از قوانین داخلی انجام می دهد، موجب تعجب می شود. این مستند به جای این‌كه در لفافه حرف بزند و سربسته ایما و اشاره‌های جنسی داشته باشد، سراغ اصل ماجرا رفته و جسور و بی‌پروا با انقلاب جنسی جهان روبه‌رو شده و سیر این موضوع را در آمریكا بررسی می‌كند. جسارت فیلم وقتی بیشتر می‌شود كه بدانیم سازندگان ایكسونامی، برای روایت این سیر تاریخی، یكی از بازیگران سابق فیلم‌های جنسی و مستهجن را مجاب به همكاری می‌كنند و او به عنوان راوی، حضوری فیزیكی در این فیلم دارد.

آوینی فیلم: مستند «ایکسونامی» اگرچه ایراداتی دارد و بیش از حد تمركزش را روی تصاویر آرشیوی و خبری گذاشته تا خود سوژه اصلی و كنجكاوی‌برانگیزتر فیلم، اما به هرحال سراغ این موضوع رفتن و بررسی آسیب‌شناسانه و هشداردهنده شكل‌گیری صنعت پورنوگرافی و مباحث انقلاب جنسی، امتیاز مهمی برای فیلم محسوب می‌شود و بخش زیادی از توجهات و حاشیه‌های ایجادشده پیرامون آن هم به همین دلیل است. محسن آقایی، كارگردان جوان مستند ایكسونامی درباره چالش‌های مختلف ساخت این مستند متفاوت و چگونگی رعایت خطوط قرمز تا تولید فیلم در آمریكا و مجاب كردن یك ستاره سابق فیلم‌های جنسی برای حضور روایتگرانه در فیلمی مستند محصول جمهوری اسلامی ایران با روزنامه جام جم صحبت کرد و در بخشی از گفته هایش گفت: این مستند قبل از مستند بازگشت گمورا و حتی قبل از مستند پشت صحنه ساخته شد كه هر دو مستند موضوعشان مسائل جنسی بود و قبل از انقلاب جنسی ساخته شده بودند. حتی اسم ایكسونامی هم اول انقلاب جنسی بود كه بعد از كارهای آقای شمقدری مجبور شدیم اسمش را عوض كنیم.

این مستندساز جوان افزود: ما می‌خواستیم یك روایت دست اول داشته باشیم. راوی ما تمام زندگی‌اش با انقلاب جنسی گره خورده است؛ از كودكی تا جوانی و پیری. بهترین فرد برای روایت این تاریخ همین راوی بود. قبول دارم كه انتخاب یك راوی اینچنینی برای یك فیلم، آن مستند را خیلی به خطوط قرمز نزدیك می‌كند ولی مجموع ملاحظاتی كه ما در نظر گرفتیم، باعث می‌شود ما از این خطوط عبور نكرده باشیم. حتی با یك سری كارشناس كه باید مجوز این كار را به ما می‌دادند، مشورت كردیم و بعد اقدام به ساخت این مستند كردیم.
کارگردان مستند «ایکسونامی» درباره چگونگی همکاری فردی با سابقه پورن برای روایت داستان گفت: اول با جست‌وجو، تعدادی از این خانم‌ها را پیدا كردیم. درباره بعضی از اینها مستند ساخته شده بود كه اطلاعات بیشتری از سوژه‌ها به ما می‌داد. بعد فیلترهای سختگیرانه‌ای برای انتخاب آنها قرار دادیم كه عملا خیلی از گزینه‌ها را حذف می‌كرد. چالش بعدی این بود كه خیلی از این افراد وقتی متوجه می‌شدند از ایران با آنها ارتباط گرفتیم، دیگر جواب ما را نمی‌دادند. حالا یا می‌ترسیدند یا با فضایی كه در ذهنشان ساخته شده بود، از ما خوششان نمی‌آمد. ولی به هر حال، اولین ایمیل رد و بدلی، آخرین ایمیل بود. بعضی‌ها هم قول همكاری دادند ولی وقت اجرا دیگر اثری از آنها نبود.

این کارگردان ضمن اعلام اینکه علاقمند است در مراسم رونمایی امروز فیلمش در مشهد، آیت‌ا... علم‌الهدی هم حاضر باشد، نام چند چهره مشهور را که علاقمند به دعوت آنها برای تماشا است، عنوان کرد که خانم‌ ها «ترانه علیدوستی، تهمینه میلانی و یاسمن اشكی» هستند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.