سه شنبه, 21 مرداد 1399
کد خبر: 12576
انتشارات انقلاب اسلامی منتشر کرد

تبیین «اندیشه مقاومت» از دیدگاه رهبر معظّم انقلاب اسلامی

آوینی فیلم: کتاب «اندیشه مقاومت» دربرگیرنده تمام بیانات رهبر انقلاب اسلامی است.

آوینی فیلم: کتاب «اندیشه مقاومت» را انتشارات انقلاب اسلامی به دلیل اهمیت مقاومت و پرداختن به ویژگی های مهم آن منتشر کرده است. 

 مقاومت، واکنش طبیعی هر موجود زنده‌ای در برابر تهدید است و انسان این مزیّت را دارد که می تواند در مقابل تهدید‌هایی به مراتب بزرگتر از قدرتش، مقاومت و موجودیّت خود را حفظ کند و از همه بالاتر انسان مؤمن انقلابی است که با مقاومت خود، امداد‌های الهی را نیز دریافت می کند و ناممکن‌ها را ممکن می کند.

انقلاب اسلامی از همان روز نخست نهضت در سال ۴۲ ذلّت استبداد و استعمار و استکبار را برنتابید و کتاب مقاومتش از آن زمان، نوشته شد. در زمانه‌ای که جنگ نظامی به جنگ اقتصادی و فرهنگی و از همه مهم‌تر به جنگ اراده‌ها تبدیل شده است، ارزش مقاومت بیش از پیش معلوم می شود.

انتشارات انقلاب اسلامی

بر این اساس است که رهبر معظّم انقلاب اسلامی به جوانان دانشجو توصیه کردند که اندیشه‌ مقاومت را تبیین و ترویج کنند.

انتشارات انقلاب اسلامی جهت تسهیل کار مبلّغان و مبیّنان، کتاب اندیشه‌ مقاومت را به علاقمندان معارف فکری معظّمٌ‌له تقدیم می کند. این کتاب جامع تمامی بیانات ایشان در این زمینه است.

بخش اوّل کتاب به اصول، باور‌ها و مبانی مقاومت و در بخش دوّم به اهمّیّت مقاومت پرداخته شده است. بخش سوّم درباره‌ عرصه‌های مختلفی که مقاومت در آن‌ها لازم است همچون اقتصاد، سیاست، فرهنگ و امنیّت است. بخش چهارم به آثار و فواید مقاومت اختصاص دارد و در بخش پنجم، شانزده عاملی که باعث تقویت مقاومت می شود، بیان شده است.

بخش ششم و هفتم به مباحث سلبی نسبت به مقاومت مرتبط است. در بخش ششم، هشت عامل که باعث از بین رفتن یا کاهش مقاومت می شود، مورد اشاره قرار گرفته است و بخش هفتم نیز زیان‌های ترک مقاومت و تسلیم شدن در برابر خواست دشمن را بر می شمرد. در بخش هشتم به‌طور مختصر به الگو‌های مقاومت و در بخش نهم به مثال‌های تاریخی برای مقاومت و سازش در بیانات رهبر معظّم انقلاب اسلامی اشاره شده است.

در بخش دهم با استقرای نسبتاً تام در بیانات معظّمٌ‌له در موضوع اقدامات دشمن، با تقسیم کردن این اقدامات به دو دسته‌ کلّی سخت و نرم، به ده نوع شیطنت دشمن پرداخته شده است.

بخش یازدهم به مسئولیّت های همگانی و اختصاصی اقشار مختلف در زمینه‌ مقاومت اختصاص دارد و بخش دوازدهم بر موضوع آینده‌ روشن جریان مقاومت متمرکز شده است. آینده‌ روشن، ترجیع‌بند اکثر بیانات و پیام‌های معظّمٌ‌له است و خود تصریح کرده‌اند که این امید، براساس بررسی تمام متغیّرهای دخیل در تحقّق آینده‌ مشعشع انقلاب اسلامی حاصل شده و صرفاً یک آرزوی احساسی نیست.

برشی از کتاب را در اینجا می خوانیم.

وعده‌ الهی به پیروزی اهل مقاومت

وعده‌ الهى این است که اگر اهل حق پاى حقّ خودشان بایستند، حق پیروز خواهد شد. در همه‌ مراحل این‌طور است. در دوران انقلاب این را تجربه کردید، در دوران جنگ تجربه کردید، در دوران اسارت تجربه کردید، در دوران بعد از پایان جنگ که ملّت ایران در صدد بناى دوباره‌ کشور خود برآمد این را تجربه کردید؛ در آینده هم باید این را یقین داشته باشید که عملى است.

هرجا دیدید که دشمنى زورگویى میکند، در مقابل او بایستید. این، وظیفه‌ آحاد مردم، دولتمردان، نمایندگان مردم و کسانى است که این مملکت مسئولیّتى را به آن‌ها سپرده است. در مقابل دشمن متجاوز در مقابل زورگوى ظالم در مقابل استکبارى که امروز بر ارزشهاى الهى و معنوى طغیان کرده است که مظهرش هم دولت طاغوت و طغیان‏گر آمریکا است, کوتاه نیایید. قدرتهاى مادّى، هیچ غلطى نمی توانند بکنند. با ملّتى که ایستاده و به نیروى خود تکیه کرده است، هیچ کارى نمی توانند بکنند. همه‌ راه‏ها به روى آن‌ها بسته است. ص ۱۶

جهاد امروز ما، جهاد کبیر

[امروز]جنگ نظامى مطرح نیست؛ امروز براى کشور ما جنگ نظامىِ سنّتى و متعارف احتمال بسیار بسیار ضعیفى است لکن جهاد باقى است؛ جهاد یک چیز دیگر است. جهاد فقط به معناى قتال نیست، فقط به معناى جنگ نظامى نیست؛ جهاد یک معناى بسیار وسیع‌ترى دارد. در بین جهاد‌ها جهادى هست که خداى متعال در قرآن آن را «جهاد کبیر» نام نهاده: «و جاهدهم به جهاداً کبیراً»؛ ایستادگى و مقاومت‏ و عدم تبعیّت [است‏]. «فلا تطع الکافرین و جاهدهم به جهاداً کبیراً» از مشرکین اطاعت نکن. اطاعت نکردن از کفّار همان چیزى است که خداى متعال به آن گفته جهاد کبیر... در بین جهاد اصغر یک جهاد هست که خداى متعال آن را «جهاد کبیر» نام نهاده که آن همین است. «جهاد کبیر» یعنى چه؟ یعنى اطاعت نکردن از دشمن، از کافر؛ از خصمى که در میدان مبارزه‌ با تو قرار گرفته اطاعت نکن. اطاعت یعنى چه؟ یعنى تبعیّت؛ تبعیّت نکن. تبعیّت نکردن در کجا؟ در میدانهاى مختلف؛ تبعیّت در میدان سیاست، در میدان اقتصاد، در میدان فرهنگ، در میدان هنر. در میدانهاى مختلف از دشمن تبعیّت نکن؛ این شد «جهاد کبیر». ص ۸۸

هدف دشمن در جنگ نرم, دور کردن مردم از جهاد و مقاومت‏

امروز هدف جنگ نرم دشمن و جنگ پنهان دشمن، این است که مردم را از عرصه‌ جهاد و مقاومت دور کند، مردم را نسبت به آرمان‌ها بی‌تفاوت کند؛ هدفشان این است. تبلیغات وسیعى که میلیارد‌ها دارند خرجش میکنند، با این هدف انجام میگیرد که ملّت ایران را _ که با مقاومت خود، با ایستادگى خود توانسته قدرتهاى جهانى را، سلطه‌هاى بزرگ را در بسیارى از خواسته‌هایشان ناکام بگذارد _ مأیوس کنند و از صحنه خارج کنند؛ هدف این است. حتّى اگر فشار اقتصادى هم می‌آورند، هدف این است؛ اگر فشار سیاسى هم می‌آورند، هدف این است؛ اگر فشار امنیّتى هم می‌آورند، هدف این است. اینکه ما خیال کنیم دشمن یک جنگى را میخواهد شروع کند و یک بخشى از کشور را تصرّف کند، این‌ها یک چیزهاى قدیمی‌اى است؛ امروز این‌ها مطرح نیست و دشمن این را نمیخواهد. امروز دشمن اگر هم به فرض، یک کار نظامى را انجام میدهد، با آن هدف است؛ با هدف تصرّف فضاى فکرى و روحى کشور است؛ اگر کار اقتصادى میکنند به این نیّت است؛ اگر کار امنیّتى میکنند، کار روانى میکنند، از فضاى مجازى استفاده میکنند، از ماهواره استفاده میکنند، از رادیو‌ها و تلویزیون‌ها استفاده میکنند، از مبلّغان دهان‌به‌مزد و سخن‌به‌مزد در اطراف دنیا استفاده میکنند، همه با این هدف است. ص ۳۴۳

منبع: باشگاه خبرنگاران

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.