چهارشنبه, 7 خرداد 1399
کد خبر: 12571
گفتگوی آوینی فیلم با «سعید سلطانی» کارگردان سریال تلویزیونی «ستایش»

ساخت «ستایش 3» یک ضرورت بود تا قصه این مجموعه به پایان برسد

آوینی فیلم: «سعید سلطانی» کارگردان سریال «ستایش»، استقبال بینندگان تلویزیونی از ساخته اش را لطف خدا می داند. او که دو دهه پیش با سریال پُرمخاطب «پس از باران» در قاب تلویزیون خودنمایی کرده بود، سالها است که به سریال سازی مشغول است اما کارگردانی سه فصل سریال «ستایش» اتفاق متفاوتی برایش رقم زد. وقتی تبدیل به یکی از پربیننده ترین سریال های تاریخ تلویزیون شد و مخاطبانی با نگرش های متفاوت، از «ستایش» و «حشمت فردوس» و « پری سیما» گفتند. شب گذشته آخرین قسمت «ستایش» پخش شد و پشت صحنه اش هم روی آنتن رفت. حالا گفتگوی «آوینی فیلم» با کارگردان مجموعه تلویزیونی «ستایش» پبیش روی شما قرار دارد.
آوینی فیلم

سعید سلطانی در حالی که از استقبال مخاطبان از «ستایش 3» کاملا راضی به نظر می رسد، درباره دلیل این استقبال مردمی گفت: به دست آوردن مخاطب در این دوره زمانه واقعا مشکل است. اینکه هر شب مخاطب راس یک ساعت مشخص در انتظار پخش سریال باشد و مدام در کوچه و خیابان درباره شخصیت هایش حرف بزند. خوشبختانه کار حرفه ای عوامل ستایش این اتفاق را برای ما رقم زد و سومین فصل این سریال هم بازخوردهای خوبی داشت و ما را امیدوار کرد.

سلطانی

کارگردان «ستایش 3» در پاسخ به اینکه بازتاب های مثبت مردمی تا چه اندازه وی را برای ساخت سری چهارم ستایش مصمم کرده، به آوینی فیلم گفت: باید کمی صبر کرد تا کمی از فضای ستایش 3 دور شویم و بعد همراه با نویسنده سریال آقای سعید مطلبی بنشینیم و صحبت کنیم. درست است که مردم علاقمند به ساخت دنباله این سریال هستند ولی همه چیز بستگی به قصه دارد. الان به طور قطع نمی توانم درباره ساخت «ستایش 4» حرف بزنم. مردم خیلی لطف دارند ولی براساس آنچه در پایان فصل سوم سریال نشان داده شد، به نظر می رسد قصه پایان کامل و جامعی پیدا کرده و اینکه فصول دیگری برای «ستایش» متصور شویم کمی سخت است و باید داستان ویژه ای باشد تا ما را به این کار تشویق کند.

سریال ستایش

سعید سلطانی در پاسخ به اینکه چقدر پایان شیرین شخصیت ها در «ستایش 3» در راستای طراحی دنباله ماجرای آنها برای ساخت فصل بعدی است، گفت: باید همراه با نویسنده و تهیه کننده سریال به نتیجه برسیم. ساخت «ستایش 4» ارتباطی به زنده ماندن حشمت فردوس و پرسوناژهای اصلی سریال ندارد. باید دید چقدر دنبال کردن سرنوشت این شخصیت ها برای مردم جذاب است یا واجد لحظات دراماتیک خواهد بود که این شرط مهم تری است. حالا که به لطف خداوند این مجموعه دیده شد و هم طرفدار و هم منتقد داشت و بیشتر مردم به شدت این سریال را تعقیب می کردند، باید کمی صبر کرد تا مدتی بگذرد و به یک جمع بندی با گروه برسیم.

کارگردان «ستایش 3» در پاسخ به اینکه قبل از ساخت این فصل چقدر نسبت به مواجهه مخاطبان پیشین این سریال واهمه داشت، به آوینی فیلم گفت: سریال سازی کار سختی است ولی وجه تمایز مجموعه ستایش با دیگر سریال ها این است که قصه را به دلیل اینکه فصل قبلی سریال دیده شده است، ادامه نمی دهیم بلکه در هر فصل طراحی جدیدی انجام می دهیم. در واقع در فصل یک ستایش به طور دائم در گفتگوها گفتیم و شنیدیم و بحث کردیم تا به قصه کاملی برسیم. فصل سوم متممی بر اتفاقات فصل های 1 و 2 ستایش بود. از این جهت ادامه دادن این مجموعه فقط به دلیل لطف خدا و اقبال عمومی مردم نبود و سعی کردیم با برنامه جلو بیاییم. به نظرم ساخت «ستایش 3» یک ضرورت بود تا قصه این مجموعه به پایان برسد. باید یک مجموعه تلویزیونی در یک شرایط مساعد به پایان برسد و به نظرم در «ستایش 3» این اتفاق افتاد.

سریال ستایش

«سعید سلطانی» درباره نقش فیلمنامه نویس «ستایش» در شکل گیری این مجموعه و شکل همکاری کارگردان و نویسنده گفت: آقای مطلبی طراحی عجیبی برای خلق پرسوناژهای سریال ستایش داشت و به عنوان نویسنده به خوبی کار خود را انجام داد تا سرانجام آدمهای قصه به خوبی مشخص شود و به نقطه مناسبی برسند. ما براساس نیاز داستان و ایده کلی که از ابتدای شکل گیری سریال ستایش برای پرسوناژها تعریف کردیم، در هر فصل پیش رفتیم. کاراکترها ابزار تعریف ایده ما بودند. به طور حتم برای آن ایده لازم بود که خانم فریبا نادری در نقش پری سیما در فصل سوم به این شکل وارد داستان شود. نقش حشمت فردوس با بازی خوب آقای داریوش ارجمند هم براساس طراحی ما به این نقطه رسید و دیگر شخصیت ها و پرسوناژ ستایش هم که به یک زندگی جدید رسید، براساس یک نقشه مشخص بود. در فصل اول کاراکترها شکل گرفتند و فعلیت پیدا کردند و آنچه در فصل دوم و سوم دیدیم، زائیده ارتباط این کاراکترها نسبت به یکدیگر بود.

سریال ستایش

سعید سلطانی ضمن اشاره به تاثیر بازخوردهای مخاطبان در فصول قبلی برای شکل گیری داستان «ستایش 3»، افزود: ما نظرات و انتظاراتی را که مردم نسبت به کاراکترها در فصل های 1 و 2 داشتند مورد لحاظ قرار دادیم. مبنای ما در تلویزیون این است که مخاطبان بیشتری داشته باشیم. فکر نمی کنم کسی علاقمند به دیده شدن نباشد. برای دیده شدن باید شخصیت های مثبتی خلق کرد که با مضمون و محتوای کار هماهنگ باشد، مثل حشمت فردوس که تعصب و مردانگی داشت. ما از جنبه هایی که مردم بیشتر می پذیرفتند برای شکل دهی داستان و سمت و سوی کاراکترها استفاده کردیم. من امیدوارم که همه سریالها دیده شوند و تلویزیون ما همچنان رونق داشته باشد.

سریال ستایش

کارگردان «ستایش 3» در پاسخ به این که قهرمان اصلی این فصل ستایش، «حشمت فردوس» یا کاراکتر «ستایش» بوده است، به آوینی فیلم پاسخ داد: به نظرم همه شخصیت ها در این فصل نقش مهمی داشتند و پرسوناژها نقاط مثبت و منفی پیدا کردند. یکی از ویژگی های «ستایش 3» این بود که محوریت درگیر کننده ای برای خانواده ها داشت. آدم های جذابی در این سریال بودند مثل حشمت فردوس. هر مخاطبی نسبت به یک کاراکتر اظهار علاقمندی می کرد و به نظرم هر آدمی می تواند نقاط خوب یا زشت داشته باشد و کاراکترهای سریال هم همینطور بودند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.