سه شنبه, 6 آبان 1399
کد خبر: 12569
اکران «خانه پدری» چه شباهتی به ماجرای «رحمان 1400» دارد؟

تردید در چشمان نظارتی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی!

آوینی فیلم: در چند روز اخیر اکران فیلم «خانه پدری» واکنش های بسیاری را به دنبال داشت و بسیاری از منتقدان نمایش این فیلم خشن و هتاکانه را مغایر با نگاه نظام اسلامی ایران و مردمان اصیل و فرهنگی اش دانستند. اتفاقی که در نهایت موجب توقیف «خانه پدری» شد. ولی چرا باید به چنین فیلم مخدوشی مجوز داده میشد و چرا سازمان سینمایی این مسیر اشتباه را پیمود؟

آوینی فیلم: «خانه پدری» با صحنه هایی به دور از تصور به اکران درآمد، هر چند تنها 4 روز بر پرده سینماها دوام آورد و واکنش های مردمی نسبت به این پدیده عجیب سینمایی چنان بود که به ناچار نهاد قضایی برابر با مقرارات و در شرایطی که مسئولان فرهنگی دولت یا بی تفاوت بوده یا به تحسین این اقدام خود می پرداختند، ورود پیدا کرد و حکم توقیف «خانه پدری» صادر شد. اما به گزارش تسنیم، با تماشای فیلم توقیفی «خانه پدری» در سه سینمای متفاوت در تهران، متوجه وجود دو تفاوت مهم در این فیلم سینمایی شدیم.

اول آنکه با مصاحبه‌هایی که معاون نظارت و ارزشیابی با رسانه‌های مختلف انجام داده بود صراحتا اعلام شده که صحنه‌های خشن و زننده فیلم اصلاح شده است و با تعدیل‌هایی تلاش شده تا فضا کمی بهتر شود. ولی  کوبیدن هاونگ (دسته سنگ) بر سر ملوک به طور واضح در سینما کوروش و چارسو نمایش داده شده است. این واقعیت خلاف چیزی است که معاون ارزشیابی گفته بود ولی با گفت‌وگویی که خبرنگار تسنیم با برخی از مسئولان سازمان سینمایی انجام داده متوجه این حقیقت شده است که سازمان از وجود صحنه‌های دلخراش که قرار بوده است اصلاح شود بی‌خبر است؛ چیزی که از طرف شورای نمایش و اکران به این سازمان گفته شده است چیز دیگری است.

نکته دوم که عجیب‌تر است اینکه خبرنگار تسنیم در پردیس «باغ کتاب» متوجه حذف صحنه فرو کردن شمشیر در قبر و خونی شدن آن است؛ صحنه‌ای که عینا در سینما کوروش و چارسو موجود بوده است! این دوگانگی در دو سینمای تهران بعلاوه وجود صحنه‌های خشنی که قرار بوده است اصلاح شود نشان می‌دهد که گویا پخش فیلم توسط شرکتی صورت گرفته که قبلا درباره فیلم «رحمان 1400» نیز همین کار را کرده و با پخش نسخه‌های اصلاح شده فیلم در برخی از سینماها و نمایش نسخه اصلی در سینماهای دیگر کاری غیر اخلاقی را انجام داده بود، بار دیگر تکرار شده است.

بنابراین باید نسبت به موضوع نظارت صحیح و درست در سینماها چه در حوزه شورای نمایش، اکران و حتی نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تردید کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.