چهارشنبه, 7 خرداد 1399
کد خبر: 12554
باز هم دم خروس سیاسی جشنواره های مدعی هنری پیدا شد

اعطای جایزه به همکار جعفر پناهی و رسول اف و بازداشتی سال 88

آوینی فیلم: مهناز محمدی که در سال 88 همراه با جعفر پناهی به دلیل فعالیت های ضد حکومتی بازداشت شده بود و بعدها هم به دلیل فعالیت های غیرقانونی معترضانه دستگیر شده بود، برای اولین فیلم بلند سینمایی اش از جشنواره شناخته شده «رم» دو جایزه دریافت کرد.
آوینی فیلم

باز هم نگاه سیاسی جشنواره های به ظاهر هنری خودنمایی کرد و فیلم اول یک کارگردان ضدایرانی مورد توجه جشنواره قدیمی و شناخته شده «رم» قرار گرفت.

بنا بر این گزارش، در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم رم Rome Film Fest  (RFF) که روز گذشته در شهر رم کشور ایتالیا برگزار شد، فیلم سینمایی «پسر – مادر» به کارگردانی مهناز محمدی و تهیه‌کنندگی فرزاد پاک و کاوه فرنام توانست دو جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بخش رقابتی Alice Nella Citta را از آن خود کند. بخش کودکان، بخشی است که فیلم‌ های زیادی را برای بچه‌ ها یا درباره بچه‌ ها به نمایش می‌ گذارد.

156623131.jpg

به گزارش آوینی فیلم، مهناز محمدی که در سال 88 همراه با جعفر پناهی به دلیل فعالیت های ضد حکومتی بازداشت شده بود و بعدها هم به دلیل فعالیت های غیرقانونی معترضانه دستگیر شده بود، بعد از ساخت چند فیلم مستند اولین فیلم بلند سینمایی اش را به هوای دریافت جایزه از فستیوال ها ساخت که اولین بار در جشنواره امسال «تورنتو» به نمایش درآمد. «پسر – مادر» اولین فیلم بلند سینمایی،  روایتگر زندگی مادر تنهایی است که با دو فرزند خود زندگی می‌ کند و مشکلات عدیده مالی و متزلزل بودن موقعیت کاری، او را ناگزیر به ازدواج می کند و او باید میان تامین امنیت و جدایی از پسر دوازده ساله‌ اش تصمیم بگیرد. این فیلم پیش از جشنواره رم، در بخش مسابقه جشنواره زوریخ حضور داشت و یکی از ده فیلم برتر از نگاه تماشاگران این جشنواره شد و پیش از آن هم در بخش دیسکاوری جشنواره تورنتو (TIFF) به نمایش در آمد.

2.jpg

مهناز محمدی متهم به اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام بود و آثار مستند وی پیشتر از شبکه معاند سلطنتی بی بی سی پخش شده بود و او سال ها است که تحت عنوان جعلی فعال حقوق زنان، علیه حاکمیت موضع گرفته است و حال به نظر می رسد «مهناز محمدی» هم به صف همتایان فیلمساز سیاسی که متمایل به جشنواره های ضدایرانی هستند، پیوسته و در آینده هر ساخته اش مورد توجه فستیوال های سیاسی قرار می گیرد.

نکته قابل توجه دیگر این است که نویسنده فیلمنامه ««پسر – مادر»، «محمد رسول اف»، سینماگر متهمی است که هنوز حکمش اجرایی نشده و در مسیر جدید فعالیت هایش، به نگارش فیلمنامه یا تهیه کنندگی فیلم های سینماگران همسوی خود اقدام می کند.

بطور حتم نوع نگاه جشنواره های سیاست زده خارجی بیشتر از کیفیت فیلم ها، معطوف به عوامل سازنده فیلم و محتوای ناهنجاری است که در نظر می گیرند و پیش از این هم بارها با دادن جایزه به فیلمسازانی از جنس «پناهی» و «رسول اف» این را ثابت کرده اند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.