پنجشنبه, 3 بهمن 1398
کد خبر: 12461
معاون رسانه ملی مطرح کرد

تلویزیون ایران سریال یوسف پیامبر را به برخی از کشورها هدیه داد

آوینی فیلم: میرباقری معاون سیما گفت: سریال یوسف پیامبر برای کشورهای خاورمیانه دیدنی بود چون درباره زندگی پیامبری بود که برای مذاهب مختلف جذاب است و مردم از ادیان مختلف حضرت یوسف‌(ع) را می‌شناسند و به زندگی او آشنا هستند.

آوینی فیلم: اولین قسمت سریال یوسف پیامبر، هفتم تیر سال 87 از شبکه یک پخش شد. تولید این سریال حدود پنج سال طول کشید. یوسف پیامبر را می‌توان یکی از موفق‌ترین سریال‌های تلویزیون ایرانی در جذب مخاطب داخلی و خارجی دانست.این سریال که در گروه الف ویژه ( فاخر) تولید شد، از تلویزیون 70 کشور به نمایش در آمد و مردم زیادی را با خود همراه کرد. مرتضی میرباقری در زمان تولید این سریال مثل اکنون معاون سیما بود. به مناسبت بازپخش این سریال از شبکه آی‌فیلم با وی هم‌صحبت شدیم تا موفقیت این سریال را مرور کنیم.
میرباقری درباره پخش این سریال از تلویزیون دیگر کشورها گفت: پخش سریال یوسف پیامبر که از تلویزیون ایران شروع شد، برخی از کشورهای همسایه که مسلمان و شیعه هستند، درخواست کردند که این سریال از تلویزیون کشور آنها نیز پخش شود. این سریال برای کشورهای خاورمیانه دیدنی بود چون درباره زندگی پیامبری بود که برای مذاهب مختلف جذاب است و مردم از ادیان مختلف حضرت یوسف‌(ع) را می‌شناسند و به زندگی او آشنا هستند. هر چند این سریال بر اساس قرائت شیعه از زندگی حضرت یوسف‌(ع) ساخته شد اما کشورهای اهل تسنن هم از آن استقبال کردند.آقای شورجه تعریف می‌کرد که وقتی برای ساخت یک سریال به کشور الجزایر رفته بود مردم و مسؤولان فرهنگی این کشور، هنر ایران را با سریال یوسف پیامبر به یاد می‌آوردند. تلویزیون ایران این سریال را به برخی از کشورها هدیه داد اما برخی از کشورها هم رایت یوسف پیامبر را خریداری کردند.
معاون سیما درباره انتخاب بازیگران این سریال و مصطفی زمانی بازیگر نقش حضرت یوسف(ع) گفت: انتخاب بازیگران اصلی سریال‌های عظیمی مانند یوسف پیامبر، مختارنامه و سلمان که در مرحله پیش تولید است به عهده کارگردان و تهیه‌کننده و مدیران ارشد سازمان است. آن زمان برای انتخاب بازیگر نقش یوسف(ع) حساسیت زیادی داشتیم چون زندگی این پیامبر با نکات اخلاقی آمیخته بود و باید همه موارد را مورد توجه قرار می‌دادیم.زنده یاد سلحشور تاکید داشت که بازیگر این نقش باید هم خوش‌صورت باشد و هم چهره معصومی داشته باشد؛ در عین حال بازیگری باشد که سابقه تئاتری دارد و با اصول بازیگری آشناست اما معروف نیست و مردم از او ذهنیت خاصی ندارند و او را با نقش ویژه‌ای به یاد نمی‌آورند.بعد از تست گرفتن‌های زیاد از بازیگران مختلف و نابازیگران آقای مصطفی زمانی انتخاب شد که انتخاب خیلی خوبی هم بود و تاثیر زیادی در موفقیت این سریال داشت.
معاون سیما درباره تبلیغات سریال یوسف پیامبر که گفته می‌شود بسیار زیاد بوده، توضیح داد: سریال‌های الف ویژه معمولا تبلیغات بسیار خوبی می‌گیرند و برای سازمان سودآور هستند.سریال یوسف پیامبر سود بسیار خوبی برای تلویزیون داشت.اما نکته‌ای که درباره سریال‌های عظیمی مانند مختارنامه و یوسف پیامبر وجود دارد این است که سازمان برای تولید این آثار باید رقم بسیار بالایی را سرمایه‌گذاری کند، مثلا اکنون باید برای هر دقیقه از این سریال‌ها 50 میلیون تومان سرمایه‌گذاری کنیم، این سرمایه تا زمان پخش سریال راکد می‌ماند و با پخش سریال شروع به تامین رقم هزینه و بعد سودآوری می‌کند.این هم یادآوری کنم که سریال‌های نمایشی اعم از سریال‌های معمولی و فاخر و پخش مسابقات ورزشی برای تلویزیون سودآور است و بقیه برنامه‌ها تقریبا برای سازمان هزینه‌بر است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.