دوشنبه, 5 خرداد 1399
کد خبر: 12442
انتقاد نصرالله پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

سازمان سینمایی به پهن کردن فرش قرمز برای هنرمندان مشغول است

آوینی فیلم: نصرالله پژمان‌ فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست سازمان سینمایی گفت: این سازمان به جای پرداختن به مسائل مهم فرهنگی صرفا به پهن کردن فرش قرمز برای هنرمندان مشغول بوده و رسالت اصلی خود را فراموش کرده است.

آوینی فیلم: نصرالله پژمان‌ فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ایران پیرامون پرداختن به سینمای دفاع مقدس و سینمای ارزشی طی سال‌های گذشته گفت: یکی از اولویت‌های مباحث فرهنگی در کمیسیون فرهنگی مجلس این است که سینما باید ساخت آثار دفاع مقدس و همچنین ساخت آثار ارزشی را در سرلوحه کار خود قرار دهد. به گزارش میزان، این نماینده مجلس، پرداختن به سینمای دفاع مقدس را لازم دانست و ابراز کرد: با توجه به زمانی که از دوران دفاع مقدس گذشته، سینما می‌بایست با پرداختن به چنین آثار حقیقت آن روزگار را برای جامعه و مخصوصا جوانانی که در آن دوران نبودند آشکار کند، این حقیقت با زبان شیرین سینما به راحتی به هر نسلی منتقل می‌شود.

این عضو فرهنگی مجلس شورای اسلامی وضعیت سینمای امروز را اینگونه توصیف کرد: متاسفانه آن چیزی که امروزه به طرز فاحشی به آن بی توجهی می‌شود، این است که سینما رسالت رسانه‌ای و فرهنگی خود را از دست داده و صرفاً به یک ابزار برای سرگرمی و وقت پرکردن تبدیل شده است، نکته ناراحت کننده اینجاست که استفاده این چنینی از سینما با وضع بسیار مبتذلی در حال رخ دادن است.

پژمان فر با اشاره به تولید برخی آثار مبتذل در سینما ادامه داد: سینمای امروز بعضاً رو به ابتذال رفته و خانواده‌ها از برخورد با آثار و این موضوعات رنج می‌برند، سینما می‌تواند بخش تفریحی هم محسوب شود، بخشی که خانواده بتواند برای گذران وقت به آنجا رفته و اثری را نگاه کند، اما باید دید که آثار چه چیزی را به آن خانواده اهدا می‌کنند.

وی پرداختن به مسائل مهم جامعه را نیاز روز سینما دانست و تاکید کرد: موضوع و ژانر کودکان، مسائل اجتماعی و خانوادگی، سبک زندگی و معیشت از جمله سوژه‌هایی هستند که سینما می‌تواند به خوبی درباره آن‌ها حرف بزند، اما سینمای ما طی این سال‌ها در قبال این چنین مسائلی چه کرده است؟.

عضو کمسیون فرهنگی مجلس با نقد عملکرد وزارت ارشاد در قبال سینما افزود: طی این سال‌ها هیچگاه شاهد این نبودیم که وزارت ارشاد به عنوان متولی اصلی فرهنگ و سینما برنامه‌ای برای تغییر گرایش و جهت سینما داشته باشد، تولید هر فیلمی به ریل گذاری و برنامه ریزی‌هایی بر می‌گردد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستورالعمل خود قرار داده است.

وی سازمان سینمایی را مسئول اصلی سینما دانست و ابراز کرد: ما وقتی چیزی را نکاریم آن را در جامعه درو نمی‌کنیم، پس آنچه امروز در سینما دیده می‌شود حاصل برنامه‌های نانوشته سازمان سینمایی است، این سازمان به جای پرداختن به مسائل مهم فرهنگی صرفا به پهن کردن فرش قرمز برای هنرمندان مشغول بوده و رسالت اصلی خود را فراموش کرده است.

عضو کمسیون فرهنگی مجلس در همین راستا ادامه داد: برای من همواره این سوال وجود دارد که آیا نباید بودجه و امکاناتی که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی داده می‌شود به تولید آثار دفاع مقدسی و تاریخی اختصاصی یابد، آیا نباید به ساخت آثاری در قبال خود انقلاب اسلامی ایران بپردازیم تا نسل جدید با ارزش‌های اصلی آشنا شود؟.

پژمان‌فر پرداختن به سینمای دفاع مقدس را نیاز جامعه خواند و خاطرنشان کرد: از نظر من ساخت آثار ارزشی و دفاع مقدس وظیفه سازمان سینمایی است و متاسفانه ما شاهد این هستیم که سازمان سینمایی در این مسائل وارد نشده است، این عدم توجه باعث شده تا سینما به وضع فعلی برسد، وضعی که ما را با آثاری روبرو می‌کند که هیچ انگیزه و یا آموزشی را برای مخاطب به همراه ندارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.