پنجشنبه, 10 مهر 1399
کد خبر: 12420
درباره کتاب «حسین از زبان حسین»

ای که مرا خوانده ای راه نشانم بـده

آوینی فیلم: راه دور باشد یا نزدیک، زمان یاری کند یا نه، چشم به راه مانده باشد یا ناامید شده باشد از انتظار، فرقی نمی‌کند، باید پیش از تمام این‌ها شناخت اتفاق افتاده باشد. اگر بشناسی‌اش، نابینا هم که باشی می‌توانی سر تا پا ببینی‌اش و حظ ببری از حضورش. کتاب «حسین از زبان حسین» درباره رسیدن به مقصد است.

آوینی فیلم: مریم راهی از نویسندگان شناخته شده کشورمان یادداشتی بر کتاب «حسین از زبان حسین» نوشته و آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است. این کتاب جدیدترین اثر حجت‌الاسلام محمدیان با موضوع امام حسین (ع) است.

آنچه در ادامه می‌خوانید متن این یادداشت است.

معرفی کتاب

گاهی باریکه‌ مویی می‌ بینی و عاشق می‌ شوی، گاهی دلبسته می‌شوی به چشم و ابرویی، گاهی صدایی دلت را می‌برد، و گاهی دل می‌بازی به عکسی از راهی دور. اما اگر قرار باشد و بخواهی دل ببندی به کسی که هزار سال پیش آمده و رفته تکلیف چیست؟ نه عکسی از او دیده‌ای، نه به لبخندی از او دل داده‌ای، نه اشاره‌ای و نه کششی و نه دست‌نوشته‌ای از او دیده و حس کرده‌ای، پس چگونه می‌توان عاشق شد و دوست داشت و عاشق ماند؟ 

عاشقی برای خودش قاعده‌ای دارد. درست است کار دل است اما محاسباتش آنقدر عقلانی هست که این سؤال‌ها برای ذهن انسان به وجود بیاید. و حتماً باید به تمام این سؤال‌ها جواب داد وگرنه عشق اتفاق نمی‌افتد.

راه دور باشد یا نزدیک، زمان یاری کند یا نه، چشم به راه مانده باشد یا ناامید شده باشد از انتظار، فرقی نمی‌کند، باید پیش از تمام این‌ها شناخت اتفاق افتاده باشد. اگر بشناسی‌اش، نابینا هم که باشی می‌توانی سر تا پا ببینی‌اش و حظ ببری از حضورش. اگر بشناسی‌اش، هزار سال هم که بگذرد هنوز عاشق می‌مانی و چشم‌به‌راه. اگر بشناسی‌اش، اشاره‌ای برایت کافی است؛ خطی، ربطی، یا هرچه او خودش کرَم کند.

نه با مراودات دل جور درمی‌آید و نه با محاسبات مغز، که تو در سال ۱۴۴۱ قمری زندگی کنی و عشق بورزی به کسی که در سال ۶۱ هجری واقعه‌ای را رقم زده است. چطور از یاد نرفته است؟ چطور اخبارش رسیده تا به تو؟ چطور تو تا به این اندازه مشتاق اخبار او هستی؟ مگر او چه کسی بوده است؟

شناخت با همین سؤال ایجاد می‌شود که مگر او چه کسی بوده است. می‌خواهی از او بدانی، باید از او بخوانی. کم نیست آثاری که از او و برای او نوشته شده است. همیشه در طول این هزار و چند سال، مشتاقانی بوده‌اند که از امام حسین بنویسند و برای او قدمی بردارند. همین خیل عظیم مشتاق، کارشان این بوده که حضرت حسین را به مردم بشناسانند. مقاتل و روضه‌ها را نوشته‌اند که خواننده بخواند و پیش از آنکه اشکی بریزد، امامش را بشناسد. گریه خوب است، لازم است، بهشت به همراه دارد، اما اگر با شناخت و از طریق شناخت حاصل شود، مطمئناً برکاتش بیشتر خواهد بود. زندگی‌نامه‌ها و سیره‌نویسی‌ها و تاریخ‌نگاری‌ها نیز همه به همین منظور نوشته شده‌اند. که اول شناخت حاصل شود و بعد چشمی تر شود به سوگواری.

در میان کتاب‌های قدیمی و جدیدی که در این حوزه و برای شناخت حضرت حسین نوشته شده‌اند، به تازگی کتابی وارد بازار نشر شده است که با شیوه‌ای متفاوت سعی دارد حضرت سیدالشهدا را به خواننده بشناساند و با صمیمیتی که ایجاد می‌کند، باعث شود عشقی میان خواننده و صاحب کتاب اتفاق بیفتد. 

کتاب «حسین از زبان حسین»، همان‌طور که از نامش پیداست حسین را از زبان شخص حسین روایت می‌کند، یعنی اگر تا پیش از این در کتابی می‌خواندید حسین از مدینه به مکه رفت و از آنجا راهی کربلا شد، این‌بار و در این کتاب می‌خوانید من از مدینه به مکه رفتم و از آنجا راهی کربلا شدم.

این زاویۀ دید شگفت‌انگیز برای کتابی که تاریخی است، باعث شده فضای صمیمانه‌ای به وجود بیاید و خواننده حس کند تمام آنچه را می‌خواند به‌واقع حضرت حسین است که برای او روایت می‌کند. به این ترتیب، خواننده به تدریج حضور خودش را هنگام مطالعه از یاد می‌برد، و نیز این را که در حال خواندن یک کتاب تاریخی است، و از این به بعد گمانش این خواهد بود که دارد داستان لحظه‌به‌لحظۀ زندگی حضرت سیدالشهدا را مطالعه می‌کند از زبان شخص ایشان. و چقدر هیجان‌برانگیز!

شاید تا پیش از این کتابی تاریخی را با این سبک و سیاق نخوانده باشید و از لذت چنین روایتی محروم بوده باشید اما آقای محمد محمدیان نویسندۀ کتاب حسین از زبان حسین این امکان شگفت‌آور را برای شما فراهم کرده است. برای خوانندۀ حرفه‌ای و برای کسی که تشنۀ دانستن و خواندن است، به یقین بسیار شیرین خواهد بود که از زبان شخص امام حسین بشنود هدفش از حرکت به سوی کربلا چه بوده است.

محمد محمدیان از زبان امام حسین عزیز در کتابش می‌گوید: «بار خدایا! تو خود می‌دانی که آنچه از سوی ما اظهار و انجام می‌شود، نه برای رقابت در کسب قدرت و به دست آوردن پست و مقام است و نه به انگیزۀ دست‌یابی به ثروت و دارایی این دنیا. بلکه هدف ما این است که اصول و ارزش‌های دین تو را ارائه دهیم و در شهرهای تو اصلاح پدید آوریم، تا بندگان ستمدیده‌ات به امنیت برسند و حقوق‌شان تأمین شود و به قوانین و احکامی که مقرر داشته‌ای جامۀ عمل پوشانده شود.»

در این کتاب، آنچه را از سفر کربلای حضرت حسین خواسته باشید، می‌توانید بخوانید. این را که یکایک آمدند و امام حسین را از این سفر بازداشتند و ایشان گفتند که اگر بمانم نیز کشته می‌شوم و حتی اگر از راهی دیگر از مکه خارج شوم. و ایشان باز گفتند می‌روم که حرمت مکه حفظ شود. و بعد ایشان راهی می‌شوند و همچنان در طول سفر نیز نامه به دست‌شان می‌رسد و نامه‌ها را جواب می‌دهند، تا آنجا که نوبت می‌رسد به یکی از کوتاه‌ترین و شاهکارترین نامه‌های‌شان. امام حسین در این کتاب می‌گوید: «پس از رسیدن به کربلا نامه‌ای کوتاه به برادرم محمد و خاندان بنی‌هاشم در مدینه فرستادم: گویا دنیا از آغاز وجود نداشت و گویا آخرت از آغاز جاودانه بود.»

این جملۀ کوتاه، بدون شک، از نظر من می‌تواند اوج واقعۀ عاشورا و اوج کتاب حسین از زبان حسین باشد. که اگر اینجا، در این کتاب اززبان امام حسین به عنوان راوی کتاب، شنیده می‌شود، مسلماً تأثیر بیشتری خواهد داشت و خواننده را بیشتر از همیشه به فکر فرو خواهد برد.

آن روز نیز که کاروان امام حسین به کربلا می‌رسد از زبان راوی این کتاب، شور و هیجان و تألم بیشتری به همراه دارد. راوی در صفحۀ ۱۷۱ کتاب بدون هیچ ملاحظه‌ای و بدون در نظر گرفتن رنجی که خواننده متحمل می‌شود از خواندن این جملات، می‌گوید: «روز دوم محرم سال ۶۱ هجری بود که همراه با اهل بیت و یارانم وارد سرزمین کربلا شدیم. از نام آن سرزمین سؤال کردم و با شنیدن نام کربلا، به همراهانم توضیح دادم: این سرزمین، سرزمین سختی و بلا است. پیاده شوید، این همان سرزمینی است که کاروان ما در آن فرود می‌آید، خون ما در آن ریخته می‌شود و آرامگاه ما خواهد بود. این خبری است که جدم رسول خدا به من اطلاع داده است.»

کتاب حسین از زبان حسین در هشت فصل نوشته شده است. روایتش را از دوران رسول خدا شروع کرده، رسیده به دوران امیرالمؤمنین، سپس در دوران امام حسن مجتبی از برادر شهید حسین گفته و ایشان را معرفی کرده، بعد به دوران امامت امام حسین و حوادث آن و دخالت‌های معاویه و سایر مخالفان پرداخته، در ادامۀ این مخالفت‌ها کار رسیده به فصل پنجم که آغاز مبارزۀ آشکار با حاکمیت اموی را بیان می‌کند، در نتیجۀ این مبارزه امام حسین در فصل ششم سفرشان را از مکه تا به کربلا روایت می‌کنند، سرانجام در فصل هفتم سخن از کربلا و واقعۀ عاشورا به میان می‌آید، و در آخر حوادث پس از عاشورا روایت می‌شود از زبان حضرت زینب سلام الله علیها.

متن کتاب حسین از زبان حسین، زبانی ساده و صمیمی دارد تا حدی که در هنگام مطالعه متوجه گذر زمان نخواهید شد و صفحه‌به‌صفحه اشتیاق‌تان برای خواندن و بیشتر دانستن افزایش پیدا می‌کند. از رسول گرامی اسلام نقل شده که فرموده‌اند: «سوگند به آن کس که جانم در دست اوست، هیچ بنده‌ای از عمل خود بهره‌مند نمی‌شود مگر با شناخت ما.» اگر شما هم تشنۀ شناختن امام حسین هستید و دنبال کتابی می‌گردید که تاریخ را به اختصار و به زبانی ساده روایت کرده باشد، پیشنهاد می‌کنم مطالعۀ این کتاب را از دست ندهید.

نشر معارف، کتاب حسین از زبان حسین، نوشتۀ محمد محمدیان رادر ۲۸۴ صفحه و با قیمت ۴۰۰۰۰ تومان روانۀ بازار نشر کرده است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.