سه شنبه, 17 تير 1399
کد خبر: 12358
انتقاد حمیدرضا هدایتی کارگردان نمایش «ساعت» در گفتگو با آوینی فیلم

انتخاب بازیگر چهره و موضوعاتی مثل خیانت راهی برای جذب تماشاچی شده!

آوینی فیلم: نمایش هایی این روزها روی صحنه می روند که نسبتی بیگانه با فرهنگ ایرانی دارند و کاسبکاران حوزه تئاتر درصدد اجرای روایت هایی متضاد با زندگی اصیل ایرانیان هستند. دلیل فاصله میان مخاطب ایرانی با تئاتر امروز سرمشق گفتگوی آوینی فیلم با «حمیدرضا هدایتی» شد که این روزها نمایش «ساعت» را در سالن حافظ اجرا می کند.
آوینی فیلم

حمیدرضا هدایتی به عنوان دراماتورژ و کارگردان و بازیگر نمایش «ساعت» که همبازی رویا میرعلمی و دیگر بازیگران این نمایش است، در پاسخ به اینکه دلیل انتخاب متنی از امانوئل روبلس چه بود، به آوینی فیلم گفت: آقای رشیدی تهیه کننده به من پیشنهاد اجرای کاری را داد و برای من مهم بود متنی را انتخاب کنم که تا به حال اجرا نشده باشد تا تازگی اش حفظ شود. شروع به خواندن نمایش نامه های جدید کردم و از میان آنها به نمایش «ساعت» رسیدم. البته تغییراتی در متن انجام دادم و با یک دراماتورژی جدید به متنی رسیدم که بیشتر مساله داستانی اش بر اساس نقد قضاوت کردن افراد بود. چون در زندگی شخصی ام مسائلی پیش آمده بود و علاقه داشتم این تقکر را در تئاتر به نمایش دربیاورم.

نمایش ساعت

کارگردان نمایش «ساعت» با اشاره به اهمیت مفموم زمان در این نمایش که از طراحی صحنه تا شکل اجرای روایت را در برگرفته، گفت: موضوع بازی با زبان در همه آثارم وجود دارد و فکر می کنم از این طریق می توانم ذهن مخاطب را درگیر قصه کنم تا سعی کند پازل های نمایش را تکمیل کند. احساس می کنم تخیل تماشاچی باید فعال باشد. تئاتر در کل هنری بصری است تا شنیداری و جنس پیشبرد قصه باید بصری باشد.

حمیدرضا هدایتی در پاسخ به اینکه وظیفه هنرمند تئاتر را در راستای نزدیک سازی نگاه عامه مردم با این هنر در اجرای چه مواردی می بیند، به آوینی فیلم گفت: تئاتر باید بتواند تماشاچی تربیت کند و به شکلی باشد تا افرادی که به تئاتر نمی آیند هم برای دیدن نمایش ها ترغیب شوند. حتما این وسط اشکالاتی متوجه هنرمندانی است که با انتخاب موضوعات نامناسب برای خانواده ها مثل خیانت و مثلث های عشقی باعث شدند دیدگاه عامه مردم از تئاتر خراب شود. من به عنوان یک کارگردان باید بتوانم کاری کنم که فقط خواص تماشاچی آثارم نباشد.

نمایش ساعت

این بازیگر و تهیه کننده در پاسخ به اینکه وجود آلودگی در تئاتر امروز را چه مواردی می داند، گفت: تئاترهایی هستند که با انتخاب چند بازیگر چهره و انتخاب موضوعاتی حساسیت برانگیز مثل خیانت و متن ساده و رئال و خام می خواهند به هر نحوی تماشاچی جذب کنند. باید من تئاتری بدانم که وظیفه ام در تئاتر چیست و چقدر تماشاچی و فرهنگ کشور برایم مهم است. به بهانه اجرای داستانی رئال نباید هر حرفی را زد. گاهی فضای تئاتر دچار انحراف می شود. مردم از تئاتر تصور بدی پیدا کردند و به همین دلیل علاقه ای برای تماشا پیدا نمی کنند. انتخاب متن های دم دستی باعث فرار مخاطب می شود. بعضی ها برایشان مهم نیست تئاتری کار کنند که اقشار مختلف بتوانند از آن استفاده کنند و فقط حفظ تماشاگر خاص برایشان کافی است.

نمایش ساعت

حمیدرضا هدایتی ادامه داد: قیمت بالای بلیت های نمایش هم برای عده ای از افراد جامعه گران محسوب می شود و برای خیلی از خانواده ها تحمل این مبلغ امکان پذیر نیست. از این بابت باید دولت کمک کند و با حمایت از گروه های تئاتر، قیمت ها را پایین بیاورد. مردم حتی از برخی هنرمندان هم نگرش بهتری دارند و نباید مخاطب را دست کم گرفت و هر موضوع و متنی را پیش رویش قرار داد.

کارگردان نمایش «ساعت» ادامه داد: من دوست داشتم چیزی مثل انیمیشن های دوران کودکی ام را اجرا کنم. یعنی تئاتری که داستان محور است و مفهوم مهمی دارد. نمی دانم چقدر در نمایش «ساعت» موفق بودم ولی هدفم این بود که یک نمایش ساده و سالم و با مفهوم را اجرا کنم تا هر تماشاگری از کار لذت ببرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.