چهارشنبه, 22 مرداد 1399
کد خبر: 12353
انتقاد جلیل فرجاد بازیگر فعال سینمای دهه شصت از سینمای امروز

شرایط الان سینما خیلی غم انگیز است

آوینی فیلم: بازیگر فعال سینمای ابتدای انقلاب گفت: من نمی‌توانم برای یک لقمه نان کارهای ناپسندی چون مجیزگویی آقای تهیه کننده یا خانم تهیه کننده را برای گرفتن نقش انجام دهم دراین صورت ترجیح می‌دهم با همان حقوق بازنشستگی‌ام زندگی کنم.!

آوینی فیلم: جلیل فرجاد بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که این شب‌ها در نمایش‌های «پشت دیوار عمارت» به کارگردانی حمید ابراهیمی و «خورشید کاروان» حضور دارد، در گفت‌وگو با فارس درباره شرایط سینما عنوان کرد: به نظر من این روزها دستورالعمل‌های سینما تغییر کرده و روابط در سینما حاکم شده است.

وی در ادامه افزود: از زمانی که نوجوان بودم و وارد فعالیت حرفه‌ای تئاتر و دیگر مدیوم‌های تصویری شدم یادم می‌آید که همیشه دعوت به کار می‌شدم. از سال 55 که خاطرم می‌آید در سریالی با زنده یاد داود رشیدی همبازی بودم تا به امروز برای بازی در نقش‌هایم دعوت می‌شدم. 

فرجاد با اشاره به تغییر شرایط نحوه ارتباط با تهیه کننده تا کارگردان‌های سینمایی گفت: من نمی‌توانم برای یک لقمه نان کارهای ناپسندی چون مجیزگویی آقای تهیه کننده یا خانم تهیه کننده را برای گرفتن نقش انجام دهم دراین صورت ترجیح می‌دهم با همان حقوق بازنشستگی‌ام زندگی کنم.!

وی آخرین کار تصویرش را سریال تلویزیونی برادر جان از سعید نعمت‌الله به شمار آورد و گفت: من حاضر نیستم برای کار در سینما یا تئاتر و هر کار دیگری به دستیار کارگردان یا هر فرد دیگری مجیز بگویم اگر کسی دوست داشته باشد مرا به خاطر توانایی‌هایم دعوت کند من هم می‌پذیرم در غیر اینصورت اصلا سلام  و علیک هم با کسی نمی‌کنم چرا که وجدانم چنین لقمه‌ای را قبول نمی‌کند.

وی اظهار داشت:‌همین نمایشی که الان روی صحنه دارم کار آقای ابراهیمی «پشت دیوار عمارت» هر چقدر هم که کم باشداما با دل و جان آن را قبول می‌کنم چرا که آن را حلال می‌کنم نه به خود آقای ابراهیمی و نه سرمایه گذار یا هر فرد دیگری التماس و مجیز نگفتم ، متأسفانه شرایط الان خیلی غم انگیز است.

وی با بیان اینکه این روزها شاهد هستیم که دستیارها همه کاره سینمای ما شده‌اند، گفت: شاید خیلی از دستیارها امروز از من خوششان نمی‌آید به خاطر همین اخلاقی که خدمتتان عرض کردم و دارم، اما من نمی‌توانم با یک جوان بیست و اندی ساله به اسم دستیار که همه کارها یک فیلم می‌شود، نوع دیگری رفتار کنم که بتوانم نقش بگیرم. با اینکه من همیشه به همه از بزرگ تا کوچک سعی کردم احترام بگذارم و اتفاق به آبدارچی و کسی که چای می‌دهد، بیشتر هم احترام می‌گذارم.

وی در ادامه افزود:‌امیدوارم روز به روز شرایط تولیدات سینمایی و تلویزیونی آنقدر زیاد شود که کارگردان و تهیه کننده‌ها با خودشان بیایند و برای ارائه نقش به توانایی و کار افراد بیشتر نگاه کنند، به هرحال من همین اندازه بلد هستم بر همین مبنا هم دستمزد می‌خواهم و توقع کار دارم. اگر قبلا هم در مصاحبه‌ای گفته‌ام که وضعیت سینما خیلی بد است بخاطر همین شرایط بوده است.

وی اظهار داشت: الان وضعیت ارائه نقش و نگارش فیلمنامه و نمایشنامه در ایران به این صورت شده که دو بازیگر اصلی دختر و پسر می‌گیرند و بقیه همه فرعی هستند درحالیکه ما می‌توانیم مثل سینماهای پرقدرت دنیا برای شخصیت‌هایی با سن و سال و تجربه زیاد هم نقش مهم و اصلی داشته باشیم. الان دنیای هالیوود بیشتر قصه‌هایش برای سنین پنجاه و شصت سال به بالاتر است درحالیکه در ایران ما گیر به یک دختر و پسر داده‌ایم و قصه آنها را روایت می‌کنیم! پس قصه زندگی من پنجاه و شصت ساله چه می‌شود که درگیر خانه و خانواده و فرزند ستم؟!

فرجاد که اخیرا سریال تلویزیونی‌اش به عنوان «تلاطم» از شبکه پنجم به آنتن رسیده است، گفت: اگر کار باشد بدون اینکه مسئله خاصی باشد، ما بازیگران با آغوش باز می‌پذیریم. الان پنج ـ شش سال است که مرتب کار تئاتر انجام می‌دهم چرا که تئاتر مرا زنده نگه می‌دارد هر چند اگر پول هم درآن کم باشد اما احساس طراوت و شادابی می‌کنم. وقتی تئاتر کار نمی‌کنم یأس و ناامیدی و رخوت بر من چیره می‌شود اما وقتی تئاتر کار می‌کنم حس زندگی و حال خوب دارم.

وی در پایان گفت: شاید گاهی وقت‌ها هم سن و سال‌های خودم را می‌بینم که حتی به سختی هم راه می‌روند ، عده‌ای هم به من می‌گویند که ماشاءالله خوب سرحال و قبراق هستی؟! باید بگویم که باید اینطور باشم باید بتوانم راه بروم و بدوم چرا که کار می‌کنم هرچند مجیز کسی را نمی‌گویم حال شاید هم با این حرف‌ها دیگر کسی سراغم برای پینشهاد نقش هم نیاید اما بهرحال خداوند روزی رسان است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.