يكشنبه, 4 آبان 1399
کد خبر: 12344
گفتگوی آوینی فیلم با «لوریس چکناواریان» موزیسین سرشناس به بهانه دریافت «نشان عالی هنر برای صلح»

امیدوارم خیلی بیشتر به مملکت خود خدمت کنم/ سمفونی دفاع مقدس را در تالار وحدت رهبری می کنم

آوینی فیلم: «لوریس چکناواریان» جزو مهمترین موزیسین های تاریخ کشورمان است اما برخلاف تازه به دوران رسیده های بی هنرِ شاغل در عرصه هنر، این سپیدموی موسیقی با وجود کوله باری از تجربه و رهبری ارکستر و تحصیل و تدریس در مهمترین مراکز آموزشی جهان چنان صادقانه و بی ریا رفتار می کند که برای غریبه ها ناشناخته مانده است. گفتگوی آوینی فیلم با استاد چکناواریان به بهانه دریافت نشان عالی «هنر برای صلح» صورت گرفت و این رهبر سرشناس ارکستر اخباری دست اول از اجرای «سمفونی دفاع مقدس» و ماموریت جدیدش در سازمان ملل ارائه کرد.
آوینی فیلم

لوریس چکناواریان که اولین اجرای ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرد، پیرامون دریافت جایزه صلح در روز گذشته، به آوینی فیلم گفت: به نظرم همه هنرمندان واقعی صلح طلب هستند چون اصلا خود هنر، صلح است و پیام صلح و دوستی و انسانیت و اخلاق به جهان صادر می کند. درباره اینکه چرا به من در روز گذشته نشان صلح دادند را باید از مسئولان پرسید. شاید صلح را در همه کارهایم پیدا کردند. همیشه حرفم این بود که هنرمند باید زیبایی ها را کشف کند.

لوریس چکناواریان

چکناواریان که جزو پیشگانان موسیقی متفاوت فیلم در ایران بوده است، در ادامه گفتگو با آوینی فیلم ضمن تاکید بر اهمیت صلح ورزی ایرانیان در طول تاریخ گفت: ما هیچ وقت جنگ طلب نبودیم و همیشه از کشور خود محافظت کردیم. ایرانیان صلح طلب هستند چون هیچ کدام از شاعران بزرگ ما حرفی از جنگ در اشعار خود نزدند و همیشه درباره عشق و صلح و مهربانی سخن گفتند. شعر کلاسیک ما با اشعار مبتذلی که بعدها سروده شد، فرق دارد. باید خانواده های امروزی این موضوع را به کودکان بگویند تا بدانند ما چه تاریخی داریم و صلح را احساس کنند. این صلح از خانواده و مادر و پدر می آید و به جامعه می رسد. ما باید از مادران حمایت کنیم تا بتوانند بچه ها را با صلح و آرامش بزرگ کنند.

لوریس چکناواریان

استاد لوریس چکناواریان سالها است که با فرهنگ و آئین ایرانیان رابطه ای نزدیک دارد. سمفونی عاشورا را ساخته و حضور در برنامه اهدای شال به نوحه‌ خوانان نشان می دهد که این هنرمند سرشناس موسیقی با نگاه دین در هنر آشنایی دارد. ایشان در خصوص ارزش فرهنگ و آئین ایرانی گفت: اقوام مختلف ایرانی در کنار هم با صلح و خوبی و احترام زندگی می کنند و دین و آئین مورد توجه قرار می گیرد. حرف های مزخرفی که دشمنان ایران درباره فرهنگ و تاریخ ما می زنند، بیهوده است. مگر ایرانیان، جنگ های جهانی اول و دوم را راه انداختند که آن همه آدم کشته شد؟ ایران هیچ وقت تهاجم به کشوری نکرده است. الان هم همینطور است. من از روی شاهنامه، اپرا نوشتم و فردوسی را برخلاف نظر برخی ها کاملا علاقمند به وطن و عاشق زندگی می دانم. مثلا در داستان رستم و اسفندیار که من نوشتم، آمده است که قبل از این که به چشم طرف تیر بزند، به او پیشنهاد صلح می دهد. آنهایی که فردوسی را جنگ طلب می دانند لابد شاهنامه را خوب نخوانده اند. من از جایزه صلح خیلی خوشحال هستم و امیدوارم خیلی بیشتر به مملکت خود خدمت کنم و از راه فرهنگ و هنر بتوانم قدم مثبتی برای کشورم بردارم.

لوریس چکناواریان

لوریس چکناواریان درباره ساخت «سمفونی دفاع مقدس» به «آوینی فیلم» گفت: سمفونی دفاع مقدس را نوشتم و تمام کردم و در حال برنامه ریزی است تا انشاء الله در یکی دو ماه آینده در تالار وحدت اجرا شود. من به این کار علاقه بسیاری دارم و با وجود این که دیگر نمی خواستم رهبری ارکستر را انجام بدهم، احتمالا خودم این کار را اجرا خواهم کرد. البته برای من در سن 83 سالگی سخت است که بطور مداوم با گروه ارکستر تمرین کنم. برای همین از آقای نصیر حیدریان خواهش کردم که برای اجرای سمفونی دفاع مقدس کمک کند و ایشان امروز از اتریش تشریف می آورند تا تمرین ها را انجام بدهند و من دو سه تمرین آخر را با گروه ارکستر انجام می دهم تا در نهایت برای رهبری ارکستر آماده باشم.

لوریس چکناواریان

خالق اپرای شمس و مولانا افزود: باید دولت از هنرمندان حمایت کند تا آنها بتوانند حرف خود را به دنیا برسانند. وقتی هنرمند حمایت نشود نمی تواند انگیزه داشته باشد. وضعیت بعضی از هنرمندان خوب نیست و دولت باید بتواند زندگی آنها را تامین کند و کمک کند تا آثار ایرانی به جهان برسد و پیغام صلح ایرانیان را مردم دنیا بشنوند. حالا می تواند نقاش، شاعر یا نویسنده و آهنگساز باشد. هر کسی با هنرش می تواند فرهنگ ایرانی را به جهانیان معرفی کند. من سعی می کنم از نمایش ها و آثار هنرمندان ایرانی دیدن کنم چون به نظرم این هنرمندان با این امکانات محدود فداکاری می کنند. زندگی اکثر هنرمندان ما تامین مالی نشده ولی با عشق و علاقه به فرهنگ ما خدمت می کنند. این هنرمندان جوان فوق العاده هستند و باید از آنها حمایت کرد. من از کار آنها لذت می برم.

لوریس چکناواریان

«لوریس چکناواریان» با اعلام اینکه به عنوان «سفیر صلح ایران» در سازمان ملل معرفی شده است، به آوینی فیلم گفت: این خبر هنوز بطور رسمی اجرا نشده و فعلا طرحش داده شده و مکاتباتی در حال انجام است تا سازمان ملل این پیشنهاد را تائید کند و بعد از آن برنامه ریزی خواهم کرد تا بتوانم پیام صلح ایرانیان را به جهان اعلام کنم و به عنوان نماینده ایران بتوانم سفیر خوبی در معرفی کشورم به جهان باشم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.