پنجشنبه, 10 مهر 1399
کد خبر: 12333
استفاده از ظرفیت راهپیمایی اربعین برای نگارش رمان

خاطرات خاله بتول چگونه به «اربعین طوبی» تبدیل شد؟

آوینی فیلم: یکی از پسران خاله بتول هم‌چنان مفقودالاثر است و مسیر رمان بر روی پیدا کردن این فرزند گم‌شده گذاشته شد و با خرده‌داستان‌هایی که همه تخیلی هستند داستان پرورش یافت. خانواده‌ای که از ایران به عراق کوچ کرد و مادری که در جریان جنگ عراق علیه ایران، فرزندانش را از جنگ با ایران منع کرد.

آوینی فیلم: سید محسن امامیان درباره رمان «اربعین طوبی» به خبرگزاری آنا گفت: توفیق شد در راهپیمایی اربعین سال ۱۳۹۱ به همراه چند تن از دوستان میهمان یک خانواده ایرانی ــ عراقی در کربلا بودیم که هر ساله پذیرای زائران امام حسین(ع) بودند و ما آن‌جا اسکان داشتیم. یک روز یکی از همین اقوام‌شان داستان زندگی صاحبخانه را تعریف کردند. میزبان ما شخصیتی بود به اسم «خاله بتول»؛ او پس از سال ۱۳۳۲ که پدرشان در ماجرای کودتای ایران متوفی می‌شوند، با یک عراقی ازدواج می‌کند و به عراق می‌رود و زندگی پرپیچ‌وخمی را می‌گذراند.

وی با بیان این‌که ماجرای این خانواده از جهت سبک زندگی، جالب و آموزنده بود، عنوان کرد: چون فعالیت اصلی بنده فیلم‌نامه‌نویسی بود، این سوژه را به‌عنوان طرح یک سریال مکتوب کردم و برای سازمان اوج فرستادم. با این‌که این سازمان از طرح استقبال کرد، اما نهایت همکاری سازمان اوج این بود که مستندی را با عنوان «خاله بتول»‌ با محوریت زندگی این بانوی ایرانی ساختند.

کتاب

نویسنده کتاب «اربعین طوبی» با اشاره به این‌ که بسیاری از زوایایی زندگی خاله بتول در مستند ساخته شده فرصت بروز نیافته بود، اظهار کرد: پس از ساخته شدن مستند، بسیاری از موضوعات در مستند مطرح نشده یا حرف‌هایی وجود داشت که روی زمین مانده و در مستند نگنجیده بود. بر همین اساس تصمیم گرفتم برخی از حقایق زندگی این خانواده که مغفول مانده بود را به‌صورت رمان مکتوب کنم.

امامیان افزود: طرح رمان را به نشر جمکران ارائه دادم و آن‌ها تصویب کردند. از آن‌جایی‌که چند سال ذهنم با این موضوع درگیر بوده و آمادگی ذهنی داشتم، در مدت کوتاه سه ماهه نگارش آن را به اتمام رساندم. به دلیل این‌که می‌خواستیم این کار را به اربعین سال ۱۳۹۳ برسانیم، در روند کار مقداری عجله کردیم؛ بنابراین چند ایراد ویرایشی و صفحه‌آرایی داشت که در چاپ چهارم کتاب که امسال منتشر شد سعی شده آن نواقص برطرف شود.

وی با تأکید بر این‌ که خط اصلی داستان، یعنی شخصیت قهرمان داستان واقعی است، بیان کرد: به جهت ملاحظاتی، در داستان «اربعین طوبی» اسم بتول را به طوبی تغییر دادم ولی در کلیت داستان تغییری ایجاد نکردم. یکی از پسران خاله بتول هم‌چنان مفقودالاثر است؛ من مسیر داستان را بر روی پیدا کردن این فرزند گم‌شده گذاشتم و با خرده‌داستان‌هایی که همه تخیلی هستند داستان را پرورش دادم. در کل چنین خانواده‌ای وجود دارد و از ایران به عراق کوچ می‌کنند و در جریان جنگ عراق علیه ایران، فرزندانش را از جنگ با ایران منع می‌کند.

این نویسنده مخاطب این رمان را گسترده دانست و گفت: بنده به دلیل سابقه نوشتن کارهای تاریخی عادت به نوشتن با ادبیات ثقیل داشتم منتهی برای نگارش این کار سعی کردم تا جایی‌که ممکن است ساده بنویسم تا عامه‌فهم باشد. سادگی در نوشتن باعث شد تا گستره مخاطب این کتاب از سنین نوجوانی تا بزرگسالان باشند.

امامیان خاطرنشان کرد: سوژه‌های زیادی در پیاده‌روی اربعین و عراق برای داستان‌نویسان وجود دارد. سرزمین عراق پر از داستان است. به هر خانواده‌ای در عراق مراجعه کنید می‌تواند سوژه یک داستان باشد، مخصوصاً دورانی که صدام بوده، چون همه خانواده‌ها واقعاً درگیر بودند. ما وقتی با خاله بتول آشنا شدیم فکر کردیم بهترین داستان را شنیده و پیدا کرده‌ایم اما به مرور زمان متوجه شدیم داستان‌های عجیب و شگفت‌انگیز زیادی وجود دارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.