شنبه, 18 مرداد 1399
کد خبر: 12323
نویسنده کتاب دفاع مقدس تصریح کرد

جوانان تشنه شناخت دوران دفاع مقدس هستند

آوینی فیلم: نویسنده کتاب «شُنام» گفت: نویسندگان می‌توانند رویداد‌ها و رخداد‌های هشت سال دفاع مقدس را در قالب قصه و داستان‌های ارزشمند به ژانر‌های سینمایی تبدیل کرده و بستری مناسب برای تولید فیلم و نمایش های زیبا را فراهم کنند.

آوینی فیلم: کیانوش گلزار راغب نویسنده کتاب «شُنام» پیرامون ضرورت وجود بانک اطلاعاتی در  حوزه خاطرات رزمندگان، شهدا و جانبازان دفاع مقدس گفت: وجود یک بانک اطلاعاتی از خاطرات و وقایع رزمندگان، شهدا و جانبازان دفاع مقدس ضرورتی است که همه نویسندگان کتب دفاع مقدسی این روزها نیازمند به آن هستند چراکه کاربرد‌های فراوانی دارد.

این نویسنده آثار ارزشی در همین راستا بیان کرد: می‌توان با کمک یک بانک اطلاعاتی به جمع‌آوری خاطرات خام و دست نخورده رزمندگان، جانبازان و خانواده‌های شهدا پرداخت و پس از تلفیق این خاطرات به کتاب‌های بسیار ارزشمندی دست یافت که معرف مستندات واقعی از دوران دفاع مقدس باشد، در عین حال بسیاری از رزمندگان دفاع مقدس دست نوشته‌ها و دل نوشته‌های بسیار نابی از خود و خاطرات دفاع مقدس دارند که استفاده از آن‌ها برای تولید کتاب‌های ارزشی کاربردی و بسیار تاثیرگذار است. 

وی به چگونگی توسعه محتوا‌ی آثار ارزشی و با کیفیت اشاره و تاکید کرد: نویسندگان می‌توانند رویداد‌ها و رخداد‌های هشت سال دفاع مقدس را در قالب قصه و داستان‌های ارزشمند به ژانر‌های سینمایی تبدیل کرده و بستری مناسب برای تولید فیلم و نمایش های زیبا را فراهم کنند، باید از فرصت‌ها و امکانات موجود بهره برد و در همه ژانر‌های هنری به تولید محتوای ارزشی پرداخت.

باید در همه ژانرا‌های هنری به موضوع دفاع مقدس بپردازیم/نویسندگان می‌توانند در ساخت آثار سینمایی تاثیر گذار باشند

گلزار راغب لزوم توجه به حقوق مادی و معنوی نویسندگان را به متولیان حوزه فرهنگ و هنر متذکر شد و ابراز کرد: حقوق مادی و معنوی نویسندگان موضوعی مهم است که همواره با بی توجهی مسئولان فرهنگی روبرو شده، نباید فراموش کرد که نویسندگان نیز در این جامعه زندگی می‌کنند و برای گذران زندگی نیازمند مزایای مالی هستند. باید بپذیریم که تولید فرهنگ بهایی دارد که آن را باید بپردازیم.
 

وی پیرامون رویکرد برخی از خانواده‌ها در مورد ثبت خاطرات جانبازان و شهدای خود بیان کرد: هم اکنون بسیاری از خانواده‌های شهدا و جانبازان عزیزمان برای ثبت خاطرات عزیزانشان بسیار راغب هستند، در این راه حتی از نویسندگان، ویراستاران و ناشران کمک می‌گیرند و این بسیار موقعیت خوبی برای تولید محتوای ارزشمند و مستند است.
 

گلزار راغب با ابراز گلایه از عدم بسترسازی مناسب برای تولید کتاب‌های ارزشی بیان کرد: فراهم کردن بستر مناسب و ایجاد قوانین و تعاملاتی که می‌تواند گره کورمشکلات تولید، محتوا و نویسندگی را در حوزه دفاع مقدس باز کند مسئله‌ای جدی است. عدم وجود قوانینی که مشکلات موجود را تسهیل کند عمده چالش حوزه فرهنگ و هنر محسوب می‌شود. 
 

وی به دیگر مشکلات تولید محتوا اشاره و عمده مشکلات حوزه فرهنگ را در بخش تعاملات دانست و اظهار کرد: بسیاری از مشکلات امروز که بر سر راه کتاب و کتابخوانی وجود دارد ریشه در تعاملات بخش‌های هنری دارد، اگر بستر‌های لازم فراهم باشد تولید‌ محتوا برای نویسندگان بسیار راحت‌تر خواهد بود در عین حال توسعه و گسترش روز افزون فرهنگ را در پی‌خواهد داشت.
 

نویسنده کتاب «شُنام» در خصوص الگوگیری جوانان با رواج کتاب‌های ارزشی برای نسل جوان ابراز کرد: تجربه نشان داده است که جوانان از خواندن کتاب‌های ارزشی استقبال می‌کنند و تشنه شناخت دوران دفاع مقدس هستند، اما اگر نقصی در این رابطه وجود دارد باید آسیب شناسی شود و آن هم باید از خودمان شروع کنیم، زیرا نتوانسته‌ایم حقیقت ایثار و ازخودگذشتگی دوران دفاع مقدس را به خوبی بیان و ارائه کنیم. ذات جامعه ما گرایش به حقیقت یابی دارد و شناخت ابعاد آنچه در هشت سال دفاع مقدس روی داده ضروری است. 

 

گلزار راغب با انتقادی به نحوه توزیع کتاب، مسائل و مشکلات موجود بر سر راه توزیع کتاب در شهرستان‌ها و همچنین توزیع کتاب‌های خارج از پروسه انتشار دولتی ابراز کرد: برخی از کتاب‌های ارزشمند را نمی‌توان در شهرستان‌ها به راحتی به دست مخاطبان رساند، زیرا چرخه معیوب توضیع کتاب در شهرستان‌ها فاجعه بار است.

باید در همه ژانرا‌های هنری به موضوع دفاع مقدس بپردازیم/نویسندگان می‌توانند در ساخت آثار سینمایی تاثیر گذار باشند
وی در همین رابطه ادامه داد: معضلات ساختاری در حوزه فرهنگ گسترده است، توزیع‌ کتاب در برخی شهرستان‌ها  انجام می‌شود اما در برخی دیگر هیچ کتابی ارسال نمی‌شود و مخاطب برای به دست آوردن کتاب حتی لازم می‌بیند با نویسنده تماس بگیرد، این آسیب را با گستردگی در نحوه توزیع برطرف کنیم.

گلزار راغب در خصوص تبلیغ آثار توسط نویسندگان خاطرنشان کرد: نویسندگان تنها تعداد معدودی از افراد جامعه را می‌توانند پوشش دهند اطلاع رسانی به سایر آحاد جامعه نیازمند ساز و کار‌های بزرگ‌تر و تخصصی‌تر است.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.