سه شنبه, 17 تير 1399
کد خبر: 12298
گفتگوی آوینی فیلم با «احمد نجفی» از خاطره کارآگاه علوی تا سریالی درباره قاچاق که ساخته نشد

هنوز نتوانستیم ماهیت جانفشانی نیروی انتظامی را به تصویر دربیاوریم

آوینی فیلم: در هفته بزرگداشت مقام نیروی انتظامی خوب است که سراغ آثار ساخته شده در ژانر پلیسی برویم و معروف ترین شخصیت شکل گرفته در این زمینه، «کارآگاه علوی» با بازی «احمد نجفی» بود که همچنان در ذهن مخاطبان باقی مانده است. احمد نجفی در گفتگو با آوینی فیلم درباره معضلات ساخت آثار پلیسی گفت و ضمن اشاره به موفقیت سریال «گاندو»، نظرش را درباره مهمترین فیلم پلیسی سالهای اخیر یعنی «متری شش و نیم» گفت.
آوینی فیلم

احمد نجفی درباره کاهش تولید آثار پلیسی و عدم شکل گیری خاطره هایی همچون «کارآگاه علوی» به آوینی فیلم گفت: به نظر می رسد تلویزیون بودجه لازم را برای ساخت آثار اکشن پلیسی ندارد. البته کارآگاه علوی در دوره خود خیلی مخاطب داشت ولی اگر قرار باشد کار جدیدی تولید شود، باید بتواند چند گام جلوتر باشد. باید کار تازه تری انجام داد و نگاه متفاوتی در جدب مخاطبان داشت. سریال های مختلفی درباره دوره های تاریخی ساخته شد ولی باید توجه داشت که دیگر توقع مردم بالا رفته است. همیشه نمی توان با سریال های خانوادگی مخاطب جذب کرد. باید سراغ ژانرهای متنوع رفت. تلویزیون باید برنامه ریزی کند که اگر سه کار خانوادگی تولید می کند، مثلا سه سریال پلیسی و سه کار دفاع مقدسی هم بسازد تا بتواند همه نوع مخاطبی را جذب کند.

احمد نجفی

مجری برنامه «صندلی داغ» ادامه داد: در سینما منتظرند تا یک فیلم بگیرد و بقیه هم مشابه اش را بسازند. انواع فیلم های کمدی حتی به شماره های دوم و سوم می رسد. نویسندگان و سینماگران شاخصی نیستند که بتوانند کار متفاوتی انجام بدهند. حالا می خواهند هر انتقادی نسبت به حرف من داشته باشند ولی واقعیت این است که ما از نظر قصه نویسی در سینما و تلویزیون خیلی وضعیت بدی داریم.

بازیگر آثار درخشان مسعود کیمیایی درباره معضلات ساخت آثار پلیسی گفت: بیشترین مشکل به نبود نویسندگان توانا در این ژانر برمی گردد. من برای تهیه سریالی درباره قاچاق طرحی به نویسندگانی دادم که خروجی خوبی نداشت. ما نیازمند نویسندگان توانا  و خلاق و کاربلدی هستیم که بتوانند به خوبی قصه روایت کنند. از این نویسندگان خیلی کم است. ما در کل نویسنده خوب در سینما کم داریم.

احمد نجفی

بازیگر نقش رزم‌ آرا در سریال «معمای شاه» درباره به سرانجام نرسیدن طرح سریال «عمليات روباه» به آوینی فیلم گفت: این یک پروژه کامل با مشارکت شش کشور بود که قرار بود برای تلویزیون تهیه کنم. ماجرا به ده سال پیش برمی گردد که ما از نویسندگان مختلف دعوت کردیم ولی آنچه می خواستیم نوشته نشد. آن سالها به چند کشور جهت گرفتن مشارکت سفر کردیم. با چند کارگردان هم صحبت کردیم که انقدر پروژه نامشخص ماند که آنها سراغ کارهای دیگر رفتند. با این حال پیگیر تولید این سریال هستیم و امیدواریم روزی به نتیجه برسد. «عملیات روباه» درباره قاچاق و با محوریت پلیس است. این موضوع در جهان مورد توجه قرار می گیرد و می تواند در کشورهای دیگر خریدار داشته باشد ولی این موضوعات در کشورمان مورد غفلت قرار می گیرد. از ما حتی مشورتی هم نمی گیرند و کاری به سوابق و تجربه افراد ندارند و کار خودشان را می کنند.

احمد نجفی

احمد نجفی ضمن اشاره به رشادت مدافعان امنیتی کشور، اضافه کرد: انقدر حوادث مختلفی در مرزها و نقاط مختلف کشور به وجود می آید که می توان این روایت ها را به درخشان ترین شکل برای مردم نشان داد. شهدای زیادی در نیروی انتظامی داریم که در راه میهن جان خود را هدیه دادند. این همه حوادث در حوزه پلیس انجام می شود که برخی ها خبر ندارند. کمی هم باید دستگاه ها آماده پذیرش انتقادات باشند و بگذارند فیلمساران حرف خود را بزنند. یک نمونه موفق در سینمای پلیسی امسال فیلم «متری شیش و نیم» بود چون توانست پلیس متفاوتی را نشان بدهد. باید سینما و تلویزیون با داستان های جذاب این اتفاقات را به شکل باورپذیر به مردم ارائه بدهند. باید پشت کار فکر باشد. الان کارهای پرمخاطبی درباره پلیس در دنیا ساخته می شود در حالی که کشور ما در یک گردنه مهم قاچاق مواد مخدر گرفتار شده و عملیات زیادی در مبارزه با قاچاق انجام می شود ولی در سینما کسی حوصله ساخت فیلم پر دردسر را ندارد.

احمد نجفی

بازیگر سری دوم عملیات 125 افزود: ما چند تجربه موفق پلیسی امنیتی داشتیم که یکی از بهترین ها سریال تلویزیونی «گاندو» بود. با تجربه موفق گاندو تغییر متفاوتی در ژانر پلیسی و جاسوسی به وجود آمد. باید این تجربیات ادامه پیدا کند و نباید بگذاریم این درب بسته شود. پرونده های زیادی در حوزه پلیس وجود دارد که هر کدام می تواند به شکل سریال یا فیلم دربیاید و حتی حرف جهانی داشته باشد. من قبلا بابت تولید یک مستند تحقیقاتی انجام دادم و اخباری حیرت آور در زمینه کار پلیس به دست آوردم. باید سینماگر ما نشان دهد که این مملکت با چه خطرهایی روبرو است و چه رشادت هایی جهت مهار این خطرات انجام می شود. ما هنوز نتوانستیم ماهیت جانفشانی نیروی انتظامی را به تصویر دربیاوریم. هنوز نتوانستیم تلاش نیروی انتظامی را در زمینه حفظ امنیت مردم نشان بدهیم تا مردم به پلیس علاقمند شوند. این در حالی است که ضدانقلاب مرتب علیه پلیس ما حمله رسانه ای می کند و ما نتوانستیم به خوبی جواب آنها را بدهیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.