پنجشنبه, 10 مهر 1399
کد خبر: 12277
گفتگوی «آوینی فیلم» با «امین زندگانی» درباره ساخت «ملک سلیمان 2» و «آسیب شناسی مدیریت فرهنگی»

دعوت به مهمانی افطاری وزیر، براساس تعداد فالوورها بود!/ راهپیمایی اربعین میتواند منبع الهام هنرمندان باشد

آوینی فیلم: لزوم ساخت آثار دینی تاریخی از حیث همخوانی با علائق مردم و نگاه اعتقادی که در بافت زندگی ایرانیان خانه کرده، مساله ای مهم و قابل بررسی است. چندی است اخباری پیرامون ساخت دومین بخش از فیلم سینمایی «ملک سلیمان» مطرح می شود و این اثر با نام «امین زندگانی»؛ بازیگر نقش اصلی گره خورده است. با این حال امین زندگانی در گفتگو با آوینی فیلم مواردی دور از تصور ممکن را عنوان کرد. همچنین گفتگوی مفصل آوینی فیلم با «امین زندگانی» شامل آسیب شناسی مدیریت فرهنگی کشور و نیز اهمیت رسانه ای بازتاب اربعین حسینی است.
آوینی فیلم

امین زندگانی در پاسخ به اینکه احتمال حضورش در دومین بخش «ملک سلیمان» چقدر است، به آوینی فیلم گفت: من هیچ اطلاعی از ساخت ملک سلیمان 2 ندارم و دوستان تا به حال هیچ خبری به من ندادند. قاعده اش این است که در صورت شروع کار باید با عوامل و بازیگران آن تماس بگیرند تا در جریان کار قرار بگیرند ولی در سینمای ایران هر اتفاقی ممکن است پیش بیاید.

بازیگر فیلم «ملک سلیمان» ادامه داد: تهیه کننده فیلم عوض شده و بزرگوار دیگری برای سری جدید انتخاب شده است. البته آقای شهریار بحرانی کارگردان کار، عزیز دل من هستند و برای من بازی در «ملک سلیمان» سعادتی بود. ولی برای قسمت دوم هیچ اطلاعی از طرف تهیه کننده جدید به من نشده و چند روز پیش که با یکی از دوستانم صحبت می کردم، ایشان بابت تقارن زمانی کار جدیدم و ملک سلیمان 2 اظهار نگرانی کردند که به ایشان گفتم حضورم در سری دوم ملک سلیمان نامشخص است! چیزی که مسلم است برای تولید هر کاری باید از قبل به بازیگر خبر بدهند تا برنامه های دیگرش را براساس آن تنظیم کند. در هر حال اگر قسمت بود در خدمت دوستان خواهم بود و در غیر اینصورت با خاطره بازی در قسمت اول و تجربه خوبی که به دست آوردم، در پروژه های دیگر حاضر می شوم.

امین زندگانی

امین زندگانی در پاسخ به این که برای ساخت قسمت دوم «ملک سلیمان» باید چه ظرفیت هایی مورد استفاده قرار بگیرد و چه نقاط ضعفی مرتفع شود، به آوینی فیلم گفت: ما گاهی فراموش می کنیم که از کجا و از چه کارهایی توانستیم به پختگی برسیم. شاید خیلی از دوستان علاقمند نباشند که من اسم بیاورم ولی نباید نادیده گرفت که تولید «ملک سلیمان» جریانی را در سینمای ایران به وجود آورد که بعدها توسط دیگران مورد استفاده قرار گرفت. سینمای ایران از امکانات به کار گرفته شده برای ملک سلیمان و دوره های تخصصی  که در آن زمان ایجاد شد، هنوز دارد استفاده بهینه می کند. متاسفانه در زمان تولید «ملک سلیمان» هر بلایی که سر یک فیلم فاخر بیاورند، به گروه سازنده وارد شد. ما در فاصله تغییر دو دولت کار می کردیم و تغییر و تحولات زیادی در سطح بالای مدیریت فرهنگی دولت به وجود آمده بود و همه اینها روی کار تاثیر می گذاشت. هر وزیری هم که آمد نه تنها کمکی نکرد بلکه منکر اتفاقات قبلی شد و حتی برخی گفتند که چرا «ملک سلیمان» باید ساخته شود!

بازیگر سریال «پرستاران» ادامه داد: من با چشم خود دیدم که چگونه آقای فرآورده؛ تهیه کننده فیلم ملک سلیمان بابت انتقادات و حواشی تولید این کار  مویش سفید شد! ایشان انسان بسیار شریف و کاربلدی است ولی مورد حمله برخی ها قرار گرفت که اعداد و ارقام عجیبی را برای بودجه و امکانات ملک سلیمان مطرح می کردند. در حالی که ما سر کار حتی محدودیت هایی داشتیم. ما بابت «ملک سلیمان» مورد تحریم قرار گرفتیم. آن زمان تحریم های سیاسی هم شروع شده بود و برخی تجهیزات نتوانست وارد ایران شود. در کنارش توسط دوستان تحریم داخلی هم شدیم! یعنی در دو جبهه برای نجات «ملک سلیمان» جنگیدیم. ولی شکر خدا خروجی «ملک سلیمان» مورد توجه مخاطبانی قرار گرفت که پیش از آن سینما نرفته بودند هر چند این فیلم منتقدانی هم داشت.

بازیگر سریال «خانواده دکتر ماهان» افزود: ما اصلا نمی توانیم شرایط تولید قسمت اول «ملک سلیمان» را با شرایط کنونی سینمای ایران قیاس کنیم. چه در زمینه سخت افزاری و چه نرم افزاری. قاعدتا قسمت دوم ملک سلیمان از تجارب قسمت اول بهره خواهد برد. با این حال الان به نقطه بالاتری از تجهیزات رسیده ایم.

امین زندگانی

امین زندگانی با تاکید بر لزوم ساخت آثار دینی تاریخی در سینما و تلویزیون، گفت: ما مملکتی هستیم که در تمام ابعاد، دین در زندگی مان راه پیدا کرده است. بحث تاریخی و دینی هم به یکدیگر گره خورده است. مردم از آثار دینی استقبال خوبی می کنند ولی متاسفانه وحدت نگاه دینی در نزد مسئولان وجود ندارد. بعضی به کل منکر داستان دینی می شوند و بعضی هم سنگ اندازی ایجاد می کنند. برای همین چشمه جوشان مذهب در فضای هنری ما از بین می رود. مرجع اصلی دین ما کتاب قرآن است ولی برخی اظهارنظرهای شخصی نمی گذارد تا آثار دینی شکل بگیرد.

این بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون با اشاره به در پیش بودن راهپیمایی میلیونی اربعین، از لزوم تولید آثاری برای بازتاب این جریان مردمی گفت و افزود: هر واقعه ای باید بتواند در قالب تصویر به نمایش دربیاید. راهپیمایی اربعین هم اتفاق مهم رسانه ای است که می تواند در قالب فیلم و سریال به نمایش دربیاید. داستان های بسیاری در سفر اربعین وجود دارد که قابلیت تبدیل شدن به فیلم را دارد. راهپیمایی اربعین می تواند منبع الهام هنرمندان باشد تا آثار خوبی از نگاه مذهبی شکل بگیرد. این مراسم از ابعاد مهم دینی و اخلاقی و انسانی و اسطوره ای می تواند مورد توجه قرار بگیرد. بستر این کار وجود دارد ولی نگاه های سلیقه ای مانع انجام کار می شود. به نظرم ما بیش از هر چیزی نیاز به مدیریت قوی در زمینه فرهنگ داریم. باید چارچوب مشخصی برای تولید آثار دینی به وجود بیاید تا اتفاقی که برای فیلم «رستاخیز» پیش آمد، تکرار نشود. باید مدیریت فرهنگی مسئولیت پذیر باشد. آقای درویش مگر چند سال دیگر قرار است فیلم بسازد و چرا باید نگران کارش باشد؟

امین زندگانی

امین زندگانی در پاسخ به اینکه تا به حال در جمع راهپیمایان اربعین حاضر شده، گفت: در محرم دو سه سال پیش برای جشنواره کربلا رفته بودم ولی شرایط زمانی اجازه نداد در راهپیمایی اربعین حاضر باشم. البته الان در روزهای پایانی فیلمبرداری سریالی تلویزیونی با موضوع اربعین هستم که هنوز خبرش رسانه ای نشده است.

امین زندگانی

امین زندگانی در تحلیل جریان شناسی مدیریت فرهنگی کشور به آوینی فیلم گفت: به جز مواردی محدود مثل زمان مدیریت دکتر منتظری در اداره هنرهای نمایشی که بسیار قوی عمل کرد، من خیلی در طول این سال ها ندیدم مدیری پیدا شود که بتواند پای مسئولیتش بماند. مسیر فرهنگی کشور مشخص نیست و با رفتن یک وزیر و یک مدیر همه چیز تغییر می کند. الان دیگر شاهد اتفاقات عجیبی هستیم و می بینیم که در رده وزارتی هنرمندان خاصی که دعوت مقامات را بپذیرند، مورد لطف قرار می گیرند. یعنی اگر در مهمانی فلان رئیس جمهور باشید، در آن سال اتفاقات خوبی برایتان می افتد! بنده که اصلا چپ و راست برایم مهم نیست و یاد گرفته ام که روی پای خودم باشم، در هر دوره ای بابت این اتفاقات سیاسی لطمه می خورم. من شاید دوست نداشته باشم مهمانی افطار فلان مقام مسئول را بروم. ولی اگر این کار را انجام ندهم، آن سال دیگر امکانات از دست من خارج می شود! این اتفاق خوبی نیست. متاسفانه من در آخرین خبری که داشتم، در ماه رمضان امسال در مهمانی افطار یکی از وزاری عزیز، انتخاب مهمان ها براساس تعداد فالوورها در اینستاگرام بود!


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.