جمعه, 3 بهمن 1399
کد خبر: 12247
مسیرهای انحرافی در تبلیغات شهری و توجیه نامناسب مسئولان ارشاد

از حذف نام شهید تا تخریب یکی از گفتمان‌های قرآن!

آوینی فیلم: گویی یک تفکر زیرپوستی به شکل خزنده درصدد از بین بردن ارزش های دینی و فرهنگی و ملی این کشور است. از حذف نام شهدا توسط شهرداری تا سوء استفاده از گستره معارف قرآن در اذهان عمومی به نفع منافع اقتصادی که در سایه بی تفاوتی و خواب زدگی مسئولان وزارت فرهنگی دولت پدید آمد و انتقادات بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت.
آوینی فیلم

مدتی پیش بیلبوردی تبلیغاتی در سطح برخی مناطق شهر تهران با عنوان «از یقه به شما نزدیکتریم» نمایش داده شد که در رابطه با تبلیغ کت و شلوار ایرانی بود. استفاده و به‌کارگیری عبارتی شبیه به یکی از آیات الهی قرآن کریم که خداوند متعال در آن گوشزد می‌کند که ما از رگ گردن به شما نزدیکتریم، باعث شد تا برخی از محافل مذهبی و قرآنی کشور نسبت به این موضوع و عدم توجه مراجع ذیربط به آن واکنش نشان دهند.

علی‌اصغر رضوانی، جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی در گفت‌و‌گو با ایکنا، ضمن محکوم کردن این جریان، اظهار کرد: سهل‌انگاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سوء استفاده از گستره معارف قرآن در اذهان عمومی به نفع منافع اقتصادی اصناف، قابل چشم‌پوشی نیست. رضوانی تصریح کرد: در روزهای گذشته بیلبوردی تبلیغاتی با عنوان «از یقه به شما نزدیکتریم» در سطح تهران و برخی از راه‌های ارتباطی کشور به نمایش درآمد که این بیلبورد به طور کاملا دقیق و عمیق ریشه معارف قرآن در جامعه را مورد هدف قرار داده است.

جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ مبنی بر اینکه معارف قرآنی باید به گفتمان‌ عمومی در جامعه تبدیل شود و اینکه یکی از مفاهیم قرآنی که در جامعه به صورت گفتمان عمومی تبدیل شده است، آیه «وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ» است و در حال حاضر این تبلیغات دست روی این گفتمان گذاشته و سهوا یا عمدا در حال تخریب یکی از گفتمان‌های قرآن است. رضوانی افزود: درواقع این بیلبورد اثرگذاری آموزه قرآنی را در ضمیر ناخودآگاه مخاطب مورد وهن قرار داده است و خواسته یا ناخواسته به محاربه با خدا رفته است؛ چراکه «نزدیکتر از رگ گردن» صفتی است فقط برای خدا. فلذا طراحان و عاملان این بیلبورد یا خائن هستند و یا جاهل.

وی در ادامه تصریح کرد: جالب است وقتی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره اعتراض می‌شود، این گونه پاسخ می‌دهند که «این تبلیغ قرار بود سه روز نمایش داده شود و فردا جمع‌آوری می‌شود. این تبلیغ چیز بدی نمی‌گوید؛ می‌گوید: «از یقه (که یک نرم‌افزار است) به شما نزدیک‌تریم»، کالای آن نیز کالای موردداری نیست و کت و شلوار ایرانی است». البته شهرداری قصد داشت تا این تبلیغ را بردارد؛ اما وزارت ارشاد اجازه نداد.

جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی بیان کرد: این سخن ناشی از آن است که عالی‌ترین مقامات مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پارامترهای گفتمان‌سازی در جامعه بی‌اطلاع هستند که این نشان از سطح پائین سواد رسانه‌ای ایشان است. وی ادامه داد: باید به ایشان واکنش قاطع حضرت امام(ره) در مورد معرفی «اوشین» در قالب گفتمان الگوی جامعه را در رادیو یادآور شد که امام(ره) با چه قاطعیتی مقابل این انحراف گفتمانی ظاهر شدند؛ چراکه امام جامعه می‌داند انحراف در گفتمان‌های جامعه خسارتی است جبران‌ناپذیر که عواقب آن در سال‌های آینده گریبان‌گیر خواهد شد. رضوانی افزود: لذا از وزارت ارشاد انتظار داریم که با این انحراف گفتمانی مبرز در جامعه به صورت قاطعانه و مسئولانه و انقلابی برخورد کند، در غیر این صورت جامعه دانشجویان بر خود لازم می‌داند خلأ اقدامات مدیریت انقلابی را در جامعه آتش به اختیار پاسخ دهد.

ارشاد

حالا یکی از مسئولان دولتی نه تنها درصدد جلوگیری از بروز این اتفاقات نامناسب در حوزه تبلیغات نشده بلکه از این جریان حمایت هم کرده است!

مهرشاد کاظمی معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره موج جدیدی از اعتراضات به تبلیغ «ما از یقه به شما نزدیکتریم» در بیلبورد‌های شهری گفت: شاید برخی جنجال‌ها مربوط به خود مسئول برند باشد و گرنه هر چیزی را می‌شود به قرآن نسبت داد. علاوه بر این مگر این تبلیغ حرف بدی می‌زند؟ مگر کالای آمریکایی را تبلیغ می کند؟ حالا اگر جمله اش هم شبیه به قرآن باشد که نیست، مُبلغ چیز بدی نشده است.

این مقام مسئول در ادامه توجیه غیرموجه اش افزود: تیم کارشناسی ارشاد به عنوان مرجع، چنین برداشتی را از این جمله نداشته از نظر ما هم مانعی وجود ندارد. با این وجود طرح عوض شد و آن شعار هم در اندازه خیلی کوچک زیر آمده است.

آنچه پیدا است وضعیت امروز تبلیغات شهری به نحوی آلوده به مسیرهای انحرافی است که نیاز به برخورد قاطع و جدی مسئولان و نظارت کامل در این باره دارد. این در حالی است که ارشاد خواب زدگی خود را در نهایت با توجیهاتی معاوضه می کند!

پیش از این هم شهرداری تهران در اقدامی مشابه و همسو با تفکر غربی اقدام به حذف نام شهید از تابلوهای معابر کرد که این مساله انتقادات زیادی را به دنبال داشت.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.