دوشنبه, 31 شهريور 1399
کد خبر: 12213
درباره رابطه نمایش توقیف شده «امشب اینجا» با مشاور ارشاد!

نقش مشاور وزیر در تولید نمایش «امشب اینجا»

آوینی فیلم: نمایش «امشب اینجا» توسط سید محمد طباطبایی حسینی، یکی از مسئولان شناخته شده ارشاد تولید شده است.

آوینی فیلم: در شش ماه گذشته وضعیت توقیف و کنسل شدن اجراها نسبت به سال مشابه نرخ کمتری داشته است. برخلاف سال گذشته که نمایش‌ها درگیر پرونده‌های قضایی می‌شدند؛ به نظر می‌رسد امسال با توجه به تمهیدات دولت در اجرایی کردن نمایش، کمتر خبر توقیف اجرایی می‌شنویم. دولت در سال گذشته به واسطه رویدادهای متعدد، مسئولیت اولیه  نمایش‌ها را به سالن‌دارها محول کرد تا بخشی از سخت‌گیری از اجرا آغاز شود.

به نظر می‌رسد این رویه منجر به کاهش تذکرها شده است؛ اما در شش ماه گذشته سه نمایش بیش از هر نمایش در مرکز توجه توقیفات بوده و از قضا هر سه نمایش در انقیاد مدیران فرهنگی دولتی بوده است.

در اولین اتفاق مهم حسین پارسایی و نمایش «مولن‌روژ» او به گفته فخر موسوی، مدیر شورای نظارت و ارزشیابی درگیر توقیف می‌شود. نمایشی که به گفته برخی حاوی مسائل غیراخلاقی بوده است، برخلاف برنامه اجرایش کنسل می‌شود و گروه در بیانیه‌ای آن را به برنامه‌ریزی‌ها و اکران فیلم «قسم» ربط می‌دهند. در حالی که مدیر شورای نظارت از توقیف نمایش گفته بود. حسین پارسایی سابقه مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی و عضویت در شورای مرکزی نظارت و ارزشیابی را دارد.

دومین نمایش «عاشقانه‌های خیابان» شهرام گیل‌آبادی ، مدیرعامل خانه تئاتر به واسطه محتوای ضداخلاقی توقیف می‌شود. این توقیف برخلاف رویه پارسایی با هیاهو همراه است؛ تا جایی که گروه اقدام به کشیدن گرافیتی‌هایی با موضوع توقیف نمایش در اطراف تئاتر شهر می‌کنند.رفتارهای گیل‌آبادی در فضای مجازی و البته برخی گفتگوهایش نشان می‌دهد که او چندان به مفهوم نظارت و ارزشیابی برای نمایش خود باوری ندارد.

در تازه‌ترین رویداد، نمایش «امشب اینجا» ساخته مژگان خالقی به سبب داستانی که روایت می‌شود، دستخوش توقیف شده است. این توقیف زمانی رخ می‌دهد که یکی رسانه اصولگرا در یادداشتی اعتراض به ترویج بی‌بندوباری می‌کند. هر چند گروه نمایشی درباره این اتفاق اظهارنظری نکرده‌اند؛ اما به نظر می‌رسد شورای نظارت پس از حساسیت‌ها اقدام به بررسی نمایش کرده است. نمایش «امشب اینجا» توسط  سید محمد طباطبایی حسینی، یکی از مسئولان شناخته شده ارشاد تولید شده است.

وجه مشترک هر سه اثر توقیفی حضور یک مدیر عالی‌رتبه فرهنگی در رأس کار است. این نکته را باید در نظر گرفت یک نمایش از نسخه بازبینی شده به سختی می‌تواند بدل به نسخه‌ای دیگر شود. به عبارتی نسخه‌های توقیف شده این نمایش‌ها تفاوت چندانی با نسخه‌های ارزیابی شده نبوده‌اند. به خصوص که هر سه نمایش در روایت و داستان مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ نه آنچه بر پایه بدیهات بوده است. در اینجا این اتهام به شورای نظارت وارد می‌شود که این نهاد برای آشنایان خود امتیاز ویژه‌ای قائل شده است و از بسیاری موارد چشم‌پوشی می‌کند. این در حالی است که نمایش یک گروه جوان با سخت‌گیری‌های عجیب و غریبی مواجه می‌شود. 

طباطبایی حسینی

در حالی که سید محمد طباطبایی حسینی، دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان و از مشاوران وزیر ارشاد حاضر به پاسخ‌گویی درمورد این توقیف نشده است، تنها می‌شود استنباط کرد که در شورای نظارت امتیازی به نام رفاقت وجود دارد. رفاقتی که ناشی از نزدیکی مدیران فرهنگی و مراودات گرم میان آنان است که نتیجه آن اجرا رفتن نمایشی بدون رعایت اصول و مهمتر از همه زیر پا نهادن عدالت است. عدالتی که نمایشی را به سبب نداشتن روابط گرم به نیستی می‌کشاند و نمایشی را به سبب گره‌های آشنایی با تمام ایرادهایش روی صحنه می‌کشاند.

 

منبع: تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.