شنبه, 4 بهمن 1399
کد خبر: 12155
پرداختن به سینمای دفاع مقدس چرا دشوار شده؟

بی توجهی نهادهای فرهنگی به سینمای دفاع مقدس

آوینی فیلم: محمدعلی باشه آهنگر کارگردان فیلم سرو زیر آب گفت: ادامه دادن راه سینمای دفاع مقدس در شرایط فعلی کار بسیار سختی است. به عنوان مثال من شش سال از زندگی خود را برای سرو زیر آب گذاشتم. فیلمنامه آن شانزده بار بازنویسی شد تا بالاخره بتوانیم آن را بسازیم.

آوینی فیلم: سینمای دفاع مقدس از ابتدا تاکنون فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است، اتفاقاتی که باعث شده بعد از گذشت سالیان سال حرکت کارگردانان به سمت سوژه های این سینما سخت تر از گذشته شود.

عدم حمایت مسئولین فرهنگی از موضوعات دفاع مقدس، هزینه های بالای ساخت آثار جنگی و نبود حمایت های مالی از سوی نهادهای فرهنگی و همچنین نبود فیلمنامه های متفاوت در این زمینه از جمله دلایلی هستند که کارگردانان و تهیه کنندگان در فهرست کمرنگ شدن سینمای دفاع مقدس قرار می دهند. 

***ساخت آثار دفاع مقدس بسیار سخت شده است

محمدعلی باشه آهنگر کارگردان فیلم سرو زیر آب با اشاره به مشکلات ساخت آثار دفاع مقدس گفت: ادامه دادن راه سینمای دفاع مقدس در شرایط فعلی کار بسیار سختی است. به عنوان مثال من شش سال از زندگی خود را برای سرو زیر آب گذاشتم. فیلمنامه آن شانزده بار بازنویسی شد تا بالاخره بتوانیم آن را بسازیم.

باشه آهنگر درباره حضور سرمایه گذاران خصوصی در سینمای دفاع مقدس تاکید کرد: امیدوارم روزی تهیه کنندگان و سرمایه گذاران خصوصی دغدغه های این چنینی را دوست داشته باشند و بتوانیم فیلمنامه های خود را در زمینه دفاع مقدس به آنها ارائه دهیم، به این صورت می توان به آینده سینمای دفاع مقدس امیدوار شد.

علیرضا اسحاقی در بهترین تابستان من

***بی توجهی نهاد‌های فرهنگی به سینمای دفاع مقدس نامید کننده است

علیرضا اسحاقی بازیگر و فیلمنامه نویس سینما و تلویزیون درباره کم شدن تولید فیلم‌های دفاع مقدس  اظهار کرد: در حالت خوشبینانه باید گفت کم شدن این دسته از تولیدات را می‌توان به مسائل اقتصادی و مالی ربط داد اما متاسفانه پیش از این نیز شاهد کم کاری در این حوزه بوده‌ایم، علاوه بر این دلیل آشکار تولید بسیار کم حوزه دفاع مقدس را می‌توان به بی توجهی نهادهای فرهنگی مرتبط با این حوزه دانست که متاسفانه سوژه های ارزش‌ها را رها کرده‌اند.

وی با اشاره به آسیب‌های کم شدن تولید آثار انقلابی و دفاع مقدسی اظهار کرد: متاسفانه وقتی تولید آثار انقلابی و دفاع مقدسی کاهش می‌یابد طبیعی است که حضور بازیگران نیز کم شود، خانه نشین شوند، متن فیلمنامه نویسان به حاشیه برود و شرایطی مانند شرایط کنونی سینما رقم بخورد که به ندرت آثار ارزنده دفاع مقدسی در آن تولید شود.

این بازیگر و فیلمنامه نویس ادامه داد: چطور بودجه برای تولید ژانرهای دیگر وجود دارد، پس با این وجود می‌توان به حوزه سینمای دفاع مقدس پرداخت اما تا وقتی بنا باشد مدیران فرهنگی آثار انقلابی و دفاع مقدسی تولید نکنند و عزمشان برای تولید آثار دیگری چون طنز و مبتذل جزم شود، طبیعی است که تولید آثار ارزشی به حاشیه می رود.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.