سه شنبه, 21 مرداد 1399
کد خبر: 12097
نویسنده کتاب «برای زین اب» درباره آثار دفاع مقدس تصریح کرد

«اردو‌های جهادی» نتیجه همین الگوگیری از شهدای هشت سال دفاع مقدس است

آوینی فیلم: نویسنده کتاب «برای زین اب» گفت: من معتقدم کتاب‌های دفاع مقدس الگو‌های بسیار خوبی را در اختیار جوانان امروز قرار داده‌اند، کار‌های جهادی که در قالب اردو‌های جهادی از سوی دانشجویان شکل می‌گیرد نتیجه همین الگوگیری از شهدا، جانبازان و هشت سال دفاع مقدس است.

آوینی فیلم: سمیه اسلامی نویسنده کتاب «برای زین اب» پیرامون نقش رزمندگان و جانبازان به عنوان راویان حقیقی حوادث و رخداد‌های جنگ تحمیلی ایران گفت: جانبازان و رزمندگانی که در سال‌های دفاع مقدس حضور جدی در جبهه‌ها داشتند به عنوان هویت تاریخ کشور ایران محسوب می‌شوند، اما متأسفانه در این سال‌ها آن‌گونه که باید و شاید از این هویت‌ها استفاده نشده است.

وی در همین راستا ادامه داد تعداد بسیار زیادی از این جانبازان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس به شهادت رسیدند و ما از آنان غافل ماندیم، کسانی که خاطرات مهم روز‌های دفاع مقدس را همراه خود بردند.

اسلامی به کمک‌های فراوانی که برای تولید کتاب‌های ارزشی انجام شده اشاره و تأکید کرد: طی چند سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه کتاب‌های مقدس رخ‌داده است، ولی همه این اتفاقات خوب با حمایت‌های دولتی نبوده بلکه اسپانسر‌های خصوصی بیشترین کمک را برای تولید کتاب‌های ارزشی انجام دادند.

وی فعالیت‌های خوب برخی ناشران را ارزشمند دانست و ابراز کرد: در این میان برخی ناشران نیز با کمک گرفتن از توزیع مناسب و همچنین معرفی کتاب‌ها و شبکه توزیع کتاب آن هم به صورتی قوی تلاش کردند تا کتاب‌های دفاع مقدس را به جامعه معرفی کنند که این کاری بسیار ارزشمند است با این همه من معتقد هستم که ما همچنان نتوانستیم دین واقعی خود را نسبت به شهدا و جانبازان ادا کنیم.

این نویسنده از شرایط نامساعد نشر در استان‌ها گلایه و بیان کرد: شرایط سخت نشر کتاب در شهرستان‌ها معضل بزرگ پیش روی نویسندگان کتاب‌های ارزشی و دفاع مقدس است، زیرا نویسندگان توانمندی در استان‌ها وجود دارند و کتاب‌های پژوهشی و ماندگار زیادی تولید می‌شود اما به خاطر شرایط نا مساعد نشر به چاپ نمی‌رسد.

اسلامی در همین راستا ادامه داد: انتشار کتاب در مورد زندگی جانبازان، وقایع و حوادث دفاع مقدس در شهرستان‌ها در شرایط بسیار سختی انجام می‌شود، زیرا حمایت‌ها و امکانات لازم برای تهیه این کتاب‌ها وجود ندارد، بیشترین امکانات در اختیار پایتخت‌نشینان قرار گرفته و تنها به کمک و مدد برخی ناشران توانمند می‌توان کتاب‌های خوب دفاع مقدس استان ها را در جامعه معرفی کرد.

وی در خصوص حمایت مسئولان فرهنگی از کتاب‌های ارزشی ابراز کرد: کوتاهی‌های فراوانی در بخش تولید کتاب‌های ارزشی و دفاع مقدس انجام‌شده که بخشی از این کوتاهی‌ها بر عهده مسئولان فرهنگی و بخش دیگر آن نیز بر عهده رسانه‌ها و نویسندگان است. با این همه نویسندگان تلاش کرده‌اند تا با استفاده از اسپانسر‌های شخصی کتاب‌های دفاع مقدس را در بهترین شرایط و با پژوهش و تحقیقات تهیه و به جامعه عرضه کنند.

اسلامی در خصوص الگوگیری جوانان از زندگی شهدا، جانبازان و رزمندگان دفاع مقدس بیان کرد: من معتقدم کتاب‌های دفاع مقدس الگو‌های بسیار خوبی را در اختیار جوانان امروز قرار داده‌اند، کار‌های جهادی که در قالب اردو‌های جهادی از سوی دانشجویان شکل می‌گیرد نتیجه همین الگوگیری از شهدا، جانبازان و هشت سال دفاع مقدس است، این اردو‌ها در زمان گذشته و هم‌زمان با هشت سال دفاع مقدس انجام می‌شد.

وی در خصوص نحوه کار نویسندگان بیان کرد: نویسندگان بسیجی وارد عرصه نویسندگی و ثبت خاطرات و وقایع هشت سال دفاع مقدس شدند، آن‌ها تلاش فراوان و بی پایانی برای ثبت حقایق و وقایع هشت سال دفاع مقدس انجام دادند و تلاش کردند تا دین خود را به این مهم، شهدا، جانبازان و رزمندگان انجام ادا کنند.

اسلامی در خصوص هشت سال دفاع مقدس، روز‌ها و اتفاقات و وقایع آن زمان خاطرنشان کرد: رزمندگان در آن دوران طلایی از جان و زندگی خود برای دفاع از میهن گذشتند، اما اکنون پس از گذشت سال‌ها ما چند نفر از آنان را به مردم معرفی کرده‌ایم، چه میزان از زنان جانبازان را که قهرمانان واقعی زندگی بسیاری از رزمندگان هستند را به زنان و دختران امروز نشان داده‌ایم، به طور کلی باید تأکید کرد که جانبازان، شهدا و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس قهرمانانی هستند که امروز از نظر‌ها پنهان مانده‌اند.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.