پنجشنبه, 8 خرداد 1399
کد خبر: 12042
گفتگوی آوینی فیلم با عنایت بخشی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

بازی در نقش شمر از همه سخت تر است

آوینی فیلم: عنایت بخشی را در چند سال گذشته در سریالهای مناسبتی می دیدیم و چند وقتی است که کمتر خبری از او رسانه ای می شود. به این بهانه «آوینی فیلم» گفتگویی با این بازیگر پیشکسوت و شناخته شده صورت داد.
آوینی فیلم

«عنایت بخشی» از سینمای پیش از انقلاب تا حضور در آثار انقلابی دهه 60 نامی آشنا و فعال در سینمای ایران بود و بعدها حضور در مجموعه های تلویزیونی و سریال های تاریخی از او چهره ای مردمی ساخت. حال چند وقتی است که از این بازیگر شاخص کشورمان کمتر نقشی به تصویر درآمده است. عنایت بخشی در گفتگو با آوینی فیلم دلیل این کم کاری اخیر خود را چنین بیان کرد: دلایل مختلفی دارد. در این مدت پیشنهاداتی در تلویزیون داشتم ولی بنا به دلایلی ترجیح دادم قبول نکنم. امسال که کار تازه ای ندیدم و فعلا هم که تازه کارهای محرمی تلویزیون شروع شده. سعی می کنم انتخابهای خوبی برای کار کردن داشته باشم و فکر می کنم کارهای قبلی ام در تلویزیون که گاهی بازپخش می شود انتخابهای خوبی بوده است و گاهی خودم هم می بینم.

عنایت بخشی

عنایت بخشی در ادامه گفت: خوشبختانه تعداد سریالهایی که از تلویزیون پخش می شود زیاد شده ولی خوب است که به کیفیت کارها هم توجه شود. در گذشته سریالهای دینی و تاریخی ماندگاری از تلویزیون پخش شد. البته هر کاری نقاط مثبت و منفی دارد و باید در نهایت مردم انتخاب کنند و آنها بپسندند که کدام سریال بهتر است و کار کدام بازیگران مناسب است.

بازیگر سریال علی(ع) در پاسخ به اینکه بیشتر تمایل دارد که در نقشهای مثبت بازی کند یا منفی، گفت: برای من به شخصه نقش مثبت یا منفی فرقی ندارد. هر دو نوع نقش را بازی کردم و فکر می کنم هر نقشی به اندازه خودش ارزش دارد و هیچ فرق و ارجحیتی نسبت به هم ندارند. زمانی بیشتر نقش منفی بازی می کردم و در سالهای اخیر در تلویزیون بیشتر نقش مثبت بازی کردم.

عنایت بخشی

بازیگر سریال «معمای شاه» افزود: گمان نمی کنم که بالارفتن سن و مواردی از این دست باعث شود که بازیگر از نقش منفی به مثبت تغییر جایگاه بدهد. هر نقشی ظرافت خاص خود را دارد. گاهی نقش مثبت پیشنهاد می شود و گاهی منفی. گاهی اندازه نقش کوتاه است و گاهی بلند. اینها هیچ کدام تاثیرگذار نیست و مهم کیفیت بازی است که یک بازیگر بتواند آن نقش را برای مخاطب باورپذیر کند. کار حرفه ای بازیگر این است که براساس آن چیزی که نوشته شده و کارگردان می خواهد بتواند به بهترین شکل کار را به انجام برساند.

عنایت بخشی با تاکید بر دشواری ایفای نقشهای منفی گفت: متاسفانه در کشورمان به نقشهای منفی بهای لازم داده نمی شود. ما در جشنواره ها ندیدیم که بازیگران نقش منفی جایزه بگیرند و مورد تائید قرار بگیرند. نمی دانم آنها چگونه فکر می کنند؟ شاید فکر می کنند کسی که نقش منفی بازی می کند خودش هم آدم منفی است! این که تصور غلطی است. یکی در تعزیه نقش شمر را بازی می کند ولی شاید از همه آدمهای اطرافش بیشتر دیندار باشد و وقتی دارد سر امام حسین(ع) را می بُرد، گریه اش می گیرد و اشک می ریزد. پس بازی در نقش شمر از همه سخت تر است. نمی دانم چه زمانی باید این تصور غلط درباره بازیگران نقش منفی تمام شود. الان مردم آگاه شدند و می دانند که نقش منفی چقدر سخت است.

عنایت بخشی

عنایت بخشی در پاسخ به این که دیدگاهش درباره کیفیت بازی نسل جدید بازیگران ایرانی چیست، به آوینی فیلم گفت: گاهی وقت ها بازی ها را می بینم و چون به طور مداوم بازی های این نسل را ندیده ام نمی توانم بطور مطلق آنها را نفی یا تائید کنم. حتما استعدادهایی وجود دارد و بازیگران جدیدی که آمدند باید بتوانند جایگزین نسل گذشته باشند. به هر حال در هر دوره ای بچه هایی می آیند که با استعداد و خوب هستند و بازیگری را بلد هستند. از میان همین ها باید آینده سینما و تلویزیون ما شکل بگیرد.

عنایت بخشی

عنایت بخشی که آخرین بار با سریال «بر سر دوراهی» در تلویزیون ظاهر شد، درباره لزوم ساخت آثار دینی گفت: این یک بحث طولانی را می طلبد و نمی توان در چند جمله درباره اش صحبت کرد ولی حتما نیاز است که بیشتر از اینها به آثار دینی و تاریخی توجه شود و همانگونه که مردم می خواهند کارهایی درباره این واقعه تولید شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.