جمعه, 1 آذر 1398
کد خبر: 11975
انتقاد نویسنده «لیلی با من است» به ساخته های بی کیفیت شبکه نمایش خانگی

مانکن های بی قواره در ویترین تماشای خانواده ها!

آوینی فیلم: هر چقدر بر تعداد آثار تولیدی در شبکه نمایش خانگی افزوده می شود، بر کیفیت این آثار به همان اندازه کم می شود. کیفیت نازل سریال های شبکه خانگی و بی حساب و کتاب بودن ارقامی که به عوامل و به خصوص بازیگران چهره می دهند و عدم وجود مسئولی جوابگو برای نظارت در این شبکه فراگیر، انتقادات زیادی را به دنبال دارد.

آوینی فیلم: از نظر رضا مقصودی نويسنده و كارگردان سينما که فیلمنامه نویس «لیلی با من» بوده است، محصولات شبكه نمايش خانگی بر اساس انگيزه‌های اقتصادي و مالي شكل می گيرد و يك نوع بيزينس عجيب براي ساخت اين سريال‌ها وجود دارد. اين نويسنده در گفتگو با اعتماد، بعد از ارايه چنين تحليلی با اشاره به اينكه براي من هم اين پرسش به وجود آمده كه آيا اين سريال‌ها به سوددهي مي‌رسد يا نه؟ به ساختمان فيلمنامه اين سريال‌ها گريزي مي‌زند و مي‌گويد: « در اغلب سريال‌هاي نمايش خانگي نه تنها ضعف فيلمنامه مشهود است و شخصيت‌پردازي دقيقي ندارند كه حتي برخي از اين محصولات اساسا فيلمنامه‌اي ندارند و فقط لودگي مهم‌ترين نكته اين مجموعه‌هاست، پس مشخص مي‌شود سازندگان اين آثار دغدغه‌هاي اقتصادي پررنگي در توليد اين مجموعه‌ها دارند تا اينكه بخواهند يك اثر هنري توليد كنند. از آنجايي كه اغلب نويسندگان اين سريال‌ها تجربه عميقي در حوزه نگارش فيلمنامه ندارند و اكثرشان همان نويسندگاني هستند كه داستان‌هاي‌شان در حوزه تلويزيون اتفاق ويژه‌اي نبوده، حالا در شبكه نمايش خانگي همان قصه‌ها و مجموعه‌ها دوباره تكرار مي‌شوند. براي من كه سال‌هاست كار سينما مي‌كنم، اين سوال به وجود آمده كه با اين ضعف ساختاري و محتوايي كه برخي سريال‌هاي نمايش خانگي دارند، آيا اين محصولات به سوددهي هم مي‌رسند؟»

رضا مقصودی

رضا مقصودي با طرح اين پرسش ادامه مي‌دهد: «با تعدادي از سازندگان اين سريال‌ها گفت‌وگو كرده‌ام. بعضي از آنها از وضعيت اقتصادي و بازگشت مالي اين مجموعه‌ها ناله مي‌كنند كه سريال‌هاي‌شان آورده مالي براي‌شان ندارد. نكته مهم‌تر اينكه مي‌شنويم، اغلب اين سريال‌ها با پول‌هاي هنگفتي هم ساخته مي‌شوند و دستمزدهاي كلان هم مي‌پردازند. خب وقتي دخل و خرج با هم جور در نمي‌آيد در چنين شرايطي آيا حق نداريم مشكوك شويم؟ وقتي فرآيند توليد و پخش و بازار اين مجموعه‌ها و سريال‌ها را به صورت نموداري رسم و بررسي كنيم بيشتر مشكوك مي‌شويم. آخر چطور مي‌شود كه اين‌جوري مي‌شود؟ باور كنيد حساب‌ها با هم نمي‌خواند.»


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.