دوشنبه, 5 خرداد 1399
کد خبر: 11973

«نذر فرهنگی محرم» یک نذر ماندگار و متفاوت

آوینی فیلم: کاربران فضای مجازی در ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) با راه‌اندازی پویش «نذر محرم» درصدد هستند نذرهای جدید فرهنگی ،اجتماعی و صنفی را به عموم شهروندان معرفی کرده وآنها را به مشارکت و انجام نذرهای فرهنگی و کاربردی در جامعه تشویق کنند.

آوینی فیلم: پویش بزرگ «نذر محرم» عنوان یک برنامه و پویش فرهنگی و اجتماعی  است که فعالان اجتماعی در فضای مجازی و شهرهای بزرگ به راه انداخته‌اند تا با ترویج رسوم ساده نذری دادن افکار عمومی را برای سوق دادن به سمت برگزاری نذرهای فرهنگی هدایت کنند.

برخی از شهروندان تصور می‌کنند برای ادای یک نذر در ماه محرم و صفر به یاد و نام امام حسین (ع) به یک تمکن مالی بسیار زیادی نیاز است در حالی که مهم‌ترین موضوع ترویج سنت ایرانی - اسلامی نذری دادن هر چند اندک و تغییر کاربری این نذرها به سمت و سوی رفع احتیاجات یک فرد است.

 این فرد می‌تواند یک بیمار نیازمند باشد که نذر دهنده داروی او را تهیه کند، یا  دانش‌آموزی باشد که به خاطر فقر و نداشتن امکانات از ادامه تحصیل باز می‌ماند  که در صورت تهیه لوازم مدرسه می‌تواند به ادامه تحصیل بپردازد، یا اهدای یک دست لباس به فرد نیازمند باشد یا تمیز کردن یک محله از زباله‌ها و جمع کردن ظروف پلاستیکی باشد که در این ایام به اوج خود می‌رسد.

نذر فرهنگی

 با توجه به گسترش آسیب‌های اجتماعی در جامعه همه متخصصان می‌توانند در نذر فرهنگی نه تنها در محرم بلکه در طول سال مشارکت کنند، متخصصان روانشناسی با تخصص خود، تسهیل در امر ازدواج جوانان کمک بخش دیگری از متخصصان را می‌طلبد، کمک به رفع و ترک اعتیاد افراد یکی از بهترین مصادیق نذر فرهنگی و اجتماعی می‌تواند باشد، صلح و آشتی بین زوجین و کمک به ثبات و آرامش در خانواده‌ها، کمک به مادران جوان در تربیت فرزندان و .. می‌تواند از مصادیق بارز نذر فرهنگی باشد.

نباید فراموش کرد پیامدها و آثار بسیار خوب نذر فرهنگی در ابتدا به نفع خود فرد و سپس جامعه است، گسترش و توسعه فرهنگ ادای نذر فرهنگی  باعث می‌شود در جامعه عواطف و احساسات  خوب جای خود را با پرخاشگری، تند مزاجی و عصبانیت‌ها عوض کند و دایره ارتباطات فرد را گسترش دهد و افراد با توجه به نیازی که دارند از توانمندی‌ها و تخصص‌های فرد توانمند استفاده  کنند.

نذر فرهنگی را می‌توان یکی از مولفه‌های شکل‌دهنده افکار عمومی و سلامت اجتماعی و رفتاری افراد معرفی کرد، چرا که نذر فرهنگی دارای یک‌سری مکانیزم‌هایی است که مبتنی بر جامعه و اصول حاکم بر آن  بوده و در واقع قولی است که فرد به خود یا جامعه می‌دهد.

منبع: فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.