دوشنبه, 5 خرداد 1399
کد خبر: 11972
دست های خالی «متری شیش و نیم» در ونیز 2019

باز هم نگاه سیاسی بر جشنواره قدیمی حاکم شد

آوینی فیلم: هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز که جزو سه جایزه معتبر جهانی است، به کار خود پایان داد و براساس پیش بینی ها فیلم «جوکر» به شیرطلایی رسید. نکته مهم اما اعطای جایزه به فیلمی سیاسی از عربستان است و ونیز نشان می دهد که همچنان مفاهیم فیلم ها به جای کیفیت هنری برایش مهم است. نکته دیگر هم دست های خالی نماینده سینمای ایران است که امسال خود را شانس اول معرفی به جایزه اسکار میدانست.

روز شنبه هفتم سپتامبر حدود ۴۰ جایزه بخش های فرعی جشنواره ونیز شامل مسابقه، افق ها، روزهای ونیز و هفته منتقدین به آثار شرکت کننده از سوی داوران سازمان ها و مراکز فرهنگی اهدا شد و فیلم «جوکر» ساخته تاد فیلیپس که فیلمی است درباره ریشه‌ های شخصیت ابر شرور، برنده جایزه شیر طلایی فستیوال فیلم ونیز شد. جایزه بهترین کارگردانی هم به روی آندرسون، فیلمساز مطرح سوئدی رسید.

 از ایران امسال فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی در بخش افق ها شرکت کرده بود. در قسمت غیر رسمی جایزه منتقدین بین المللی به فیلم «متهم میکنم» رومن پولانسکی رسید. برای بخش مسابقه و نیز همین جایزه برای بخش افق ها، به فیلم «سفید روی سفید» ساخته تیو کورک تعلق گرفت.

جایزه سینمای داوران جوان به «مارتین ادن» به کارگردانی پیترو مارسلو به عنوان بهترین فیلم ایتالیایی و به «اما» اثر پابلو لارین به عنوان بهترین فیلم غیر ایتالیایی اهدا شد.

جایزه «بریان اوارد» هم به فیلمی از عربستان سعودی با نام «کاندیدای ایده آل» ساخته هیفا المنصور داده شد. فیلم «جوکر» اثر تود فیلیپس نیز جایزه انجمن فانهارت ۳ را دریافت کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.