يكشنبه, 19 مرداد 1399
کد خبر: 11961
سید احمد میرعلایی در خصوص سینمای بین الملل تصریح کرد

رهبر معظم انقلاب فرمودند اکران بین المللی فیلمهای فاخر را دریابید

آوینی فیلم: سینمای فرهنگی و جدی ما در یک دوره از فروش و محبوبیت بالایی برخوردار بود اما امروز با تغییر ذائقه مخاطب این بخش از سینما دچار چالش جدی شده است.

آوینی فیلم: سید احمد میرعلایی رئیس اسبق بنیاد سینمایی فارابی درباره مشکل اصلی سینمای ایران گفت: اصل مشکل سینمای ما نبود برنامه‌ریزی برای یک سینمایی که قرار است در خدمت کشوری که به آن جمهوری اسلامی می گویند باشد. این خدمت در هر دسته‌ای قرار داشته باشد کارشناسی می‌خواهد و برنامه ریزی. بگذارید در ابتدا و مقدمتا چند نکته را بگویم. ما در مدیریت سینمایی کشور برنامه ریزی کامل و درستی نداشتیم. 40 سال از انقلاب گذشت ولی برنامه ریزی جامعی نداشتیم البته به هر صورت و یا بهتر بگویم باری به هر جهت به جاهایی رسیدیم ولی لازم است برای 40 سال بعد برنامه ریزی کنیم. انقلاب ما سیاسی، مادی و اقتصادی نبوده است بلکه ریشه آن مبتنی بر فرهنگ بوده است.

میرعلایی تصریح کرد: خدمت امام گفتند که ساواک دارد ایجاد رعب و وحشت می کند و اجازه بدهید که ما هم کار نظامی کنیم. ولی امام گفتند که خیر و فقط کار روشنگری و فرهنگی کنید. همان امامی که گفتند اگر دشمنان این کشور به ما تعدی نظامی کنند و زور بگویند ما باید مبارزه نظامی کنیم. در مقایسه با رهبر معظم انقلاب امروزه هیچ رهبری در دنیا وجود ندارد که مانند ایشان در کنار سایر موارد اینچنین مشرف به مسائل فرهنگی باشد. ایشان یک انسان فهیم و روشن نسبت به مسائل فرهنگی هستند و رسما یک ادیب و مفسر مسائل مهم روز در جهان معاصر به شما می آیند.

وی افزود: رهبر انقلاب حدود 8 سال قبل فرمودند که حالا بعد از حضور در جشنواره‌های مهم دنیا باید اکران‌های بین المللی را فتح کرد. اما برنامه‌ریزی ما (مسئولین و سینماگران) برای اکران‌های بین‌المللی چیست؟ ما کلی در این زمینه مانع داریم. رژیم صهیونیستی همیشه  مترصد آن است تا مانع حضور جهانی ما شود. کسانی که در بازارهای جهانی فیلم حضور دارند می‌دانند من چه می‌گویم. آن‌ها به صورت غیر محسوس همواره تلاش مجدانه دارند تا در روند خرید و فروش فیلم‌های ما در بازار جهانی مانع ایجاد کنند. البته باتوجه به نگرانی‌ها و دشمنی‌هایی که آن‌ها و متعهدین آن‌ها نسبت به جمهوری اسلامی احساس می‌کنند این از زاویه دید آن‌ها طبیعی است؛ ما چه باید بکنیم؟ من و همکارانم مدتی که در فارابی بودیم هدف‌گذاری ما این بود که باید جذابیت در سینما را هدف قرار دهیم. تازه بعد از چهار سال توانستیم به این هدف تاحدودی برسیم. اما چیزی که مهم بود این بود که این فیلم‌ها فرهنگی و اخلاقی باشد و فقط برای فروش به هر قیمت ساخته نشود. این فیلم‌ها عموما پرفروش بودند اما نه پرفروش مبتذل و بی‌اخلاق. الان سینمای ما دچار یک نوع بداخلاقی شده است و اگر معالجه نشود به بد باتلاقی که هم اکنون گوشه‌هایی از آن احساس می‌شود گرفتار خواهد شد و این محصول عدم تعهد مسئولین مربوطه می‌باشد و بعد سازندگان این گونه آثار.

منبع: تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.