دوشنبه, 5 خرداد 1399
کد خبر: 11957

«بوی باران» یک سریال ضد امنیت ملی است

آوینی فیلم:  ابراهیم فیاض در انتقاد از سریال تلویزیونی «بوی باران» اظهار کرد : شورای امنیت ملی نگذارد سریال‌های ضد منافع ملی ساخته شود. ابراهیم فیاض معتقد است «بوی باران» سریالی ضد امنیت ملی بود و شورای امنیت ملی نباید بگذارد چنین آثاری ساخته شود.

آوینی فیلم: ابراهیم فیاض، جامعه شناس و فعال فرهنگی در جهت صیانت از منافع ملی در انتقاد از سریال اخیر تلویزیون به نام «بوی باران» گفت: شورای امنیت ملی نگذارد سریال‌های ضد منافع ملی ساخته شود. ابراهیم فیاض معتقد است «بوی باران» سریالی ضد امنیت ملی بود و شورای امنیت ملی نباید بگذارد چنین آثاری ساخته شود.
 آخرین قسمت مجموعه تلویزیونی «بوی باران» به کارگردانی محمود معظمی و تهیه کنندگی محمدرضا تخت کشیان روز شنبه ۹ شهریورماه روی آنتن شبکه یک سیما رفت. سریالی که قرار بود در ۷۵ قسمت به پایان برسد، در ۶۵ قسمت پرونده اش بسته شد و و با وجود پایان پخش آن هنوز با انتقادها و بازخوردهایی از سوی مردم و صاحب نظران مواجه است. به همین بهانه گفتگویی با ابراهیم فیاض استاد دانشگاه تهران و عضو سابق شورای فرهنگ عمومی کشور انجام داده ایم.

فیاض با اشاره به اینکه بسیاری امور که وظیفه پلیس هم نیست برعهده این نهاد گذاشته می شود، تشریح کرد: در بحث حجاب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است که ۲۰ تا ۳۰ نهاد مسئول این مساله هستند ولی به پلیس هم می گویند تو گشت ارشاد خود را راه بینداز و حتی کارهای فرهنگی این چنینی را برعهده پلیس می گذارند.

به گفته وی، پلیس ایران با تکنیک های نوآورانه و کمبود ظرفیت و امکانات روش هایی را برای مبارزه با افراد، شبکه های امنیتی و قاچاقچیان حرفه ای به وجود آورده است و با کمترین امکانات توانسته بیشترین امنیت را ایجاد کند که اتفاقا بعضی از این روش ها واقعا در جهان بی نظیر است.

فیاض با انتقاد شدید از فیلمنامه «بوی باران» و نویسنده آن عنوان کرد: فیلمنامه به شدت ضعیف بود و قصه آن به شدت روی کلیشه ها و شخصیت ها و افراطی کردن نقش ها تکیه کرده بود. اگر هم این سریال بیننده داشت، علتش آن است که در نقش ها افراط می شد که این افراط در فیلم های هندی هم دیده می شود و چون آن فیلم ها هم داستان ندارند، روی افراطی کردن نقش ها کار می کنند و باعث دیده شدن کارهایشان می شود.

فیاض

عضو سابق شورای فرهنگ عمومی کشور درباره نقش های ایفا شده در این سریال مطرح کرد: آنقدر در نقش ها تنفر ایجاد کرده بودند که حد نداشت و این تصور ایجاد می شد که جامعه به شدت ناامن است و کار آنها به نوعی القاکننده ناامنی بود که  این کار ضد امنیت ملی است. نکته مهم دیگر آنکه چگونه می شود یک دختر جانی آنقدر زیبا و شیک پوش باشد و چرا یکدفعه همه جانی ها دختر شدند و همه آنها می خواهند از جامعه انتقام بگیرند.
وی ادامه داد: به نظر من این کار آنها دلایل سیاسی نیز دارد چراکه می خواهند مسایل کشور را کاملا به نفع جریان سیاسی خاص مصادره کنند. می خواهند بگویند کشور به شدت ناامن و غیر اخلاقی است و همه به خصوص خانم ها مشغول انتقام گیری هستند و در نتیجه فضای ناامنی را برای انتخابات آینده ایجاد کنند. متاسفانه برای ویرانی جامعه کار خود را با ساخت این فیلم ها جلو می برند اما نمی دانند که اگر کسی باد بکارد، طوفان درو می کند.

عضو سابق شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به اینکه با نشان دادن خانم ها در نقش افراد جانی و خلافکار آنهایی که در خیابان راه می روند باید از خانم ها بترسند، گفت: خانم ها باید مرجع اخلاقی باشند. زمانی که مشکلات عاطفی و جنگ به وجود می آید این خانم ها هستند که به آنها در قصه روانی اعتماد می شود. با نمایش این دخترخانم شکست خورده در این سریال الان باید خانم های جنوب شهر قاچاقچی، آدم کش و هفت تیرکش باشند در صورتی که در جنوب شهر روابط عاطفی بالا است.

فیاض با بیان اینکه قرار بود «بوی باران» در ۷۵ قسمت پخش شود اما آن را در ۶۵ قسمت به پایان رساندند چراکه فساد و تنفر در آن موج می زد، بیان کرد: حتی در این سریال بدیهیات کشته شدن پلیس و موارد دیگر را با ابتدایی ترین ها نمایش دادند و رعایت نکردند. برای شخصیت یک پلیس فقط یک ریش گذاشتند روی صورت فردی که حتی نمی تواند بدود و نشان دادند آن فرد حتی اهل ورزش نیست در صورتی که پلیس ها بدن ورزیده ای دارند، ورزشکار هستند و مهارت های بدنی دارند. در سریال های طنز نیز پلیس را یک فرد خنگ نشان داده اند در حالی که پلیس چنین شخصیتی ندارد. در حال حاضر فرزندانی که پدر پلیس دارند به آنها افتخار می کنند به دلیل آنکه افرادی منطقی و دقیق هستند و وظایف سنگینی بر دوش آنها است.

وی با بیان اینکه «بوی باران» با نوع نورپردازی و زاویه های دوربین که زاویه های کجی بود قصد داشت نظم اجتماعی را ویران کند، تصریح کرد: کشورهای اروپایی با اینکه امنیت ندارند اما با سریال های امنیتی که می سازند امنیت اجتماعی خود را افزایش داده اند. آنها کاری کردند که دیگران فکر می کنند به شدت امنیت دارند اما در ایران این موضوع برعکس است و با وجود امنیت بالا در کشور اینها امنیت را ویران کردند.

فیاض با اشاره به اینکه از دوره ریاست عزت الله ضرغامی بر سازمان صداوسیما تا به امروز، صداوسیما ما به یک مقلد صرف تبدیل شده است، اظهار کرد: صداوسیما از دوره ضرغامی تا امروز به شدت ضعیف مدیریت شده است و بعد این ضعف را با شبکه مافیایی که دارند، جبران می کنند حتی در دوره مدیریت فعلی آنقدر تقلید بالا است که در برنامه های مذهبی هم تقلید از خارج از کشور دیده می شود.

وی با بیان اینکه تمام کاراکترهای نیروی انتظامی در صداوسیما بارها مورد هجوم و ابتذال قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: این کار آنها امنیت شکنی است. این جریانی است که ایجاد شده و تند هم حرکت می کند تا متاسفانه به اهداف سیاسی خود برسد. یکسری سریالی هایی تولید می شود آن هم ۷۰ قسمتی که با روح و روان مردم بازی می کند.

منبع: خبرگزاری صبا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.