دوشنبه, 5 خرداد 1399
کد خبر: 11945

پیشنهادات یک پژوهشگر ادبی برای مطالعه در ماه محرم

آوینی فیلم: حمیدرضا شکارسری درباره اشعار و کتبی که می‌توان در محرم خواند خاطرنشان کرد: «شرح منظومه زهد» اثر غلامرضا کافی، تاریخ عاشورا نوشته محمدرضا سنگری، «حسین علی» اثر محمدحسین مهدوی‌ سعیدی و مجموعه شعر‌هایی که با حال و هوای محرم و عاشورا سروده شده اند مناسب مطالعه در این ایام هستند.

حمیدرضا شکارسری شاعر، نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات درخصوص حضور خود در تکایای ثابت و سوگواری «امام حسین (ع)» گفت: معمولاً برای عزاداری سالار شهیدان به هیات‌هایی که در خیابان راه می‌روند نمی‌روم و ترجیح می‌دهم در مساجد و یا تکیه‌های ثابت به عزاداری ایام محرم بپردازم.

وی در همین راستا ادامه داد: بیشتر مواقع برای سوگواری شهادت سالار شهیدان به هیات ثابت شکیبا که موسسش پدر شهرام شکیبا است می‌روم.

نویسنده کتاب «آسمان زیر ابرها» حال و هوای ایام محرم را بهترین زمان برای خلق آثار عاشورایی خواند و افزود: در ایام محرم بیشتر در خانه می‌مانم تا به تدوین و تالیف آثار عاشورایی بپردازم. این روز‌ها و شب‌ها حال و هوای بسیار خاصی برای خلق اینگونه آثار سراغ انسان می‌آید.

وی تصریح کرد: متاسفانه هیئت‌ها مانند قدیم آن احساس معنوی را منتقل نمی‌کنند؛ در شعرهایم هم به این مسئله اشاره کرده‌ام و این نقد را از عزاداری‌های مدرن دارم.

شکارسری درباره اشعار و کتبی که می‌توان در محرم خواند خاطرنشان کرد: «شرح منظومه زهد» اثر غلامرضا کافی، تاریخ عاشورا نوشته محمدرضا سنگری، «حسین علی» اثر محمدحسین مهدوی‌ سعیدی و مجموعه شعر‌هایی که با حال و هوای محرم و عاشورا سروده شده اند مناسب مطالعه در این ایام هستند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.