پنجشنبه, 8 خرداد 1399
کد خبر: 11938
گفتگوی آوینی فیلم با رهبر قنبری کارگردان فیلم سینمایی «برمودا»

حاضرم آدرس مفسدان سینما را بدهم

آوینی فیلم: تشکیل دادگاه های رسیدگی به جرایم مفسدان اقتصادی و نقش پیدا و ناپیدای اختلاسگران در تولید آثار فرهنگی و هنری موضوعی همچنان مفتوح در فضای رسانه ای است. فیلم سینمایی «برمودا» ساخته رهبر قنبری با نگاهی کمدی به زدو بند برخی از مدیران دولتی می پردازد. به این بهانه آوینی فیلم با کارگردان فیلم در حال اکران «برمودا» گفتگویی انجام داد.
آوینی فیلم

فیلم سینمایی «برمودا» تازه ترین ساخته رهبر قنبری، کارگردان شناخته شده سینمای ایران است که با فیلمنامه ای از محمدرضا مصباح به موضوع اختلاسگران می پردازد. رهبر قنبری در گفتگو با آوینی فیلم درباره دلیل انتخاب این فیلمنامه گفت: وقتی فیلمنامه برمودا به من پیشنهاد شد دیدم که به مسائل روز کشور نزدیک است و انتخاب فضای طنز هم به سابقه آثارم برمی گردد که هر چند مستقیما فیلم کمدی قبل از برمودا نساختم ولی رگه های طنز در همه فیلم هایم وجود دارد. از طرفی فکر کردم می توانم یک نوع فیلم کمدی متفاوت نسبت به آثار امروز را بسازم تا به دور از هرگونه ابتذال بخواهد مردم را بخنداند. این کارگردان افزود: در فیلم های قبلی ام هم مسائلی مثل ریاکاری وجود داشت. من 25 سال پیش در فیلمم به موضوع مفسدان اقتصادی پرداختم. ما در اسفند 96 تولید فیلم را شروع کردیم و در عید 97 تمام شد یعنی هنوز ماجرای مبارزه با اختلاسگران به این شکل جدی نشده بود.

فیلم برمودا

کارگردان فیلم «پرنده باز کوچک» در ادامه گفتگویش با آوینی فیلم درباره میزان نفوذ مفسدان اقتصادی در حوزه فرهنگ و هنر گفت: من حاضرم آدرس مفسدان سینما را بدهم تا دستگاه قضایی به سراغشان برود. می توانم اسامی کامل افراد آلوده در سینما را اعلام کنم. غیر از افراد مجرمی که تا به حال حکم شان رسانه ای شده است. به نظرم اولین افرادی که باید دستگیر شوند، هیات توزیع و پخش سینمای ایران است. اطمینان داشته باشید که آنها یا تکیه بر قدرت دارند یا تکیه بر پولهای فاسد. باید آنها دستگیر شوند چون فساد اصلی در حوزه پخش است.

فیلم برمودا

رهبر قنبری افزود: من دنبال تسویه حساب شخصی نیستم و فیلمم هر چقدر بفروشد هم ربطی به مبلغ قرارداد من ندارد. من آدم آزادمنشی هستم و می خواهم بدانم که چرا به راحتی آدمهای فاسد در سینما فعالیت می کنند. سیستم توزیع نه تنها سواد سینمایی ندارد بلکه آلوده است. من شاهد بودم در آن دوران که بلیت های سینما به شکل الکترونیکی نبود، از بلیت های فروخته شده در شهرستانها دزدی می کردند! تلفن می زدند که بلیت ها را چند بار بفروشند یا بلیت را سینمادار پاره نمی کردند و ده بار آن را می فروختند.

فیلم برمودا

کارگردان فیلم «برمودا» در ادامه به آوینی فیلم گفت: من خیلی راحت آدرس می دهم و همه می شناسند که چه کسی را می گویم. گنده  ترین شان در پخش که با پول دزدی بالا آمده و هنوز فعالیت دارد. اینها چپاولگر اموال ملت هستند و هنوز هم دزدی می کنند. باید دست توزیع فیلم از تولید محتوا خلع شود. وزارت ارشاد باید نازل بر فضاهای فرهنگی باشد ولی اینها در وزارت ارشاد هم نفوذ کردند و ارشاد از وظایف خود عدول کرده است.

فیلم برمودا

رهبر قنبری در ادامه گفت: باید پخش فقط کار حرفه ای و تجاری خود را انجام بدهد و کار تولید و توزیع و سینماداری از هم مجزا شود. نباید فیلمنامه توسط دفاتر پخش سفارش داده شود و در دفاتر آنها نوشته شود. نباید محتوای سینمای ایران توسط آنها خط داده شود. این دفاتر با هم هماهنگ می کنند و یکدفعه فیلمی را بالا می آورند که محتوا ندارد و ایده اش هم دزدی از فیلمهای امریکایی و اروپایی است. اینها تولید محتوای ملی را به نابودی می کشند. تولید محتوا توسط یک عده مشخص انجام می شود و توسط همان ها هم در سینماها پخش می شود. چگونه است که یک آدم پیدا می شود و هزینه تولید چند فیلم گرانقیمت را به عهده می گیرد؟! این سرمایه گذاران سراغ افرادی می روند که نیاز مالی دارند و خام هستند و هر فیلمی را حاضرند بسازند. اگر امروز سینمای ما به لحاظ فرهنگی و محتوایی به انحراف رفته، روزنه اش در توزیع و پخش فیلم است و باید جلوی آنها گرفته شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.