پنجشنبه, 8 خرداد 1399
کد خبر: 11845
فرمول جدید دبیر جشنواره جهانی فجر چیست؟

ماجرای پیشنهاد ساخت «مارمولک» به رضا میرکریمی چه بود؟

آوینی فیلم: سیدرضا میرکریمی که این روزها فیلم «قصر شیرین» را در اکران دارد، خود را اولین گزینه برای کارگردانی فیلم جنجالی «مارمولک» اعلام کرد.
آوینی فیلم

«رضا میرکریمی» که روزی طرفدارانی در جبهه فکری انقلاب اسلامی داشت و با فیلم هایی مثل «زیر نور ماه» نگاه دینی و معنوی خود را نسبت به جریانات و پدیده ها نشان می داد، بعدها با انتخاب مسیرهای جدید در فیلمسازی و فعالیت هنری منتقدانی پیدا کرد. «امروز» میرکریمی شاید فاصله با دیروزی داشته باشد که بحث اصلی بر سر ماهیت ارزشمند دینمداری بود. هر چند دبیر جشنواره جهانی فجر اعتقاد دارد که فیلمی مثل «اینجا چراغی روشن است» اگر چند سال دیرتر ساخته می شد حرفش بهتر فهمیده می شد.

رضا میرکریمی در شماره اخیر «اندیشه پویا» گفتگویی انجام داده و عنوان کرد که پیشنهاد اولیه ساخت فیلم «مارمولک» از طرف تهیه کننده و دوست سینمایی اش، منوچهر محمدی به او شده بود. میرکریمی و محمدی که در «زیر نور ماه» تجربه موفقی داشتند، قرار بود باز هم درباره جایگاه و منزلت روحانیت فیلم دیگری و این بار با زبان کمدی بسازند که در نهایت قرعه به نام «کمال تبریزی» خورد و سپس حاشیه هایی که برای «مارمولک» پیش آمد.

به گزارش آوینی فیلم، رضا میرکریمی که برخلاف نظرات ویکی پدیایی، در شهر جنوبی دزفول به دنیا آمد و بعدها به زنجان و تهران رسید، در آثار اخیرش بیشتر از گذشته به مساله خانواده جدید در ایران می پردازد. میرکریمی بعدها اعتقاد پیدا کرد که «با اینکه خیلی دور خیلی نزدیک را خیلی دوست دارم ولی بعدها به این نتیجه رسیدم که فرمولی که در خیلی دور خیلی نزدیک استفاده کرده ام فرمول نو و بدیعی نیست به همین خاطر دیگر هیچ وقت درگیر آن ساختار نشدم.»

فیلم های چند سال اخیر میرکریمی سعی دارد با کمترین دیالوگ بار معنایی به همراه داشته باشد و به قولی تابع مینی مالیسم در روایت است. با این حال سوء تفاهم انجام شده درباره چگونگی استفاده از این ساختار در فیلم های میرکریمی موجب لکنت در بیان شده و قصه گویی را از کار انداخته است. «قصر شیرین»، آخرین ساخته این فیلمساز درباره شکاف در نهاد خانواده می باشد هر چند گنگ بودن روایت آن را از کارایی اصلی انداخته است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.