سه شنبه, 24 تير 1399
کد خبر: 11820
آیا سرگروه های سینمایی حذف و چرخه اکران آزاد می شود؟

طرحی به کام فیلم‌های «بفروش»!

آوینی فیلم: بحث بازنگری در سازوکار اکران فیلم‌های سینمایی مدتی است که در محافل رسانه‌ای مطرح شده و از آنجا که پیش‌تر حسین انتظامی در مقام رئیس سازمان سینمایی انگشت تأکید بر اصل این اتفاق گذاشته بود، حالا صورت اجرایی آن مورد حدس و گمان‌های رسانه‌ای و البته اظهارنظرهای کارشناسانه قرار گرفته است. در همین راستا هم یکی از تهیه‌کنندگان هفته گذشته خبر از طرح «حذف سرگروه‌های اکران» و حتی ایده استفاده از «قرعه‌کشی» برای نوبت‌دهی اکران به فیلم‌ها داد. سخنگوی شورای صنفی نمایش در این باره توضیح داد.

آوینی فیلم: غلامرضا فرجی سخنگوی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان حذف سرگروه‌های سینمایی در شرایط فعلی اکران وجود دارد یا خیر به مهر گفت: این مساله به عنوان یک طرح و پیشنهاد به شورای صنفی نمایش مطرح شده و هنوز درباره آن تصمیمی گرفته نشده است.

وی توضیح داد: معمولا برای جابه جایی و یا تغییر سرگروه‌های سینمایی در پایان سال و همزمان با نگارش آیین‌نامه اکران سال جدید تصمیم گرفته می‌شود، چرا که در حال حاضر سرگروه‌های سینمایی قراردادهای خود را بسته‌اند و نسبت به فیلم‌های در نوبت اکران تعهد داده‌اند و موظف به عمل به تعهدات خود هستند.

سخنگوی شورای صنفی نمایش بیان کرد: در حال حاضر اگر سرگروه‌های سینمایی تخطی از قانون داشته باشند، تغییر می‌کنند. اما مساله حذف کامل سرگروه‌های سینمایی از اکران نیز می‌تواند امکان‌پذیر باشد که در چنین شرایطی با چرخه اکران آزاد مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی بازار اکران تبدیل به عرضه و تقاضا می‌شود، تاکید کرد: دیدگاه ها در این زمینه متفاوت است، برخی معتقد هستند که اگر چنین مساله‌ای رخ دهد، تنها فیلم‌های بفروش اکران می‌شود و فیلم‌هایی که در چرخه اکران و در گیشه پایین‌تر هستند از نمایش باز می‌مانند و هر سینماداری به دنبال اکران فیلم‌های پرفروش است.

فرجی در عین حال تأکید کرد: از سوی دیگر هم برخی معتقد هستند اگر چرخه اکران آزاد عملی شود، کیفیت آثار به دلیل ایجاد رقابت در اکران، بالا می‌رود.

سخنگوی شورای صنفی نمایش در پایان گفت: تاکید می‌کنم که بحث حذف سرگروه‌های سینمایی در حد یک گمانه‌زنی است و هر اتفاقی که بخواهد رخ دهد، در پایان سال مشخص می‌شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.