سه شنبه, 24 تير 1399
کد خبر: 11811
گفتگوی آوینی فیلم با «حسین قناعت» کارگردان فیلم «تپلی و من» پیرامون سینمای کودک و نوجوان

فیلمی که ستاره و بازیگر چهره نداشته باشد اصلا اکران نمی شود

آوینی فیلم: «سینمای کودک و نوجوان» عنوانی است که بارها توسط مسئولان به شعار درآمد، مورد نقد قرار گرفت و گفته ها و برنامه هایی تکراری پیرامونش خبری شد ولی هیچگاه نتوانست سربرآورد تا همچون دهه 60 در سینمای ایران آقایی کند. به بهانه برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان، گفتگو با «حسین قناعت» از فیلمسازان فعال سینمای کودک صورت گرفت. این کارگردان که فیلم «تپلی و من» را در اکران دارد، در گفتگو با آوینی فیلم از شرایط فیلمش و سینمای کودک و جشنواره اش گفت.
آوینی فیلم

حسین قناعت درباره آخرین وضعیت اکران فیلم «تپلی و من» در سینماها گفت: نسبت به فیلم های بزرگسالی که اکران شده فروش نسبتا خوبی داشتیم. چند روزی است که از یک میلیارد گذشتیم ولی توقعمان بیشتر بود چون با وجود اینکه سرگروه داریم ولی سانس هایی که به ما دادند عملا تا ساعت 6 عصر تمام می شود. هر چند میتوانستیم شرایط بهتری در اکران داشته باشیم ولی با این وجود فروش فیلم «تپلی و من» در مجموع خوب بوده است.

کارگردان فیلم «دزد و پری» درباره دلیل عدم توجه به فیلمهای کودک در زمان اکران گفت: متاسفانه  یک قانونی برای فیلم های کودکان گذاشته اند که باید در سانس های صبح و ظهر اکران شوند تا شرایط حضور بچه ها در سینماها از طرف مدارس فراهم شود در حالی که الان در فصل تعطیلی مدارس هستیم و این قانونی که شامل ما هم شده هیچ نکته روشنی ندارد. ما در فصل گرمای بالای 40 درجه در خیابان فیلمبرداری کردیم و مشخص است که در این گرمای تابستان کسی حاضر نیست بچه خود را به سینما بیاورد ولی عمده سانس های فیلم ما در همین ساعت ها است.

حسین قناعت در پاسخ به اینکه سهم مدیریت نادرست سینمایی در بی رمق شدن سینمای کودک چه بوده، به آوینی فیلم گفت: حمایت از سینمای کودک در طی چند سال اخیر فقط در حد حرف بوده است و در طول سال فقط چند روزی در ایام نزدیک به جشنواره کودک این سینما جدی می شود و بعد هم فراموش می شود. اگر قرار است حمایتی از سینمای کودک بشود، زمانش الان است. بنده به عنوان یک تهیه کننده مستقل که فقط در سینمای کودک کار کردم، الان بابت تبلیغات فیلم «تپلی و من» دیگر پولی ندارم که خرج کنم. ما یک بیلبورد هم در سطح شهر نداریم.

فیلم قهرمانان کوچک

کارگردان «قهرمانان کوچک» درباره نقش حمایتی بنیاد فارابی در سینمای کودک و نوجوان گفت: فارابی اگر نبود که فیلم «تپلی و من» ساخته نمی شد. 50 درصد سرمایه فیلم متعلق به بنیاد فارابی است که شریک ما است. اما بحثم درباره اکران است که کمکی به فیلم ها نمی شود و فقط درباره سینمای کودک صحبت می شود ولی متاسفانه در زمان اکران اتفاق ویژه ای نمی افتد.

حسین قناعت درباره اهمیت سرگرم کننده بودن فیلم های کودکانه به آوینی فیلم گفت: سینمای دهه 60 ایران خیلی فعال بود چون بیشتر برای اکران داخلی ساخته میشد و توانسته بود درآن دوران با جامعه خود ارتباط برقرار کند. بعدا چند سال شد که بحث مخاطب سنجی و اکران فیلم کودک مورد غفلت واقع شد. همین الان از فیلم «تپلی و من» به عنوان فیلمهای گیشه ای نام می برند و یک جوری گفته می شود که انگار ساخت فیلم سرگرم کننده به معنای فیلم سخیف است. در صورتی که به عنوان فیلمساز وظیفه داریم فیلمی بسازیم که بتواند اکران شود و با مخاطب ارتباط برقرار کند. در دهه 60 هم بیشتر فیلمها از جنس سرگرم کنندگی بود تا اینکه یک نوع سینمای جشنواره ای توسط بعضی ها وارد میدان شد که بیشتر آن فیلم ها اکران نمی شدند و همین باعث شد به تدریج شرایط اکران فیلم های کودک نادیده گرفته شود.

فیلم دزد و پری

کارگردان فیلم «دزد و پری» ادامه داد: فیلم های «من و نگین دات کام» و «ماجراهای اینترنتی» با وجود اینکه در اصفهان جوایز زیادی گرفته بودند به شکل فلاکت باری با 4 سال تاخیر اکران شدند. الان حداقل با پیگیری ما بعد از حدود یک سال فیلمهای کودک اکران می شود و خوشبختانه فروش کارهای کودکی که تولید کردم در این سالها از خیلی از فیلمهای بزرگسالی که همزمان اکران شدند، بیشتر بوده است.

حسین قناعت درباره برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان گفت: مباحث مربوط به جشنواره کودک و نوجوان خیلی گسترده است و قطعا نقدهایی وجود دارد ولی به نظرم همین که جشنواره برپا است و فیلمهای کودک و نوجوان را نمایش می دهد مهم است. بنیاد فارابی به عنوان نهادی که به تولید سینمای کودک کمک می کند نقش مهمی خواهد داشت تا چراغ سینمای کودک خاموش نشود وگرنه با توجه به بی مهری هایی که به سینمای کودک در زمان اکران می شود انگار قرار است سینمای کودک وجود نداشته باشد!

جشنواره فیلم کودک و نوجوان

حسین قناعت در پاسخ به اینکه چه عواملی درصدد ریشه کن کردن سینمای کودک هستند به آوینی فیلم گفت: نمیدانم چه افرادی می خواهند که سینمای کودک نباشد ولی معتقدم اگر کمک به سینمای کودک از حد حرف فراتر نرود، اتفاق بدی می افتد. به نظرم یکی از کارهای که میشود برای سینمای کودک انجام داد، تخصیص یک سرگروه ویژه برای اکران فیلمها است. خوشبختانه سینمای کودک و نوجوان در سالهای اخیر به شکلی است که چند فیلم خوب برای اکران داشته باشد و اصلا قرار بر این است که هر سال هر سرگروه یک فیلم کودک اکران کند. ما 9 سرگروه اکران داریم و اگر 9 فیلم خوب کودک در سال داشته باشیم، عملا در همه فصلها فیلم کودک خواهیم داشت و اگر این اتفاق بیفتد، بنده به عنوان تهیه کننده فیلم کودک دیگر نگران اکران فیلم تولیدی خود نیستم که اگر طی دو هفته کف فروش فیلم به رقم مشخصی نرسید، فیلم بزرگسال جایگزینش خواهد شد.

فیلم تپلی و من

از کارگردان «تپلی و من» درباره دلیل استفاده از چهره هایی همچون میترا حجار، حسن معجونی و یوسف تیموری در فیلمش پرسیده شد که قناعت به آوینی فیلم گفت: فیلمی که ستاره و بازیگر چهره نداشته باشد اصلا اکران نمی شود تا ببینیم چه شرایطی در گیشه پیدا خواهد کرد. سینمادار تصمیم گیرنده وضعیت اکران است و چهره ها ویترین فیلم ها هستند. فیلمها باید بازیگر چهره داشته باشند تا بتوانند اکران بگیرند و فیلمهایی که تولید کردم هم مستثنی از این قاعده نیست. هرچند در همه فیلم های کودک باید قهرمان اصلی بچه ها باشند ولی شخصیت های دیگر فیلم باید از چهره ها انتخاب شود تا غیر از بحث فروش فیلم اصلا بتواند اکران بگیرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.