دوشنبه, 23 تير 1399
کد خبر: 11779
گفتگوی صریح آوینی فیلم با «محمد حسین لطیفی» از اجرای برنامه «هفت» تا «فیلمسازی»

اگر محافظه کارم، چرا انقدر به من حمله می کنند؟!

آوینی فیلم: «محمد حسین لطیفی» نامی شناخته شده و خوش آوازه در سینمای ایران است. برنده سیمرغ جشنواره فجر در زمینه سریال سازی در تلویزیون و شبکه خانگی هم عنصری فعال و موثر بوده است. با این همه اجرای سری جدید برنامه «هفت» توسط وی منتقدانی دارد و پایگاه خبری تحلیلی آوینی فیلم طی گفتگویی صریح و پُر ریتم سوالات متعدد و غیرکلیشه ای را پیرامون این برنامه و آینده فیلمسازی «محمدحسین لطیفی» مطرح کرد. این سینماگر مطرح در این گفتگو بدون هرگونه محافظه کاری، پیرامون فیلمهای آینده اش گفت و پاسخ منتقدانش را داد و در ضمن به علاقمندی «بهروز افخمی» جهت جنجال سازی در اجرای تلویزیونی اش اشاره کرد! خواندن این گفتگوی خواندنی خالی از جذابیت نیست.
آوینی فیلم

مدت نسبتا زیادی از پخش سری جدید «هفت» می گذرد و در این مدت واکنش هایی از طرف اهالی سینما و منتقدان به این برنامه تلویزیونی صورت گرفت. اجرای «محمدحسین لطیفی» در «هفت» و میزان علاقمندی اش به اجرای تلویزیونی نسبت به فیلمسازی از جمله پرسش های «آوینی فیلم» از کارگردان آثاری همچون «روز سوم»، «توفیق اجباری»، «خوابگاه دختران»، «عینک دودی»، «قلب یخی»، «ساخت ایران»، «کت جادویی»، «سفر سبز»، «صاحبدلان»، «تنهایی لیلا»، «دودکش» و «سر دلبران» است که مشروح این گفتگو در ادامه می آید.

آقای لطیفی مستحضر هستید که اجرای برنامه تلویزیونی هفت واکنش های مثبت و منفی را به دنبال داشته است. خودتان در فضای رسانه ها و به خصوص در شبکه های اجتماعی اظهارنظرها را پیگیری می کنید؟

صادقانه بگویم علاقه ای به پیگیری ندارم. چون در اخلاقم تاثیر می گذارد.

فکر نمی کنید خواندن انتقادات می تواند به اجرای بهتر شما در هفت کمک کند؟

نه. چون ممکن است خدای ناکرده نسبت به آنهایی که به من یا برنامه هفت بی دلیل توهین می کنند، موضع منفی بگیرم. نمیخواهم بدانم چه افرادی ناراحت هستند. آنهایی که خوشحالند و بعضی وقت ها به من ابراز می کنند هم به آنها می گویم که شما لطف دارید! اساسا به یک اصل مهم معتقدم که ادب باید در سینما رعایت شود که خیلی اوقات من این را ندیدم.

محمدحسین لطیفی

شما در گذشته هم سابقه اجرا در شبکه پنج را داشتید. برای اجرای سری فعلی هفت چه فرمولی را به کار می برید؟ چه ریتمی برای جذب مخاطبان در نظر می گیرید؟ الزاماتی از طرف شبکه به شما شده یا خود برنامه هفت تشخیص داده که به شیوه مدارا با همه رفتار کند؟ چون بارها در «هفت» اعلام شد که روش پدرانه مدنظر است.

بله. ببینید اگر توجه کنید آرام آرام ما داریم به سمت یک برنامه تخصصی می رویم. یعنی داریم به مسائلی مثل انیمیشن، سینمای کودک، کمدی و مشکلات گروه های صنفی در سینما می پردازیم. همه صنوف برای ما مهم هستند نه فقط کارگردان ها. سینمای تخصصی ما مباحث خیلی زیادی دارد. جنجال هایش در خانه سینما و امثالهم ممکن است زیاد باشد و برای عده ای دیدنی و خواندنی و تماشایی باشد ولی پرداختن به آن نشانه موفقیت نیست. واقعیت این است که تحلیل خود سینما و پولهای کثیف و مشکلاتی از این دست باید مورد نظر باشد و اینکه آینده سینمای ایران به کدام سمت خواهد رفت. کجا باید جلویش را گرفت و کجا باید به این سینما کمک کرد.

محمدحسین لطیفی

نقد و مطالبه گری از مسئولان سینمایی در هفت فعلی چه جایگاهی دارد؟ آیا برای این همه چالش در سینمای ایران نگاه همراه با مدارا جواب می دهد؟!

بیشتر سعی می کنیم به دور از هیاهو به سمت تخصصی شدن پیش برویم. اینکه برنامه هفت بخواهد مثل برنامه 90 شود و مخاطبان خیلی زیادی داشته باشد، به نظرم درست نیست. این جنجال سازی به اندازه این ارزش ندارد که اهالی سینما احساس کنند برنامه هفت جایی است که حرفشان زده می شود. اگر خانواده سینما و علاقمندان سینما این برنامه را ببینند، به نظرم سودش بیشتر از آن است که عده ای بنشینند و بابت دعوای دو گلادیاتور در برنامه هورا بکشند!

محمدحسین لطیفی

پس شما انتقادات برخی مبنی بر محافظه کاری در سری جدید «هفت» را قبول ندارید؟

اگر محافظه کارم، چرا انقدر به من حمله می کنند؟! چرا هر شنبه صبح از بیرون دچار مشکل هستم؟

البته انتقادات بیشتر متوجه آقای فراستی است!

آقای فراستی که بیشتر مساله شان نقد است. آقای فراستی کار تخصصی خودش را انجام می دهد و من هم کار خودم را می کنم. متاسفانه آنهایی که می گویند لطیفی در هفت جانبداری می کند، هنوز وجود دارند ولی واقعیت اینطور نیست. من تلاشم این است که مصالحه وجود داشته باشد و بتوانیم به یک آشتی کامل برسیم. البته خیلی سخت است. من می دانم خیلی از دوستان الان می گویند که علاقه ای به برنامه هفت ندارند چون آقای فراستی کارشان را کوبیده یا آقای فلانی آن حرف را زده است. من به منتقدان می گویم که هفت برنامه خودتان است و اگر میخواهید به برنامه نیایید یا نبینید بعدا گلایه نکنید!

فیلم سرعت

به نظرتان برنامه هفت براساس عنوانی که برای خود انتخاب کرده واقعا برای کل سینمای ایران و همه طیف ها است؟

تلاش برنامه این است و اگر کمی صبر کنید متوجه می شوید که سود این برنامه برای سینمای ایران چقدر است. ممکن است شما پیش طبیبی بروید که با 6 آمپول درجا سرما خوردگی تان را خوب کند ولی خودتان می دانید که در درازمدت دچار مشکل می شوید. اما ممکن است پیش طبیبی بروید که آرام آرام بخواهد درد شما را خوب کند و این زمان بر است. احساس شخصی من این است که «برنامه هفت» می تواند در درازمدت به سمتی حرکت کند که به نفع کل سینما است و در مسیر ریل اصلی اش که برای بچه های سینما است قرار بگیرد تا همه اهالی سینما بیایند و مشکلات خود را بگویند.

خودتان چقدر علاقمند به اجرای برنامه هستید؟ و اجرای یک برنامه در مسیر تخصص اصلی تان یعنی فیلمسازی خلل ایجاد نخواهد کرد؟

من از اول هم علاقه ای به اجرای برنامه هفت نداشتم. به گونه ای تکلیف شد چون مدت ها با شخصی که قرار بود برنامه را اجرا کند، گفتگو کرده بودند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که با جمیع جهات شاید لطیفی بهتر باشد. خواستم فرار کنم اما نشد! هر وقت هم شرایط تولید فیلم جدیدم آماده شود، کارم را مثل سابق انجام خواهم داد. مشکلی هم ندارم. فیلمم را می سازم و جمعه شب هم انشاء الله برنامه را اجرا می کنم.

محمدحسین لطیفی

فکر نمی کنید حضورتان در برنامه «هفت»، شکل ارتباط اهالی سینما با شما را تغییر خواهد داد؟

اگر کسی بخواهد جبهه گیری کند، ممکن است خودش مشکل داشته باشد. چون من اصلا سر میز نقد نیستم. ممکن است آقای فراستی من را هم نقد کند. من هم مثل بقیه ام و فرقی با دیگر اهالی سینما ندارم و در برنامه موضع گیری نمی کنم.

ولی همکارتان؛ آقای افخمی در شبکه دیگر و تقریبا همزمان رویه دیگری در پیش می گیرد و گاها به تندی وارد بحث ها می شود!

آقای افخمی کلا فی ذاته حاشیه و جنجال را دوست دارد!

محمدحسین لطیفی

فیلم آینده تان چه نام دارد و چه زمان کلید می خورد؟

کار بعدی سینمایی ام در ژانر کودک و بیشتر برای نوجوانان است که یک تجربه جدید در کارنامه ام خواهد بود. فعلا اسمش «سبز، سفید، قرمز» است و ممکن است اسمش عوض شود. این اسم را براساس پرچم ایران انتخاب کردم. البته هنوز زمان قطعی فیلمبرداری تعیین نشده و امیدوارم زودتر کلید بخورد و حتی به جشنواره فجر برسد.

فیلم روز سوم

شما آثار مختلفی را در ژانرهای متنوع کار کردید. اگر بخواهید به عنوان یک مخاطب علاقمند به سینما یک ژانر و یک فیلم را از میان آثارتان انتخاب کنید، کدام است؟

به شخصه سینمای دفاع مقدس و فیلم «روز سوم» را از میان فیلمهایم انتخاب می کنم. چون این فیلم به لایه های درونی افراد در دوران دفاع مقدس می پردازد. این فیلم به جای حوادث به شخصیت ها می پردازد. چون حوادث بستر است و من در بستر جنگ، شخصیت پردازی را دوست دارم. ایثار و مقاومت و مردانگی را دوست دارم. جلوه همه این خصوصیت ها می تواند در سینمای دفاع مقدس باشد. من در سینمای دفاع مقدس تمام قد و با تمام دلم وارد می شوم.

با این همه علاقه پس چرا دوباره فیلمی درباره سینمای دفاع مقدس نمی سازید؟ قرار بود پروژه ای درباره مقاومت خرمشهر را کار کنید. به کجا انجامید؟

هنوز در گپ و گفت هستیم که انشاء الله اگر بشود بعد از فیلم کودک آن را بسازم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.