سه شنبه, 30 دى 1399
کد خبر: 11777
در مراسم رونمایی از مستند «تئوریسین خشونت» در سازمان اوج عنوان شد

غرب زدگی؛ از اندیشه شهید آوینی تا مکتب «احمد فردید»

آوینی فیلم: روز گذشته در نخلستان سازمان اوج از مستندی رونمایی شد که برای نخستین بار تصویر یک اندیشمند گمنام ایرانی را عمومی می کرد. مستند «تئوریسین خشونت» درباره «احمد فردید» است. کسی که اندیشمندان زیادی همچون «شهید آوینی» از کلاسهایش استفاده می کردند. این مستند ضمن بیان ویژگی های «فردید»، به نقد اندیشه عبدالریم سروش هم می پردازد.

آوینی فیلم: در مراسم رونمایی و نمایش مستند «تئوریسین خشونت» که در محل سازمان اوج برگزار شد، مهدی نصیری به عنوان اولین سخنران پیش از نمایش فیلم، ضمن تشکر از سازمان اوج و کارگردان اثر، آقای کوقان و تهیه‌کننده آقای مطهر، گفت: این کمترین ادای دینی است که جمهوری اسلامی باید نسبت به مرحوم فردید باید انجام می‌داده است. وی افزود: بالاخره باید جایی ثبت می شد که پس از پیروزی انقلاب، جریانی که مدعی جامعه باز و تساهل و مدارا بوده با یک استاد و معلم و متفکر و حکیم و انقلابی و پیرمرد و مسن ـ که نه در پی ریاست و مقامی بود و نه اهل کار سیاسی ـ به گونه ای برخورد و جوسازی کرد که کمتر کسی جرات تفوه به اندیشه ها و گرایش به ایده ها و افکار او را داشته باشد. 

نصیری خاطرنشان کرد: نه فردید به دنبال ایجاد فردیدیسم بود و نه هیچ یک از شاگردان و علاقه مندان به او دنبال چنین چیزی هستند بلکه «ایسم» و مکتب‌سازی اختصاص به خدا و پیغمبر و امام معصوم دارد و شیعه، هیچ شخصیت و اندیشمند غیر معصومی را مطلق و غیرقابل نقد نمی‌داند و اصل اجتهاد در شیعه معنایی جز این ندارد؛ تمام حرف این است که می گوییم ـ به خصوص به نسل جوان ـ که فردید مانند تعدادی دیگر از متفکران حرفهایی برای خواندن و تامل کردن دارد. 

وی افزود: افراد و متفکران زیادی در قبل و پس از انقلاب جذب حرف‌ها و اندیشه های فردید شدند و آن را جدی گرفتند و براساس آنها منشا آثار شدند که از جمله آنها شهید سیدمرتضی آوینی بود و البته کتاب «غرب زدگی» جلال‌ آل‌احمد هم از اندیشه های فردید بود.

نصیری ادامه داد: یکی از مهمترین عناصر اندیشه فردید طرح مساله تفکر آماده گر و اصل مهم انتظار است که شهید آوینی هم از این عنصر قویا الهام گرفته است و می گوید فصل الخطاب و خاتمه دهنده وضع موجود عالم انسان کامل و حجت معصوم خداوند علیه السلام  است. 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.