چهارشنبه, 9 بهمن 1398
کد خبر: 11747
گفتگوی آوینی فیلم با «ابراهیم وحیدزاده» کارگردان پیشکسوت درباره «ابتذال در سینمای کمدی»

این جماعت غم فرهنگ و هنر کشورش را ندارد!

آوینی فیلم: موج نامطلوبی در سال های اخیر «سینمای کمدی» ما را در برگرفته که فضای اسفناکی را به بار آورده و منتقدان بسیاری دارد. فیلم هایی که می خواهند از هر طریقی جلب توجه کنند و با استفاده از انواع کنایه های جنسی و نشانه های سخیف و شوخی های مبتذل، گیشه را از آن خود سازند. گفتگوی آوینی فیلم با «ابراهیم وحیدزاده»، سینماگر پیشکسوتی که از جنس سینمای اصیل سالهای دور است، به این بهانه انجام شد.
آوینی فیلم

«ابراهیم وحیدزاده» از جمله سینماگران موفق تاریخ سینمای کمدی کشورمان است که با قریحه طنزپردازی توانسته است آثار شریف کمدی را تولید کند. فیلم هایی همچون «تحفه ها» و «مجسمه» که هنوز با وجود بارها پخش تلویزیونی، خریدار دارد. این سینماگر شناخته شده در گفتگو با «آوینی فیلم»، درباره حال و روز این سال های سینمای کمدی ایران گفت: کلا شرایط سینما عوض شده و مخاطبان هم دیگر با سالهای پیش فرق دارند. بحث سرمایه گذار هم خیلی اهمیت پیدا کرده است. الان مساله سرمایه واقعیت مهمی است که نمی شود نادیده گرفت. در حالی که در گذشته افرادی که تهیه کننده سینما بودند، خودشان در فیلم سرمایه هم می گذاشتند. اما الان همه تهیه کننده ها ترجیح می دهند فقط تهیه کننده باشند و دنبال سرمایه گذار هستند. شرایط اجتماعی هم به گونه ای است که حوصله و علاقمندی آدمها برای کارهایی که نیاز به تفکر دارد، سخت شده و بیشتر مخاطبان ترجیح می دهند وقتی به سینما می روند، همه چیز را فراموش کنند و به همین خاطر فیلمهای کمدی را بیشتر انتخاب می کنند.

فیلم عشق فیلم

کارگردان «عشق فیلم» در پاسخ به اینکه نیاز امروز مردم ایران به شادی چه نسبتی با رواج فیلم های کمدی دارد، به آوینی فیلم گفت: اینکه مردم نیاز به شادی دارند یک بحث است ولی بحث کیفیت فیلمها که در سالهای اخیر نزول کرده، بحث دیگری است. متاسفانه هیچ تلاشی از طرف افرادی که ادعا می کنند حامی سینما هستند، در جهت تعالی و بهبود این سینمای کمدی انجام نمی شود. مسئولان دنبال چاره برای این سینمای منحرف کمدی نیستند و فکر می کنند سری که درد نمی کند را دستمال نبندند!

ابراهیم وحیدزاده درباره سهم «ابتذال» در سینمای کمدی این سالها، گفت: فیلمهایی که در سالهای اخیر تولید شدند هیچ محتوایی ندارند و انگار این نوع سینما مطلوب برخی ها است. به نظرم باید کاری انجام شود و از سینمای اصیل کمدی حمایت شود. این حمایت شکل های مختلفی دارد. هم می تواند درجه بندی فیلمها در زمان اکران باشد تا کسی که کار درست تری انجام داده نگران بازگشت سرمایه نباشد بلکه فیلمی را که فکر می کند خوب است، بسازد و نخواهد دست به هر کاری برای فروش بیشتر بزند.

فیلم شام عروسی

کارگردان فیلم کمدی «شام عروسی» در پاسخ به اینکه مسئولان سینمایی چه نقشی در بهبود وضعیت نازل تولیدات کمدی می توانند داشته باشند، به آوینی فیلم گفت: به نظرم اگر برای مسئولان مهم باشد، این حمایت از راه های مختلفی شکل می گیرد. مثلا زمان بیشتری به فیلم های با ارزش در زمان اکران می دهند. امکان اکران در خارج از ایران و دانشگاه ها به وجود می آورند. نباید همین جور همه چیز را ول کرد. باید به فیلمهایی که نمی خواهند وارد چرخه ابتذال شوند، بها داد. طبیعی است که سالن دار سینما یا پخش کننده ریسک پذیری کمتری دارند و به فیلمی بیشتر اهمیت می دهند که احتمال فروش بالاتری داشته باشد. این جماعت غم فرهنگ و هنر کشورش را که ندارد!

فیلم مجسمه

وی افزود: آنهایی که ظاهرا در زمینه فرهنگ مردم مسئولیت دارند، باید راهی برای دوری از این نوع سینما انجام بدهند. فقط نباید به این استناد کرد که مردم این فیلمها را می پسندند. آیا ما کار درست و حسابی در سینمای کمدی ارائه دادیم تا ببینیم واکنش مردم چگونه خواهد بود؟ همین امسال در کنار چند فیلم کمدی دیدیم که فیلمهای جدی مورد توجه مردم قرار گرفتند. حتما دلیلی داشته که این فیلمها از بعضی از فیلمهای کمدی بیشتر فروختند. پشت این قضیه را بررسی کنیم، می بینیم که یک سرمایه گذار عاشقی آمده و این فیلمهای باکیفیت را تولید کرده است. همین آدم تازه وارد هم که پشتش به کوه نیست! او هم سرمایه ای دارد و مدتی فیلم می سازد و شاید دیگر کنار برود. باید مسئولان به فکر فردا باشند و همه مسئولیت ها را به بخش خصوصی واگذار نکنند.

فیلم تحفه ها

ابراهیم وحیدزاده در پاسخ به اینکه آیا فرمول ساخت فیلمهای موفق قدیمی می تواند همچنان مورد توجه مخاطبان امروز قرار بگیرد، به آوینی فیلم گفت: حتما باید کارگردان های پیشکسوت با نگاه تازه ای برای امروز فیلم بسازند. اگر بخواهند مثل دوران چند سال پیش فیلم بسازند که خریداری نخواهد داشت. آن فیلمها برای اندیشه و نیاز همان سال ها بود و اگر همان تیم امسال هم براساس اندیشه جدید فیلم بسازد، باز موفق خواهد بود. من تصور می کنم این موج سینمای سطح پایین کمدی فروکش خواهد کرد و اینها دوره ای دارند و مثل گذشته به جایی می رسند که دیگر تماشاچی استقبال چندانی از فیلمهایشان نخواهد کرد و وقتی دخل و خرجشان نخواند، مجبور می شوند فکر بهتری کنند.

فیلم مجسمه

وحیدزاده، استاد مکتب کمدی در آموزشگاه های سینمایی است و در پاسخ به اینکه چقدر به فهم سینمای کمدی نزد سینماگران و مخاطبان نیاز است، گفت: هر کاری نیاز به آموزش دارد. حتما آن فردی که بدون آموزش وارد سینما شده بعد از انجام یک پروژه کم می آورد و پی می برد که نیاز به آموزش دارد. برای یادگرفتن و کار کردن جادوگری جواب نمی دهد! آن آدمی که ادعا می کند همینجوری به سینما آمده و موفق است، مزخرف می گوید! من چند نفر از اینها را میشناسم که مجبور شدند برای همتراز شدن با افراد با دانش درس بخوانند.

این سینماگر پیشکسوت درباره تولید فیلم جدیدش گفت: همچنان دنبال سرمایه گذار هستم و الان شرایط به شکلی است که حتما باید سرمایه گذار پشت کار باشد. به همین خاطر وضعیت تولید فیلم آینده ام مشخص نیست و با وجود اینکه آمادگی ساخت آن را دارم، باید منتظر بمانم که سرمایه پیدا شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.