يكشنبه, 22 تير 1399
کد خبر: 11730
انتقاد کارگردان پیشکسوت از وضعیت امروز سینمای ایران

سینما تبدیل به کاسبی شده است

آوینی فیلم: علی ژکان کارگردان و تهیه کننده سینما درباره عدم توجه به سینمای کودک و نوجوان گفت: این روزها کسی حاضر به سرمایه گزاری در این بخش نیست و سینما تنها به وسیله ای برای کاسبی تبدیل شده و در چنین شرایطی ساخت یک فیلم کودک دیوانگی ست!

آوینی فیلم: علی ژکان کارگردان و تهیه‌کننده سینما درباره جدیدترین فعالیت‌های خود گفت: چندی است که برای فیلم سینمایی «جعبه کوچک فلزی» به کارگردانی محمد بصیری درخواست پروانه ساخت داده‌ایم اما هنوز موفق به دریافت این مجوز نشده‌ایم.

ژکان ادامه داد: «جعبه کوچک فلزی» فیلمی در حوزه کودکان و نوجوانان و روایتگر داستان زندگی پسر نوجوانی است که دچار مشکلی می‌شود و می‌خواهد این مشکلات را حل کند و در این مسیر داستان‌های فیلم شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به مشکلات سینمای کودک گفت: این روزها کسی حاضر نیست روی این سینما سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مطلقا وارد این حوزه نمی‌شوند و  سیستم دولتی هم به جز برگزاری جشنواره‌ها و صحبت‌های تشویقی کاری نمی‌کند. این در حالی است که پیش از این یک سری از سینماها برای اکران آثار کودک در نظر گرفته می‌شد اما حالا این امکان هم دیگر وجود ندارد و در مقابل سینماداران هم فکر می‌کنند رییس تمام سینما شده‌اند چراکه به راحتی از اکران یک فیلم سر باز می‌زنند.

ژکان عنوان کرد: در حال حاضر شرایطی پیش آمده که سینما تبدیل به کاسبی شده و عده‌ای می‌خواهند خیلی سریع در آن به پول برسند و تنها به این موضوع فکر می‌کنند. از همین رو به نظرم در چنین شرایطی ساخت یک فیلم کودک دیوانگی است! چرا که برای این سینما اعتباری قائل نیستند و ما هم دیوانگی می‌کنیم که می‌خواهیم یک فیلم کودک بسازیم.

این تهیه‌کننده با بیان اینکه به محض دریافت مجوز ساخت «جعبه کوچک فلزی» اقدام به ساخت آن می‌کنند، اظهار کرد: «جعبه کوچک فلزی» اولین اثر محمد بصیری در مقام کارگردان است و واقعیت این است که او حدود ۱۰ سال پیش از دانشجویان من بود و یک بار هم فیلمنامه ای را برای ساخت نزد من آورده بود که آن فیلمنامه ایراداتی داشت ضمن اینکه با توجه به اینکه صحنه‌هایی از آن به صورت انیمیشن بود و تولیدش هزینه بر می‌شد. از همین رو تصمیم گرفتیم آن را نسازیم تا اینکه فرصت همکاری در «جعبه کوچک فلزی» پیش آمد.

منبع: مهر

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.