پنجشنبه, 14 فروردين 1399
کد خبر: 11707
گفتگوی آوینی فیلم با «نیما جاویدی» نویسنده و کارگردان فیلم «سرخپوست»

سلیقه مردم را نباید دست کم گرفت

آوینی فیلم: اکران قابل توجه فیلمهای غیرکمدی و اقبال مردم به آثاری که با کیفیت ارزنده ای ساخته شدند، می تواند پیش بینی های قبلی و معادلات اکران فیلم در خصوص گرایش مخاطبان سینمای ایران را تغییر دهد. «نیما جاویدی»، نویسنده و کارگردان فیلم «سرخپوست» در گفتگو با آوینی فیلم درباره شرایط موفقیت آمیز اکران فیلمش گفت.
آوینی فیلم

کارگردان جوان و خلاق سینمای ایران در گفتگوی انجام شده پیرامون شرایط اکران فیلمش به آوینی فیلم گفت: شکر خدا تا اینجا همه چیز خوب بود و اکران مناسبی داشتیم. ما دیگر از سرگروهی اکران خارج شدیم و حدود سه هفته دیگر در زیر گروه اکران خواهیم داشت. البته فعلا فروش فیلم ادامه دارد.  
نیما جاویدی در پاسخ به اینکه اکران مناسب فیلم های غیرکمدی تا چه حد می تواند معادلات اکران را در آینده تغییر دهد، گفت: در درجه اول معتقدم که سلیقه مردم را نباید دست کم گرفت. شاید در یک برهه ای فیلمهای کمدی توانستند فروش خوبی پیدا کنند ولی دلیل نمی شود که مردم فیلم های غیرکمدی را دوست نداشته باشند. البته برای من هم باعث خوشحالی است که این اتفاق درباره فیلم های جدی افتاده است ولی تحلیلش نیاز به یک کارشناسی اساسی دارد اما در نهایت به عنوان یکی از مخاطبان جدی سینمای غیرکمدی برایم جای خوشحالی است.
این سینماگر ادامه داد: معتقدم که هر کشوری نیاز به سینمای کمدی دارد و مشکلی با این نوع سینما وجود ندارد اما اینکه یک جریان بخواهد غالب شود به نظرم خیلی نرمال نیست و خوشبختانه فعلا در این چند ماهه اتفاق متفاوتی در اکران افتاد و امیدوارم که تداوم داشته باشد. البته الان نمی شود به طور قطعی در این باره پیش بینی کرد و خیلی بستگی به فیلمهایی دارد که در آینده اکران می شوند.

نیما جاویدی

نیما جاویدی در پاسخ به اینکه در ادامه تجربیات سینمایی اش علاقمند به ساخت فیلم کمدی خواهد بود، گفت: چه بسا این اتفاق در آینده بیفتد و اصلا بعید نیست. در حال حاضر اصلا نمی توانم بگویم که این اتفاق خواهد افتاد یا نه؟ من سراغ داستان یا ژانر یا موضوع خاصی نمی روم. اصولا داستان و موضوع سراغ من می آید و خود را تحمیل می کند. برنامه خاصی برای انتخاب هایم ندارم. همه چیز از یک ایده شروع می شود. معتقدم ایده ای که بتواند من را درگیر کند تا حدودی می تواند مخاطب را هم درگیر کند. به همین خاطر نمی توانم پیش بینی خاصی برای فیلم آینده ام داشته باشم و هنوز هیچ چیز مشخص نیست.

فیلم سرخپوست

کارگردان فیلم «ملبورن» در ادامه گفتگو در خصوص سهم نوید محمدزاده در موفقیت فیلم «سرخپوست» گفت: حضور نوید محمدزاده حتما و قطعا موثر بوده ولی هیچ یک از عوامل به تنهایی نمی تواند ضامن موفقیت یک فیلم باشد. سينما يك كار تيمی است و همه ی عناصر بايد به درستی كنار هم كار كنند و در مجموع موفقیت یک فیلم بستگی به این دارد که هر یک از عوامل کار خود را درست انجام بدهند. از منِ نویسنده و کارگردان تا بازیگر و عوامل پشت صحنه تا تهیه کننده. مثلا اگر جسارت تولید برای ساخت فیلمی مثل «سرخپوست» نزد تهیه کننده وجود نداشت، اصلا تولیدش به این شکل نبود. اگر تهیه کننده نمی پذیرفت که برای ساخت فیلم «سرخپوست» دکور بزنیم ممکن بود فیلم مسیر دیگری برود و چه بسا بعضی از تهیه کنندگان چنین تفکری نداشته باشند.

فیلم سرخپوست

نیما جاویدی در پاسخ به اینکه دلیل اقبال عمومی جناح ها و سلایق مختلف فکری به فیلم «سرخپوست» چه بود، به آوینی فیلم گفت: هدف من ساختن یک فیلم داستانگو بوده و در نهایت هم به مسائل انسانی و اخلاقی پرداختم و فکر می کنم همین موضوع باعث شد که فارغ از هر دیدگاهی با فیلم سرخپوست همراه شوند. حداقل از دید خودم می توانم بگویم که نیت ام همیشه این است که فیلم خوب و قصه گویی بسازم و به نظرم مهمترین چیزی که مخاطب را جذب و همراه فیلم می کند، داستان است. بر این اساس و با این نگاه پیش رفتم و نتیجه اش این شد که مخاطبان مختلف با سنین مختلف و دیدگاه های متفاوت با فیلم سرخپوست ارتباط برقرار كردند و این برایم ارزشمند است.

فیلم سرخپوست

نیما جاویدی درباره اینکه چقدر نمادها و نشانه های سیاسی در فیلم «سرخپوست» مورد توجه بوده است، گفت: من به نمادپردازی مستقیم خیلی علاقه ای ندارم و هیچ گونه محاسبه ای هم برای انتخاب داستان نداشتم. تنها سعی کردم یک قصه سرراست و درست سینمایی را پیش روی مخاطب قرار دهم. من در مسیر داستان پیش رفتم و تفکرات سیاسی خاصی برای انتخاب سوژه و شخصیت ها نداشتم.

نیما جاویدی درباره انتشار غیرقانونی فیلم «متری شیش و نیم» و اتفاق تلخ رخ داده پیرامون این فیلم گفت: من هم تازه این خبر را شنیدم و متاسفانه این خبر خوبی برای سینمای ایران نیست و باعث تاسف است که فیلمی هنوز روی پرده است ولی به راحتی نسخه قاچاق فیلم بیرون می آید. این اتفاق می تواند برای هر فیلمی پیش بیاید. قطعا ما هم مانند همه تیم های حرفه ای تمام تلاشمان را می کنیم که مشکلی پیش نیاید. البته گاهی مسائلی پیش می آید که خارج از اراده عوامل یک فیلم است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.