پنجشنبه, 21 آذر 1398
کد خبر: 11696
گفتگوی آوینی فیلم با «فرامرز قریبیان» بازیگر مطرح سینمای ایران

«خروج» حاتمی کیا بهترین فیلم من خواهد بود

آوینی فیلم: نام «فرامرز قریبیان» در تاریخ سینمای ایران یادآور فیلمها و نقشهایی ماندگار است. «قدرت» سینمای قبل از انقلاب بعدها همچنان با نقش هایی به تازگی «گوزن ها» و به ماندگاری «کانی مانگا» کار کرد و در دوران ظهور ستاره های بی هویت، بی حاشیه و با قدرت ستاره ای واقعی ماند و نقش ها را به زیبایی روی پرده سینما جان داد. در روزهای اخیر، خبر فعالیت دوباره این چهره ماندگار بازیگری برای تازه ترین اثر سینمایی ابراهیم حاتمی کیا، همه توجهات رسانه ای را به سوی خود جلب کرد و به این بهانه «آوینی فیلم» به سراغ «فرامرز قریبیان» جهت انجام گفتگو رفت.
آوینی فیلم

«فرامرز قریبیان» که این روزها در حال تمرین برای فیلمنامه «خروج» حاتمی کیا است، در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی آوینی فیلم، گفت: شاید «خروج»، بازگشت دوباره من به سینما باشد چون وقفه ای ایجاد شد که دلایلش خارج از اراده من بوده نه اینکه نخواهم بازی کنم. فیلمنامه ها آن چیزی نبودند که من بخواهم قبول کنم که در آن بازی کنم چون فکر می کنم در این سالها برای مخاطب مهم باشم که در چه فیلمهایی بخواهم بازی کنم.

فرامرز قریبیان

«فرامرز قریبیان» در گفتگو با آوینی فیلم به گرمی از «خروج» حاتمی کیا یاد می کند. بازیگر فیلم «رئیس» در پاسخ به اینکه چقدر نام حاتمی کیا در انتخاب «خروج» اهمیت داشت، عنوان کرد: بیشتر از هر چیزی، خود فیلمنامه برایم اصل است و وقتی فیلمنامه «خروج» را به من دادند، دیدم که نقش ویژگی هایی دارد که می تواند جای کار برای بازی داشته باشد. مورد دومی که قبول کردم به این خاطر بود که نقش اول را به عهده خواهم داشت چون همه می دانند من به جز نقش اول، نقش دیگری بازی نمی کنم. مورد سوم هم به خاطر خود آقای حاتمی کیا بود.

بازیگر فیلمهای «شهر زیبا» و «رقص در غبار» ادامه داد: وقتی فیلمنامه «خروج» را خواندم، بسیار خوشم آمد و فکر می کنم این بهترین فیلمی باشد که بازی می کنم. البته باید تولید فیلم شروع شود و امیدواریم که اتفاق خوبی برای فیلم بیفتد.

فرامرز قریبیان

نگاه شورشگر قریبیان در فیلمهایی همچون «گوزن ها»ی مسعود کیمیایی در ابتدای انقلاب نیز با نقش آفرینی در فیلم «جنگ اطهر» و در نقش آموزگاری انقلابی ادامه یافت و بازی در فیلم های مهم دهه های 60 و 70 سینمای ایران همچون «بازرس ویژه»، «سناتور»، «ریشه در خون»، «آوار»، «ترن»، «کانی مانگا»، «می خواهم زنده بمانم» و «تجارت»، نام «فرامرز قریبیان» را بر سر زبان ها انداخت و حضور در فیلم «سفیر» کارنامه ای متفاوت و همچنان ماندگار در میان نقش آفرینی هایش شد. این بازیگر شناخته شده در گفتگو با آوینی فیلم، درباره کم کاری اش در این سالها گفت: پیشنهادات زیادی در سالهای اخیر به من شد، شاید حدود 14، 15 پیشنهاد به من شد و در بعضی از فیلمها گزینه اول برای ایفای نقش بودم، منتهی وسواسی که برای انتخاب نقش دارم و حساسیتی که در مورد فیلمنامه ها دارم، باعث شد که پیشنهادات را نپذیرم. فیلمنامه هایی که برایم ارسال میشد، جالب نبود و فقط یکی دو تا از فیلمنامه ها جالب بود که عملی نشد و به دلیل شرایط زمانی و نوع همکاری در فیلم آنها حاضر نشدم.

فرامرز قریبیان

«فرامرز قریبیان» که از اولین اثر سینمایی مسعود کیمیایی- بیگانه بیا- همراه رفیق قدیمی اش بود، درباره احتمال همکاری مجدد با مسعود کیمیایی گفت: رفاقت ها پابرجاست ولی درباره نقشها حرفی زده نشد. فعلا برنامه ای برای همکاری نداریم و اطلاعی هم از پروژه آینده ایشان ندارم. 

فرامرز قریبیان

«فرامرز قریبیان» در زمینه کارگردانی هم نامی با ارزش در سینمای ایران است. وی در پاسخ به اینکه دلیل فاصله چند ساله اش از کارگردانی چیست، به آوینی فیلم گفت: ساخت فیلم نیاز به سرمایه گذار دارد و من اهلش نیستم که برای پیدا کردن سرمایه گذار دست به هر کاری بزنم و دنبال تهیه کننده و سرمایه گذار باشم. خودم هم به اندازه تولید فیلم سرمایه ای ندارم، به خصوص بعد از اتفاق ناعادلانه ای که برای فیلم «گناهکاران» پیش آمد و همه داستان آن را می دانند که چه کردند و دیگر سرمایه ای برایم نمانده که خودم بخواهم فیلم جدیدم را مستقل بسازم.

«فرامرز قریبیان» افزود: الان شرایط کار کردن در سینمای ایران عوض شده و سرمایه گذارانی آمدند و من آدمی نیستم که دنبال آنها بروم مگر اینکه خودشان پیشنهاد بدهند. چند طرح و فیلمنامه برای تولید دارم ولی شرایط ساخت آن نامساعد است. من سینما را از سالهای خیلی دور دوست دارم و هر کسی برای خود روشی دارد من هم علاقمندم فیلمهای ژانر و کارهایی که خودم می پسندم را کار کنم.


دیدگاه‌ها

ازنظر من جناب استادفرامرز قریبیان .بهترین کاررو کرد ومن به ایشون افتخارمیکنم
ازنظر من جناب استادفرامرز قریبیان .بهترین کاررو کرد ومن به ایشون افتخارمیکنم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.