دوشنبه, 11 فروردين 1399
کد خبر: 11674
همه چیز درباره «پایتخت 6»، «فیلم سینمایی پایتخت» و حواشی فیلم «قسم» در گفتگوی آوینی فیلم با «الهام غفوری»

ایده «قسم» 10 سال پیش به اسم «قسامه» به تلویزیون ارائه شده بود

آوینی فیلم: با وجود ایجاد فاصله ای کوتاه میان نگاه مخاطبان با تولید و پخش سری جدید «پایتخت»، همچنان طعم شیرین شخصیت های این سریال با مردم است. چندی پیش خبر تولید ششمین فصل از مجموعه سریالی پایتخت رسانه ای شد. «الهام غفوری»، تهیه کننده این مجموعه در گفت و گوی انجام شده با «آوینی فیلم» درباره شرایط تولید این سریال و دیگر مجموعه های سینمایی در دست تولید و نیز حواشی تهیه کنندگی فیلم در حال اکران «قسم» نکاتی را عنوان کرد.
آوینی فیلم

الهام غفوری در گفت و گو با آوینی فیلم، با اشاره به اعلام زمان پخش «پایتخت 6» گفت: تصویربرداری فصل جدید پایتخت از اواخر پاییز شروع می شود و در این مدت فیلمنامه این سریال آماده خواهد شد. من برای تولید سریال «پایتخت 6» با تلویزیون قرارداد دارم و ساخت این سریال در اولویت اول ما قرار دارد و قرار است در نوروز سال آینده از تلویزیون پخش شود.

فیلم قسم

الهام غفوری درباره حواشی انجام شده برای فیلم سینمایی «قسم» و برخی اخبار متناقض درباره سهم سازمان اوج در تهیه و تولید این فیلم گفت: اگر دقت کنید، الان در تیتراژ فیلم «قسم» اسمی از من وجود ندارد و خودم نخواستم اسمم باشد. بعضی برداشت ها درباره تهیه کننده این سریال در فضای رسانه ای به وجود آمده ولی واقعیت این است که من بابت تولید فیلم «قسم» میخواستم پروانه ساخت بگیرم اما به دلیل اینکه سابقه تهیه کنندگی برای فیلم سینمایی نداشتم با مانع قانونی برخورد کردم و به همین دلیل در آن مقطع از سازمان اوج و آقای جلیل شعبانی خواهش کردیم تا لطف کنند و برای دریافت پروانه ساخت اقدام کنند و به عنوان تهیه کننده اسمشان آورده شود.

این تهیه کننده ادامه داد: من 30 سال از منشی گری سینما تا تهیه کنندگی و مجری طرح سابقه فعالیت دارم ولی فیلم سینمایی تهیه نکرده بودم و حالا با سابقه تهیه فیلم «قسم» این مشکل برای کارهای سینمایی بعدی رفع شده است چون علاوه بر تجارب کاری، برای تهیه فیلم سینمایی لازم است که به عنوان مجری طرح یا تهیه کننده سابقه فعالیت داشته باشیم و ما هم به قانون احترام گذاشتیم.

الهام غفوری درباره سرمایه فیلم سینمایی «قسم» و سهم سازمان اوج گفت: ما با آقای شعبانی طرف حساب بودیم و ایشان قرار بود که مابقی سرمایه فیلم را تهیه کند که در این مورد بهتر است که خودشان نظر بدهند. ولی من حدود بیست و دو درصد برای فیلم قسم سرمایه گذاری کردم چون یکی از الزامات اخذ مالکیت این است که بیش از بیست درصد در فیلم سرمایه گذاری شود و من برای اینکه بتوانم کارت تهیه کنندگی بگیرم و ارشاد به من اجازه کار در حوزه سینما بدهد لازم بود یا به عنوان مجری طرح باشم یا بالای 20 درصد از فیلمی را سرمایه گذاری کنم که این اتفاق در فیلم «قسم» برای من افتاد.

فیلم قسم

این تهیه کننده افزود: فیلم «قسم» در ابتدا یک سریال تلویزیونی بود که طرحش برای آقای تنابنده بود و مالکیت آن توسط ایشان به من داده شد. ایده «قسم» 10 سال پیش به اسم «قسامه» به تلویزیون ارائه شده بود و مدارکش هم در تلویزیون موجود است. ما 10 سال تلاش کردیم تا بتوانیم شرایط ساخت آن را در تلویزیون فراهم کنیم که به دلایل مختلفی انجام نشد. طرح قسامه که بعدا قسم شد، نواقصی داشت و باید با قوه قضائیه حل میشد و حجم کاری ما هم فرصت پیگیری آن را کم کرده بود. بعدها با سازمان اوج درباره تولید فیلم سینمایی اش صحبت کردیم و آنها توانستند مجوز تولیدش را بگیرند و در این زمینه خیلی کمک کردند و طرحی که 10 سال مجوز نگرفته بود توسط آنها به جریان افتاد. اوج می خواست که خودش سرمایه گذار فیلم «قسم» باشد ولی من از ابتدا گفته بودم که من این طرح را به این شرط می دهم که خودم تهیه کننده اش باشم منتهی چون شرایط قانونی اش فراهم نشد، من سرمایه گذار حدود بیست و دو درصد فیلم شدم.

الهام غفوری

الهام غفوری درباره برخی اخبار حاشیه ای مبنی بر کناره گیری اوج به دلیل حضور مهناز افشار در قسم، گفت: اوج در ابتدا برای تولید فیلم «قسم» با من قرارداد بست. اوج تمایل داشت که صد در صد کار را سرمایه گذاری کند ولی من به دلیل شرایط خاصی که برای اخذ مجوز تهیه کنندگی داشتم، نیازمند این بودم که حتما سهمی در مالکیت فیلم داشته باشم، همین مساله موجب شد که همکاری ما با سازمان اوج بر سر تولید فیلم «قسم» بدون هیچ گونه درگیری پایان پیدا کند. این موضوع مربوط به پارسال و پیش از جشنواره فجر است. دقت هم کرده باشید هیچ خبری در این زمینه رسانه ای نشد. درباره ماجرای خانم افشار اطلاعی ندارم و دلیل کناره گیری اوج بابت همین موردی بود که عنوان کردم.

سریال پایتخت 6

این تهیه کننده درباره آثار سینمایی در دست تولید این مجموعه به آوینی فیلم گفت: برای من بیشتر از تولید فیلم «قسم»، به سرانجام رسیدن پایتخت مهم بود. الان هم باید فیلمنامه های سینمایی «پایتخت» و «زیرزمین» آماده شود و نیاز به این دارد که این فیلمنامه ها تکمیل شوند تا بعدا درباره تولیدش زمان بندی کنیم. به همین دلیل بعید است به این زودی ها این فیلمها تولید شوند.

الهم غفوری درباره سهم مالکیت تلویزیون برای ساخت نسخه سینمایی «پایتخت»، گفت: تلویزیون برای یک بار حقوق مالکیت فیلم سینمایی پایتخت را به من داده است. اما به دلیل حساسیتی که برای انتخاب قصه سینمایی پایتخت وجود دارد و حساسیت آقایان تنابنده و مقدم، لازم است بیشتر درباره اش کار کنیم. 5 فصل مجموعه پایتخت تا به حال ساخته شده و توقع مردم بالا رفته است و نمی توانیم هر قصه ای را تبدیل به فیلم سینمایی کنیم. ما نمی توانیم صرفا به این دلیل که مجوز سینمایی آن را داریم، هر قصه ای را کار کنیم چرا که برای ما این برند خیلی محترم است.

این تهیه کننده ادامه داد: با وجود اینکه قصه های زیادی تا به حال به ذهن آقای تنابنده رسیده است ولی قصه ای که مردم با آن لذت ببرند و بابتش پول بدهند و به سینما بروند، هنوز به آن نرسیده ایم. برای همین در برنامه ریزی خودمان اول سریال «پایتخت 6» را تولید می کنیم و این اولویت اول ما است و بعد سر فرصت به سراغ تولید فیلم سینمایی «پایتخت» و بعدا هم «زیرزمین» خواهیم رفت که نگارش فیلمنامه و اخذ پروانه ساخت آن هم تمام شده ولی نیاز به یکسری تغییرات در فیلمنامه دارد که با توجه به فوت مرحوم خشایار الوند، محسن تنابنده باید تکمیل نگارش آن را به عهده بگیرد.

سریال پایتخت

الهام غفوری با توجه به فقدان دردناک «خشایار الوند» در گروه تولیدی شان، در پاسخ به اینکه چه نویسنده ای جایگزین آن مرحوم به عنوان همکار محسن تنابنده خواهد شد، به آوینی فیلم گفت: من وقتی هنوز هم درباره خشار الوند حرف میزنم حالم دگرگون می شود چون یکی از بازوان مهم دفتر ما بود که متاسفانه به شکل باورناپذیری فوت کرد. البته آقای آرش عباسی به عنوان همکار جدید برای نگارش «پایتخت 6» در دفتر ما مشغول به کار شده است تا با همفکری محسن تنابنده، فیلمنامه کار را آماده کنند چون طراح قصه های مجموعه پایتخت همیشه محسن تنابنده بوده است و همچنان نقش مهمی در نگارش فیلمنامه خواهد داشت.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.