سه شنبه, 19 فروردين 1399
کد خبر: 11667
دیدگاه شهید آوینی درباره سینمای مخملباف

فیلم ساز بی دین سر از چین درآورد

آوینی فیلم: سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی درباره سینمای مخملباف اینگونه اظهار می کرد: «وقتی به سینمای مخملباف می‌روی، باید قبول کنی یک ساعت و نیم از زندگی‌ات را در یک فضای آکنده از بدخلقی، عصبانیت، ظاهرگرایی، تردید، نهیلیزم مزمنِ بدخیم، سیاه‌اندیشی، سرگردانی و عوام‌فریبی سر کنی.»

آوینی فیلم: دیدگاه سید مرتضی اوینی درباره سینمای محسن مخملباف این چنین است: «وقتی به سینمای مخملباف می‌روی، باید قبول کنی یک ساعت و نیم از زندگی‌ات را در یک فضای آکنده از بدخلقی، عصبانیت، ظاهرگرایی، تردید، نهیلیزم مزمنِ بدخیم، سیاه‌اندیشی، سرگردانی و عوام‌فریبی سر کنی. اشکال کار اینجاست که وقتی کسی به اینجا می‌رسد، باز هم هیچ‌چیز مانع از آن نیست که امکانات سینما در اختیارش قرار بگیرد و فیلم بسازد، فیلم امکان اکران عمومی پیدا کند و آدم‌های بسیاری فیلم را تماشا کنند و بیماری‌های فیلمساز به آن کسانی که آمادگی دارند سرایت کند.»

ظاهرا ده فیلمساز چینى فیلمی را با راهنمایى و نظارت محسن مخملباف، مقابل دوربین برده‍‌اند. «مثل زندگی» نام فیلمی‌ست ده اپیزودی که که مخملباف کارگردانی هر یک از اپیزودها را به یک فیلمساز جوان چینی سپرده. فیلمسازانی که از بین 400 متقاضی انتخاب شده‌اند.

محسن مخملباف که سال60 با «توجیه» نامش برای اولین‌بار بر روی تیتراژ فیلمی نقش می‎‌بست سال 93 با فیلم «پرزیدنت» بیست‌و‌ششمین فیلمیش را راهی گیشه کرد. برخی از فیلم‌های او با استقبال خوبی از طرف جشنواره‌های خارجی مواجه شد و در مجموع توانست حدود 30 جایزه بین‌المللی نیز ببرد. البته پرنده‌ی اقبال، زمانی روی دوش مخمالباف نشست که از ساختن فیلم‌هایی چون «توبه نصوح» دست کشیده و رفت به سراغ سوژه‌هایی مثل «دستفروش» و «نوبت عاشقی».

منبع: رجانیوز

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.